Wiadomości - nowości, baterie, przepisy i wypożyczalnie > W Katowicach też zrobią parkingi dla hulajnóg

W Katowicach też zrobią parkingi dla hulajnóg

Katowicki magistrat opublikowanej na facebookowym profilu informację jakoby do końca października powinno powstać w mieście 40 parkingów dla hulajnóg, z których 34 znajdzie się w śródmieściu, a 6 na obszarze Katowickiego Parku Leśnego.

Parkingi w Katowicach

Podobnie, jak w Lublinie, kolejne polskie miasto zamierza uporządkować parkowanie (pozostawianie) hulajnóg elektrycznych. W Katowicach parkingi zostaną wyznaczone poprzez namalowanie białą farbą prostokąta z symbolem hulajnogi. W ten sposób pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów stworzą miejsca parkingowe w bezpośrednim sąsiedztwie rynku, dworca kolejowego, centrum przesiadkowego Sądowa, w Strefie Kultury, na terenie Uniwersytetu Śląskiego oraz w pobliżu najbardziej uczęszczanych ulic.

Katowicki magistrat wskazuje, że wyznaczenie parkingów zostało uzgodnione z obecnie działającymi w operatorami: Bolt i blinkee.city. Bowiem plan wdrożenia projektu był konsultowany już w styczniu 2020 roku z czterema operatorami działającymi wówczas w mieście. Jednak wówczas pandemia pokrzyżowała wówczas plany trzech firm, które wycofały się z Katowic. 

Wszystkie lokalizacje mają zostać wprowadzone do systemu informatycznego, a operatorzy o nowych zasadach będą informowali użytkowników za pośrednictwem swoich aplikacji i maili. Prawdopodobnie z początkiem listopada, pojawić ma się wymóg, by wypożyczanie i oddawanie hulajnóg następowało w wyznaczonych miejscach.

Blinkee.city zapowiedziało, że operator będzie zachęcać swoich użytkowników do pozostawiania hulajnóg we wskazanych miejscach.

“Naszym celem jest harmonijna współpraca z magistratem i odpowiadanie na potrzeby mieszkańców. (…) Elektryczne hulajnogi blinkee.city nadal będzie można oddawać w strefach, ale tzw. hot spoty, czyli parkingi będą dodatkowo premiowane” – zapowiedziano.

A co, gdy nie ma parkingu?

Jak czytamy w informacji prasowej, miasto uspokaja, że w obszarach nieobjętych parkingami będzie można nadal pozostawiać hulajnogi: w dowolnym, bezpiecznym miejscu. Z kolei, na ulicach wyłączonych z ruchu, w przyszłości, wraz z dalszym rozwojem aplikacji, automatycznie ograniczana zostanie prędkość hulajnóg – do 15 km/h.

W chwili obecnej, jedynie dobrą wolą rajdera jest pozostawienie wypożyczonego jednośladu w odpowiednim miejscu. Przykładowo wypożyczalnia Bolt sygnalizuje, że w ich aplikacji dostępne są instrukcje dotyczące bezpiecznej jazdy i parkowania. W praktyce mieszkańcy Katowic, którzy korzystają z hulajnóg tej firmy otrzymają wiadomość e-mail z instrukcją, gdzie można znaleźć dobre miejsce do zaparkowania..