e-Technologie > Robot pies CyberDog od Xiaomi – cena i opinie

Robot pies CyberDog od Xiaomi – cena i opinie

Znany również w Polsce – chiński gigant technologiczny Xiaomi zaprezentował czworonożnego robota o nazwie CyberDog; eksperymentalną maszynę o otwartym kodzie źródłowym, o której firma mówi, że „ma nieprzewidziane możliwości”. Poniżej o tym, jaka jest cena robota i opinie z Internetu.

xiaomi-pies-robot

Robot CyberDog od Xiaomi, czy to już?

CyberDog to najnowszy przykład wykorzystania czworonożnej formę w robotyce. Najbardziej godnym uwagi przykładem tego trendu jest Spot, maszyna zbudowana przez amerykańską firmę Boston Dynamics. Spot trafił do sprzedaży w zeszłym roku za 74 500 dolarów i został wykorzystany do wielu celów, od badania niebezpiecznych kopalni po pomoc lekarzom w zdalnym kontaktowaniu się z pacjentami. Został również przetestowany zarówno przez organy ścigania, jak i wojsko.

Na razie nie jest jasne, jaki cel Xiaomi przewiduje dla CyberDog. W komunikacie prasowym firma podkreśliła, że ​​projekt maszyny ma charakter open source (można zasugerować zmiany w oprogramowaniu) i że początkowo wypuściłaby tylko 1000 jednostek dla „fanów, inżynierów i entuzjastów robotyki Xiaomi”. Firma ma nadzieję, że pierwsi użytkownicy będą „napędzać rozwój i potencjał czworonożnych robotów”.

Czy tego psiego robota można polubić? To się okaże, bo przyszłość, najwidoczniej nadeszła.

Jaka cena CyberDog’a od Xiaomi?

Jak podaje portal TheVerge.com, pierwsze 1000 sztuk będzie kosztować zaledwie 9999 juanów, czyli około 1540 USD (ok. 6 tys. zł.). Podczas gdy Spot Boston Dynamic kosztuje 74 500 USD, CyberDog Xiaomi kosztuje ułamek tej ceny, ale istnieją znaczne różnice między tymi dwoma robotami. Więc jeśli ktoś zawsze marzył o robocie rodem z Black Mirror, to Xiaomi CyberDog będzie ciekawą alternatywą.

Co potrafi CyberDog?

Xiaomi wyjaśnia, że CyberDog przypomina zwierzaka, więc posiada zdolność do reagowania na polecenia głosowe i podążania za swoim właścicielem jak prawdziwy pies. Jest wystarczająco zwinny, aby wykonywać backflipy, może truchtać z prędkością 3,2 m / s (w porównaniu do 3,9 m / s w Spot) i waży 3 kg (w porównaniu do 5,2 kg w Spot). CyberDog jest obsługiwany przez platformę Nvidia Jetson Xavier AI i jest wyposażony w szereg kamer i czujników. Należą do nich czujniki dotykowe, moduł GPS, ultraszerokokątny obiektyw typu rybie oko oraz kamera Intel RealSense D450 do wykrywania głębi. Te komponenty umożliwiają robotowi nawigację półautonomiczną.

„CyberDog może analizować otoczenie w czasie rzeczywistym, tworzyć mapy nawigacyjne, wyznaczać cel podróży i omijać przeszkody. W połączeniu ze śledzeniem ludzkiej postawy i rozpoznawaniem twarzy, CyberDog jest w stanie podążać za swoim właścicielem i omijać przeszkody” – wyjasnia Xiaomi.

Na stornie Xiaomi czytany, że ich nowa maszyna może również reagować na polecenia głosowe, w tym rozpoznawać słowa i wykonywać instrukcje budzenia, lub może być sterowana za pomocą podłączonej aplikacji na smartfona.

CyberDog, jak pies?

Na głowie psiego robota znajduje się mnóstwo kamer, mikrofonów i czujników, które zapewniają mu percepcję przestrzenną porównywalną z ludzkim okiem. Wszystko to po to, by robot reagował na otoczenie, jak prawdziwy pies. Stąd obecność wielu czujników, ultraszerokokątnej kamery oraz modułu kamery głębi RealSense D450 firmy Intel, który pomaga robotowi w unikaniu przeszkód i nawigacji w skali centymetrowej. Posiada również mapowanie SLAM i automatyczne śledzenie.

Warto nadmienić, że system XiaoAI firmy Xiaomi jest wbudowany w robota i może być używany do sterowania kompatybilnymi urządzeniami domowymi, takimi jak telewizor, odkurzacz, klimatyzator i oczyszczacz powietrza.

Jak go kontrolować?

CyberDog’a można kontrolować na trzy sposoby – za pomocą aplikacji na telefon komórkowy, sterowania głosowego i pilota pokazanego poniżej, który niestety jest sprzedawany osobno. Warto nadmienić, ze obecnie obsługiwanych jest tylko kilka telefonów Xiaomi, w tym Redmi K40 Gaming Edition, Redmi K40, Redmi K30 5G, Redmi 10X Pro, Redmi 10X i Mi MIX 2S. Xiaomi twierdzi, że w przyszłości zostanie dodana kompatybilność z większą liczbą urządzeń.

xiaomi cyberdog zdjecia

CyberDog ma również trzy porty USB-C i jeden port HDMI, które według Xiaomi można wykorzystać do dostosowania sprzętu. Firma sugeruje, że do robota można dodać czujniki lidarowe, kamery panoramiczne i reflektory. Jego umiejętności można podziwiać na poniższym filmie promocyjnym.

Opinie z sieci o robocie psie od Xiaomi

Bez wątpienia pies od Xiaomi ma bardzo podobną konstrukcję jak Spot firmy Boston Dynamic. Wydanie CyberDoga przez Xiaomi jest bardzo interesujące, choć niekoniecznie jako produkt sam w sobie. Zamiast tego mówi wiele o obecnym krajobrazie robotyki i dostępności tej technologii. 

Pierwsze opinie z sieci wywołane są euforią, gdyż wielu czekało na wejście na rynek podobnej technologii. W komentarzach na YouTube możemy przeczytać, że “to hit tego roku” lub “chcę to na komunię”.

Podsumowując, firma Boston Dynamics spopularyzowała format czworokątny dla robotów, a firmy na całym świecie badają teraz dokładnie, jak i gdzie można skutecznie wdrożyć takie maszyny. Na szczęście ceny tego sprzętu spadają, pozwalając na zbadanie nowych przypadków użycia. Przykładowo na początku tego roku chińska firma zajmująca się robotyką Unitree również wypuściła czworonożnego bota, który kosztował zaledwie 2700 USD. Oczywiście możliwości tych maszyn nie będą identyczne, ale szerszy dostęp do technologii pokaże, czy warto w ogóle dążyć do tego celu.