e-Technologie > Zegarek monitorujący stan zdrowia, tętno, EKG, poziom tlenu we krwi

Zegarek monitorujący stan zdrowia, tętno, EKG, poziom tlenu we krwi

Zaprezentowano właśnie jeden z najbardziej zaawansowanych zegarków monitorujących stan zdrowia. Ma on postać hybrydowego smartwatcha z tradycyjną analogową tarczą i 30-dniową żywotnością baterii. Zegarek dokładnie sprawdza tętno, EKG i poziom tlenu we krwi.

zegarek bada ekg

Zegarek badający tętno, EKG, poziom tlenu we krwi

Zegarek ScanWatch jest dostępny w dwóch rozmiarach, z czarną lub białą tarczą. Jest najnowszym z linii hybrydowych smartwatchów francuskiej firmy technologicznej, które po raz pierwszy wprowadzono na rynek w 2014 roku. Ich nowy produkt bada tętno, wykonuje (EKG), sprawdza nasyceniu krwi tlenem oraz śledzi oddech podczas snu. Testerzy mówią, że naprawę sprawuje się dobrze.

Samodezynfekujące klamki, włączniki, przyciski i maseczki

Dostępny z białymi lub czarnymi tarczami, jest minimalistycznym antidotum na tradycyjny bałagan w smartwatchach, przypominając bardziej niektóre z niezwykle drogich luksusowych zegarków szwajcarskich i niemieckich firm.

Przykładowo szkło obudowy jest wykonane z szafiru, które jest odporne na zarysowania, stosowane w tradycyjnych szwajcarskich zegarkach. Korpus jest wykonany ze stali nierdzewnej i waży 83 g, co daje poczucie jakości wraz z solidną koronką po prawej stronie, która ma za zadanie cyfrowe sterowanie inteligentnymi funkcjami. Nawet pasek z fluoroelastomeru wydaje się premium.

Bada stan zdrowia i ma dobrą baterię

Mały okrągły cyfrowy ekran jest umieszczony w tarczy zegarka i prezentuje wiele przydatnych danych, takich jak powiadomienia smartfona, timery i funkcje stopera, a także ręczne odczyty potrzebne do funkcji zdrowotnych, takich jak wykonywanie EKG. Cała reszta jest obsługiwana przez aplikację Health Mate na Androida lub iPhone’a, z którym zegarek łączy się przez Bluetooth.

Zegarek jest wodoodporny do 50 metrów i jest dostarczany z filcową torbą transportową i małym magnetycznym krążkiem ładującym przez USB, który można przypiąć z tyłu. Withings twierdzi, że zegarek powinien wytrzymać około 30 dni ogólnego użytkowania, co w wielu testach okazało się prawdą. Niewiele inteligentnych urządzeń do noszenia działa tak długo, więc możesz spokojnie zapomnieć o jego ładowaniu.

Niektóre funkcje zużywają baterię szybciej niż inne. Domyślnie zegarek będzie tylko sporadycznie monitorował Twój oddech w nocy. Możesz to jednak zmienić, co według naszych szacunków skróci żywotność baterii do około 10 dni.

Urządzenia, przystawki do telewizora Android TV, Netflix i HBO

Podobnie, częste używanie EKG i funkcji nasycenia krwi tlenem również zmniejszyłoby żywotność baterii, ale nawet przy wykonywaniu ich obu dwa razy dziennie zegarek tracił tylko około 4% baterii w ciągu 24 godzin.

Pełne ładowanie za pomocą USB, który przypina się z tyłu za pomocą magnesów, zajmuje około dwóch godzin, ale osiąga 70% w nieco ponad godzinę. Zegarek może również przechowywać do pięciu dni odczytów stanu zdrowia bez synchronizacji z telefonem.

Oczekiwana żywotność baterii w ScanWatch to 500 cykli pełnego ładowania, co przy długiej żywotności baterii około 30 dni, teoretycznie powinno trwać ponad 40 lat.

zegarek tętno

Zegarek łączy się przez Bluetooth

Oczywiście zegarek łączy się z telefonem przez Bluetooth i jest zarządzany przez aplikację Health Mate. Powiadomienia wibrują na zegarku, a tekst szybko przewija się na ekranie cyfrowym. Niestety nie ma sposobu, aby spojrzeć wstecz na poprzednie powiadomienia. Nie ma kontroli odtwarzania muzyki ani niczego innego, czego można by oczekiwać od prawdziwego smartwatcha. Każda inna funkcja zegarka poza czasem, minutnikami, budzikiem i stoperem jest przeznaczona do monitorowania stanu zdrowia.

ScanWatch rejestruje wszystkie typowe rzeczy, których oczekujesz od monitora fitness: kroki, dystans, pokonane piętra i kalorie. Posiada również kompleksowe monitorowanie pracy serca, w tym okresowe rejestrowanie tętna, alerty o wysokich lub niskich uderzeniach na minutę lub inne nieregularne wzorce.

Możesz również ręcznie wykonać EKG, aktywując je w menu, a następnie kładąc rękę na 30 sekund, siedząc nieruchomo. EKG służy do wykrywania nieregularnych rytmów tętna i staje się coraz bardziej powszechną funkcją w wysokiej klasy smartwatchach.

Możesz również ręcznie rejestrować procentową zawartość tlenu we krwi za pomocą czujnika SpO2, który jest używany jako miara funkcji oddechowej, co oznacza, że niski zapis może wskazywać, że masz problem z płucami lub że znajdujesz się na dużej wysokości.

Zbada oddech podczas snu

Zegarek będzie również automatycznie śledzić Twój sen. Wystarczy założyć go na noc, aby rejestrował tętno, czas trwania i fazy snu, jakość, pobudki i zaburzenia oddychania. Zegarek wykonuje to, co Withings nazywa skanowaniem dróg oddechowych , które wykorzystuje monitor SpO2 i inne czujniki do wykrywania problemów, takich jak bezdech senny. Firma prowadzi badania kliniczne mające na celu walidację wykrywania bezdechu sennego, więc w międzyczasie rejestruje tylko wystąpienie zaburzenia.

Skan oddechowy odbywa się automatycznie w nocy i rutynowo na podstawie wcześniej zarejestrowanych danych. Zegarek ostrzega Cię w ciągu dnia, czy będzie monitorował Twój oddech w nocy, lub możesz ustawić go tak, aby rejestrował go co noc, co znacznie skróci żywotność baterii.

ScanWatch ma również inteligentną funkcję alarmu wibracyjnego, która monitoruje cykl snu i budzi Cię w najlepszym możliwym momencie. Może automatycznie rejestrować takie aktywności, jak chodzenie, bieganie i pływanie, mierzyć czas trwania, wskazywać kalorie i inne istotne dane, takie jak Vo2 Max – dość powszechna miara wydolności krążeniowo-oddechowej. Inne aktywności można również śledzić ręcznie za pomocą systemu menu. Zegarek nie ma własnego GPS do śledzenia tras, zamiast tego polega na systemie lokalizacji telefonu, co oznacza, że ​​ScanWatch nie jest przeznaczony do śledzenia biegania, ale będzie przydatny przy okazjonalnych ćwiczeniach.

Chociaż możesz zobaczyć swoje tętno lub inne dane w czasie pomiaru na małym cyfrowym wyświetlaczu zegarka, wszystkie dane są synchronizowane i wyświetlane w aplikacji Health Mate, która jest jedną z najlepszych w swoim rodzaju.

Asystent zdrowia

Wyświetla najnowsze pomiary na dziennej osi czasu z łatwymi do interpretacji wykresami i liczbami. Stuknięcie w nie pokaże historię każdego pomiaru oraz kilka całkiem dobrych objaśnień, co oznaczają dane liczby i wykresy. Ma też nowego asystenta zdrowia, który przypomina trochę chatbota. Odbiera ważne wydarzenie z poprzedniego dnia i omawia pewne rzeczy z nim związane, na przykład porady, jak szybciej zasnąć. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacja Health Mate lepiej radzi sobie z pokazywaniem i wyjaśnianiem, co się dzieje, niż większość konkurentów i nie ma żadnych dodatkowych opłat za jakąkolwiek analizę.

Podsumowanie/Werdykt

Niewiele prawdziwych smartwatchów lub trackerów fitness zawiera tak wiele funkcji monitorowania stanu zdrowia, od ogólnej aktywności po kompleksowe śledzenie snu. Withings ScanWatch jest szczególnie przydatny do monitorowania zdrowia serca z alertami o nieprawidłowej częstości tętna i EKG na żądanie, które stają się coraz bardziej poszukiwane przez osoby zainteresowane swoim sercem.

Ten zegarek z pewnością nie jest tani (1200 zł) i kosztuje mniej więcej tyle samo, co wiele w pełni funkcjonalnych smartwatchów lub zegarków do biegania, które jednak nie mają funkcji EKG.

ScanWatch to atrakcyjna alternatywa dla smartwatcha lub monitora fitness dla tych, którzy chcą kompleksowego śledzenia zdrowia i mają trochę więcej pieniędzy.