e-Technologie > Ranking szczoteczek sonicznych – najlepsze szczoteczki w 2020

Ranking szczoteczek sonicznych – najlepsze szczoteczki w 2020

Po elektrycznych szczoteczkach do mycia zębów nadszedł czas na szczoteczki soniczne i to jest bardzo dobra wiadomość. Bowiem uznaje się, że ultradźwięki emitowane przez szczoteczkę znacznie lepiej czyszczą zęby, niż pospolite szorowanie. Zatem poniżej ranking szczoteczek sonicznych. Zobacz, które są najlepsze!

Ranking TOP 5 sonicznych Co jest istotne? Ile wydać?
Wady i zalety Ważne uwagi Podsumowanie

Ranking szczoteczek sonicznych w 2020

SENCOR SOC 2200SL

sencor soc

Zalety:

 cicha
timer
etui

Bateria:
do 45 dni
Ilość ruchów:
45 tys.
  Zobacz
cenę >
nowe okno

XIAOMI SOOCARE SOOCAS X3

XIAOMI SOOCARE SOOCAS X3

Zalety:

ochrona dziąseł
3 tryby

Bateria:
do 30 dni
Ilość ruchów:
37 tys.
  Zobacz
cenę >
nowe okno

SMILESONIC EX RED

smile sonic

Zalety:

5 trybów pracy
timer

Bateria:
do 2 miesiące
Ilość ruchów:
62 tys.
  Zobacz
cenę >
nowe okno

PHILIPS SONICARE PROTECTIVECLEAN 4300

najlepsza szczoteczka soniczna

Zalety:

timer
czujnik nacisku

Bateria:
do 14 dni
Ilość ruchów:
62 tys.
  Zobacz
cenę
nowe okno

ORAL-B PULSONIC SLIMONE 4200

szczoteczka soniczna oral b

Zalety:

uznana marka
3 tryby czyszczenia
2 końcówki

Bateria:
do 14 dni
Ilość ruchów:
62 tys.
  Zobacz
cenę >
nowe okno

Najlepsza szczoteczka soniczna to ORAL-B PULSONIC SLIMONE 4200

Pierwsze miejsce w powyższym rankingu zajęła szczoteczka Oral-B Pulsonic SlimOne 4200, która  zapewnia zdrowsze dziąsła już w 4 tygodnie. To urządzenie okazało się najlepsze, bo dzięki wyjątkowo wąskiej rączce, szczoteczka bardzo dobrze układa się w dłoni oraz nadaje się do użytku w domu i w podróży.

Warto zaznaczyć, że ma ona wydłużoną główkę, która dzięki zastosowaniu łagodnej technologii dźwiękowej, wykonuje 62 000 wibracji na minutę i delikatnie usuwa przebarwienia powierzchniowe. Jak w innych podobnych modelach od Oral-B, można wybrać 1 z 3 trybów: czyszczenia codziennego, tryb delikatnego czyszczenia i tryb wybielania.

Jednak największym atutem tego urządzenia jest marka Oral-B, która znana jest z produkcji szczoteczek i innych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Oral-B zdobyło wiele nagród w Europie i w Stanach Zjednoczonych, a ich produkty, pomimo wysokiej jakości, są dostępne w przystępnej cenie.

🍀Co jest ważne w rankingu szczoteczek?

 • Częstotliwość ruchów
  Szczoteczki soniczne wykonują ruchy pulsacyjne, które w zależności od modelu wahają się od 31000 do 48000 ruchów wymiatających na minutę. Lepsze szczoteczki będą miały szybsze ruchy pulsacyjne. Oczywiście dla użytkownika ruchy te są niemal niezauważalne, ale to te drgania powodują powstawanie mikroskopijnych bąbelków wymiatających osad. Większa ilość ruchów szczoteczki sprawia, że w znacznie krótszym czasie można usunąć niechciane osady i przebarwienia, a tym samym odzyskać naturalną biel zębów.
 • Waga szczoteczki
  Im lżejsza tym lepsza. Bowiem wysoka waga, to odczuwalny brak komfortu podczas codziennego mycia zębów. Szczoteczki soniczne są lżejsze od tych elektrycznych, a najlepsze ważą 200 a nawet 100 gram.
 • Moc baterii
  O ile średni czas pracy szczoteczki elektrycznej to ok. 30 minut, to średniej klasy szczoteczka soniczna może pracować, nawet do 1,5 godziny. Jeśli zakupisz urządzenie soniczne lepszej marki, to będzie ono pracować na jednym ładowaniu nawet do dwóch tygodni.
 • Timer
  Wbudowany zegar w szczoteczce pomoże nauczyć dziecko odpowiedniego dbania o zęby. Urządzenie sama odmierzy czas szczotkowania zalecany przez dentystów. Chodzi o to, by nie zniechęcić młodego, a więc początkowo możemy ustawić timer na 1 minutę i stopniowo wydłużać czas pracy do wymaganych 2 minut. Dorośli też na tym skorzystają, bo zbyt długie mycie zębów też nie jest dla nich korzystne.

💰Ile wydać na dobrą soniczną szczoteczkę?

“To moja pierwsza szczoteczka soniczna i pomimo, że nie jest to jakaś wyższa półka to polecam takie mycie zębów. Dla mnie to o wiele lepsze niż mycie elektroniczną. Ja dałam za swojego Phillipsa 199 zł i nie żałuję” (morele.net)

Ile powinniśmy wydać na dobrą szczoteczkę soniczną? Mamy spore pole do popisu, bo znane marki mają takie szczoteczki w przedziale od 100 do 600 zł. Po przejrzeniu ofert w internecie, szybko dojdziesz do wniosku, że najdroższe urządzenia mają wiele dodatkowych gadżetów. Jednak za podstawową wersję (bez zegarka, pozłacanego etui i telewizora) zapłacimy od 250 do 350 zł. 

Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na droższy sprzęt, a marka ma dobre opinie, nie żałuj wydać trochę więcej. Bowiem szczoteczki w przedziale cenowym 350 – 600 zł mają znacznie lepsze baterie, co oznacza, że zapomnisz o ładowaniu na długi czas. Zapraszamy również do rankingu najlepszych odkurzaczy.

Wady i zalety mycia zębów szczotkami sonicznymi

Większość ekspertów twierdzi, że wielu użytkowników uzyska lepsze efekty, myjąc zęby szczoteczkami sonicznymi. Chodzi głównie o dokładność czyszczenia, która przekłada się na ilość usuniętej płytki nazębnej oraz wyeliminowanie niekorzystnych zjawisk takich jak zbyt mocne przyciskanie szczotki do dziąseł. Zaletą urządzenia sonicznego jest to, że usuwa więcej zanieczyszczeń, a ponadto obniżają ryzyko wystąpienia negatywnych efektów zbyt intensywnego szczotkowania.

Zobacz: Odkurzacz bezprzewodowy to jednak kosmos

Inną zaletą jest to, że mycie soniczną szczoteczką, nie wiąże się z wymogiem opanowania poprawnej techniki, co dla wielu osób, wcale nie jest takie łatwe. Po prostu niektórzy zrobią większy użytek z elektrycznych szczoteczek. Najlepsze szczoteczki odpowiadają na potrzeby współczesnego człowieka, któremu często brakuje czasu na dokładne ręczne mycie zębów.

Dzięki drganiom o wysokiej częstotliwości, szczoteczka soniczna wykonuje więcej ruchów wymiatającym niż jakakolwiek inna szczoteczka.

Są też wady, o których wspominają stomatolodzy, ale chodzi tutaj głównie, o całą rodzinę urządzeń elektrycznych przeznaczonych do mycia zębów. Na Wyborcza.pl możemy przeczytać, że “nie jest to gigantyczna różnica, która przesądzałaby o tym, że taka szczoteczka jest zdecydowanie lepsza (od manualnej)”. W kilku innych badaniach udowodnione, że szczoteczki elektryczne, wykonujące ruchy tylko w dwóch płaszczyznach: obrotowy, inaczej nazywany oscylacyjno-rotacyjnym, oraz pulsacyjny, są w niektórych przypadkach skuteczniejsze od szczoteczek sonicznych.

Bowiem przy myciu zębów istotne jest to, czy mamy zdrowe dziąsła, czy nie. Należy wziąć pod uwagę, czy nie ma stanu zapalnego, recesji dziąseł lub obnażonych korzeni zębowych i dopiero wtedy dostosować sposób mycia oraz twardość szczoteczki.

Ważne uwagi

W powyższym rankingu szczoteczek braliśmy pod uwagę urządzenia, które spełniają obostrzenia dotyczące bezpieczeństwa. Jednak należy pamiętać, że nawet najszybsze szczoteczki, bez opanowania prawidłowej techniki szczotkowania nie będą spełniać swojego zadania. Oczywiście mycie zębów szczoteczką soniczną jest bardzo łatwe, bo wystarczy przyswoić kilka ważnych zasad, a codzienne mycie zębów okaże się dużą przyjemnością.

Ważne jest to, że część urządzeń posiada zróżnicowane tryby pracy, więc nie powinniśmy zapominać, że mycie zębów, nie zawsze powinno wyglądać tak samo. Przykładowo mamy tryb czyszczący, nastawiony na intensywne usuwanie przebarwień i tryb wybielający. Jest też funkcja masażu, która poprawia stan dziąseł. Czasem w komplecie ze szczoteczką można kupić dwie szczoteczki i kilka końcówek, aby wszyscy członkowie rodziny mieli niekrępujący dostęp do urządzenia.

Ważna uwaga: Szczoteczki soniczne posiadają specjalną główkę o podłużnym kształcie, przypominającym tę w szczoteczce manualnej. Opływowy, kształt główki pozwala na bezpieczne i komfortowe szczotkowanie.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Na szczęście mycie zębów urządzeniem sonicznym jest proste i przyjemne. Bowiem po nałożeniu pasty na główkę szczoteczki, należy ustawić ją pod kątem około 45 stopni do powierzchni zębów. Istotne jest to, by włókna szczoteczki były skierowane w stronę linii dziąseł. Wówczas włączamy urządzenie i powoli przesuwamy główkę po łuku zębowym. Często szczoteczka posiada wbudowany 2-minutowy timer, który dzieli czas mycia zębów na cztery półminutowe interwały. Chodzi o to, że każdy z bloków czasowych przeznaczony jest na umycie kolejnej ćwiartki uzębienia. W tym momencie myjemy zewnętrzną stronę łuku zębowego, część wewnętrzną oraz tzw. powierzchnie żujące.

Niestety każde mycie, nie ważne czym, może być niewłaściwe. Ponieważ na wskutek demineralizacji dochodzi do powstawania ubytków, czyli próchnicy. Gdy ta nie będzie odpowiednio wcześnie wykryta i leczona, może dojść do skomplikowanego leczenia kanałowego,  a czasem nawet do utraty zęba. Niedoczyszczanie zębów powoduje też narastanie płytki i kamienia nazębnego, a to z kolei prowadzi do stanów zapalnych dziąseł i przyzębia (paradontoza).

Uznaje się, że standardowy czas dobrej pracy szczoteczki sonicznej, to około 2-3 tygodnie po jednym naładowaniu, Niektóre modele działają nawet do 10 tygodni, a pojemny akumulator, na pewno sprawdzi się u osób, które często podróżują.

Czy to jest urządzenie dla dzieci?

A co z dziećmi?

Okazuje się,że producenci nie zapomnieli o najmłodszych, bo na rynku są dostępne szczoteczki specjalnie dla nich. Są one nie tylko opatrzone atrakcyjnym dla dzieci wzorem, ale też stanowią element edukacji w sprawie higieny. Bowiem producenci starają się nauczyć dziecko prawidłowego dbania o zęby. Dlatego dla dzieci można już kupić kilka wielkości końcówek w zależności od ich wieku.

Zobacz: Cywilizacja VS Humankind

Przykładowo są na rynku modele, które metodycznie, przez 90 dni zwiększają czas mycia tak, aby w osiągnąć docelowy czas 2 minut. Najlepsze urządzenia mają tryb wolniejszy przeznaczony dla najmniejszych użytkowników, zaś te z szybszym trybem są odpowiednie dla starszaków.

ranking szczoteczek sonicznych

W naszym rankingu szczoteczka soniczna marki Oral-b, okazała się najlepsza. Bowiem, ilość ruchów pulsacyjnych i jakość wykonania mają znaczenie.

Podsumowanie

Stomatolodzy uznają szczotkowanie soniczne, ale zalecają też używanie nici dentystycznej. Bowiem okazuje się, że mycie zębów to nie taka oczywista sprawa.

“My, stomatolodzy, w ostatnich latach widzimy nową grupę pacjentów. Są to ludzie raczej dość młodzi, którzy chcą mieć zdrowe zęby i ładny uśmiech, popadających w przesadę i myjących zęby zbyt często i zbyt długo.” (Wyborcza)

W związku z powyższym pozostaje nam zaufać szczoteczkom, które mają timer zapobiegający zbyt długiemu myciu zębów i właśnie taki zajęły najwyższe pozycje w naszym rankingu. Wzięliśmy również pod uwagę cenę urządzenia, bo warto mieć świadomość, że jest to produkt, który dostępny jest za coraz niższą cenę. Powyższy ranking szczoteczek został stworzony na podstawie opinii klientów i parametrów technicznych uzyskanych od producentów. Uznaliśmy, że najlepsze urządzenia to takie, które zostały dobrze ocenione przez użytkowników i dodatkowo mają przystępną cenę.