Wiadomości, aktualności 2021 > Salwador akceptuje Bitcoina, jako środek płatniczy

Salwador akceptuje Bitcoina, jako środek płatniczy

Serwisy informacyjne na całym świecie szaleją na temat ostatnich doniesień, że Salwador chce „zasilać wydobycie kryptowalut za pomocą taniej, odnawialnej energii wulkanicznej”. Wszystko przez to, że Salwador uchwalił ustawę o przyjęciu Bitcoina, jako prawnego środka płatniczego.

Salwador akceptuje Bitcoin’a

W tym tygodniu ustawodawcy w Salwadorze zagłosowali za przyjęciem aktu prawnego zaproponowanego przez prezydenta kraju Nayiba Bukele, który zasadniczo uznaje Bitcoin’a za oficjalną walutę uzupełniającą obecnie używanego dolara amerykańskiego.

Prezydent dodał, że korzystanie z Bitcoina, którego użycie będzie opcjonalne, nie niesie za sobą ryzyka dla użytkowników. Jego użycie jako prawnego środka płatniczego wejdzie w życie za 90 dni.

„Rząd zagwarantuje wymienialność na dokładną wartość w dolarach w momencie każdej transakcji” – powiedział Bukele.

Salwador liczy 6,3 mln mieszkańców i są to stosunkowo młodzi ludzie, bo 36% ma poniżej 14 lat, a powyżej 65 lat jedynie 5,2%.

Oczywiście powoduje to pewne zamieszanie, ponieważ wiele rządów na świecie próbuje znaleźć sposób na ograniczenie lub całkowity zakaz używania BTC lub innych kryptowalut. Obecnie ustawodawstwo Salwadoru przewiduje, że wszyscy sprzedawcy będą musieli akceptować kryptowaluty jako płatności. Co istotne, rozciąga się to również na płatności podatków itp. Jednocześnie transakcje lub inwestycje z udziałem Bitcoin’a nie będą podlegały podatkowi od zysków kapitałowych.

Bitcoin zanotował wzrost ceny

Zwolennicy Bitcoina, którzy od dawna postrzegają cyfrową monetę jako realną alternatywę dla walut fiducjarnych, z zadowoleniem przyjęli ruch Salwadoru. Bowiem kraj nawiązał współpracę z firmą Strike, zajmującą się portfelami cyfrowymi, aby zbudować nowoczesną infrastrukturę finansową. Po doniesieniach medialnych inne kryptowaluty również odnotowały wzrost, choć Bitcoin wciąż znacznie odbiega od rekordowego poziomu 64 829,14 USD, który został osiągnięty w kwietniu.

Bitcoin znany jest z gwałtownych wahań cen, które skłoniły krytyków do sugerowania, że nie nadaje się na efektywną walutę. Sprawa Salwadoru będzie uważnie obserwowana, aby zobaczyć, jak BTC może działać jako mechanizm płatności w skali całego kraju.

Przyjęcie BTC, jako prawnego środka płatniczego nie jest pozbawione wad. Bowiem kryptowaluta jest notorycznie niestabilna; rzeczywiście, w chwili pisania tego tekstu spadła o około 50% w porównaniu z maksimum z kwietnia 2021 r., które wynosiło prawie 65 000 USD. Zobacz więcej aktualności, wiadomości.

Salvador ma pomysł na eko-wydobywanie BTC

Jak wiadomo, wydobycie kryptowaluty wymaga dużej ilości energii elektrycznej, a większość tej energii jest dziś nadal wytwarzana z paliw kopalnych, a to oczywiście przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. W związku z tymi obawami o środowisko Tesla faktycznie zawiesiła zakupy pojazdów za pomocą BTC. 

Jeśli więc Bitcoiny mogłyby być wydobywane za pomocą energii odnawialnej, sprawa mogłaby wyglądać nieco inaczej i dokładnie to proponuje teraz Salwador. Obecnie kraj czerpie około 64% energii elektrycznej z energii odnawialnej, a mianowicie z energii wodnej, słonecznej i geotermalnej. Jak podaje portal ThinkGeoenergy zdolność wytwarzania energii geotermalnej w Salwadorze wynosi dziś 204 MW, a za eksploatację i rozwój zasobów geotermalnych kraju odpowiada państwowa firma LaGeo.

Na swoim koncie na Twitterze prezydent Bukele wskazuje na geotermię jako źródło wydobywania przez Salwador kryptowalut, stwierdzając, że polecił LaGeo oferować „urządzenia do wydobywania Bitcoina z bardzo tanią, w 100% czystą, w 100% odnawialną, bezemisyjną energią z naszych wulkanów”.

Dlaczego Salvador zaakceptował BTC?

W Salwadorze około 70% obywateli nie posiada konta bankowego, co oznacza, że ​​nie mają dostępu do podstawowego konta bankowego. Wiemy, że osoby nieposiadające rachunku bankowego stoją przed ogromnymi wyzwaniami zarówno w zakresie oszczędzania, jak i gromadzenia majątku.

Podobnie jak wiele innych narodów, gospodarka Salwadoru jest w dużym stopniu uzależniona od „transferów pieniężnych”, czyli funduszy wysyłanych do domu przez obywateli pracujących za granicą. W 2019 roku przekazy wyniosły ponad 20% PKB. Obecnie przekazy pieniężne są dostarczane przez Western Union lub inne usługi, które są z konieczności scentralizowane i ściśle regulowane.

Natomiast kryptowaluty, takie jak Bitcoin, pozwalają każdemu, kto ma telefon komórkowy, wysyłać lub odbierać środki, niezależnie od lokalizacji. Aplikacja znana jako „portfel” zarządza kryptowalutą w razie potrzeby. Takie portfele są zabezpieczone na telefonach i chronione hasłami lub mechanizmami biometrycznymi, takimi jak odciski palców. Dzięki temu posiadacze Bitcoinów mogą korzystać z usług banku, bez konieczności otwierania konta bankowego.


Podmiot publikujący nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne inwestowanie. Powyższy artykuł ma charakter opinii i nie był tworzony przez specjalistów z branży finansowej. Handel kryptowalutami może być ryzykowny. Artykuł może zawierać reklamy.