e-Technologie > Ranking olejów silnikowych – najlepsze oleje w 2020 roku (porównanie i opinie)

Ranking olejów silnikowych – najlepsze oleje w 2020 roku (porównanie i opinie)

Mówi się, że sam olej to nie wszystko, bo niezbędna jest także właściwa praca układu smarowania. Jednak w naszym rankingu porównaliśmy popularne oleje silnikowe i wskazaliśmy ten najlepszy. Poniżej najnowszy ranking. Zapraszamy!

Top 5 olejów Co jest ważne? Ile wydać na olej silnikowy? Ważne uwagi

Ranking olejów silnikowych 2020

ELF EVOLUTION 700 STI 10W40 4L

olej silnikowy

Zalety:

dodatki czyszczące

Wady:

brak

Klasa
lepkości: 10W40
Rodzaj:
polisyntetyczny
  Zobacz cenę
nowe okno

SHELL HELIX ULTRA ECT 5W30 4L

shell

Zalety:

dodatki czyszczące

Wady:

brak

Klasa
lepkości:
5W30
Rodzaj:
syntetyczny
  Zobacz cenę
nowe okno

MOBIL 1 ESP FORMULA 5W30 4L

Zalety:

przedłuża okres wymiany oleju

Wady:

brak

Klasa
lepkości:
5W30
Rodzaj:
syntetyczny
  Zobacz cenę
nowe okno

CASTROL EDGE TITANIUM FST C3 5W30 5L

Zalety:

podwaja trwałość filmu olejowego

Wady:

dedykowany do silników benzynowych

Klasa
lepkości:
5W30
Rodzaj:
syntetyczny
  Zobacz cenę
nowe okno

CASTROL EDGE 5W30 LONGLIFE TITANIUM FST 4L

Zalety:

może być użyty w nowych i starszych silnikach

Wady:

z grupą Volkswagena

Klasa
lepkości:
5W30
Rodzaj:
syntetyczny
  Zobacz cenę
nowe okno

🍀Co jest ważne w rankingu olejów?

 • Co zaleca producent?
  Producent samochodu, zazwyczaj określa specyfikację oleju silnikowego. Jest to najważniejsze kryterium przy wyborze oleju. Niektórzy producenci zalecają stosowanie olejów określonych firm, bądź olejów z własnym logo. Z instrukcji dowiemy się też, jaka ilość oleju jest niezbędna do wymiany.
 • Klasa lepkości oleju
  Chodzi o opór płynięcia jednej warstwy oleju po drugiej. Bowiem im olej jest bardziej lepki, tym ma wolniejszy przepływ. Stowarzyszenie inżynierów amerykańskiego przemysłu samochodowego stworzyło pomocną skalę – od 0 do 60, gdzie 0 oznacza najrzadszy olej a 60 najgęstszy. Lepkość określa pierwsza liczba na przykład 5W, a im wartość liczby jest mniejsza, tym olej silnikowy lepiej spisuje się w niskich temperaturach. Liczba umieszczona po literze „W” to parametr określający lepkość w wysokich temperaturach. Im wyższa, tym olej silnikowy jest gęstszy w wysokich temperaturach.
 • Specyfikacje jakościowe
  Są 2 znane specyfikacje jakościowe: API (Amerykański Instytut Naftowy) lub ACEA (Zrzeszenie Europejskich Producentów Pojazdów). API określa rodzaj silnika do jakiego jest przeznaczony (diesle: C, silniki benzynowe: S) oraz jakość oleju, przy czym im dalsza litera alfabetu znajduje się na drugiej pozycji, tym lepszy jest olej silnikowy. Z kolei ACEA również określa oddzielnie parametry dla silników benzynowych, diesli, ale też dla samochodów osobowych z silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi z dodatkowym systemem oczyszczania spalin.
 • Jaki przebieg
  Przebieg też ma znaczenie, bo w pojazdach z mocno zużytymi silnikami, o dużym przebiegu, można użyć oleju tego samego typu, który był stosowany do tej pory, ale o nieco większej lepkości. Pozwoli to na ograniczenie zużycia oleju poprzez lepsze uszczelnienie komór spalania.

💰Ile wydać na dobry olej silnikowy?

“Od lat używam tego samego oleju silnikowego!. Nie dajcie się nabrać na jakieś reklamy, bo to tylko wyciąganie pieniędzy. Pozdro!”

Uznaje się, że olej silnikowy ma spore znaczenie dla żywotności każdego silnika. Musi być jeszcze odpowiednio dobrany, a każdy producent pojazdu w instrukcji określa specyfikację oleju, a także przebieg, po jakim powinno się go wymienić. Przy czytaniu powyższego rankingu, instrukcja od producenta samochodu jest najważniejszym kryterium przy wyborze oleju. Więc, to ile wydamy na olej uzależnione jest od marki samochodu. Zapraszamy również do rankingu przenośnych klimatyzatorów tutaj.

Wady i zalety olejów

Wadą olejów, bez wątpienia jest fakt, że ciężko wybrać uniwersalny. Wprawdzie, większość dostępnych na rynków olejów można stosować do silników benzynowych jak i wysokoprężnych, ale do diesli z filtrem cząstek stałych przeznaczone są specjalne oleje.

Zobacz: Rankingi produktów

Ponadto określenie rodzaju oleju nie wystarczy, aby wybrać produkt odpowiedniej jakości. Bowiem oleje mineralne, syntetyczne oraz półsyntetyczne dzielą się na kilka pomniejszych typów. Zaletą olejów jest dobre oznakowanie, bo najlepszą metodą na to, aby wybrać właściwy, jest odczytywanie znaków klasyfikacyjnych.

Ważne uwagi

Klasyfikacja olejów silnikowych jest istotna, bo pozwala wybrać ten właściwy. W przypadku olejów przeznaczonych do silników benzynowych, wybieramy produkty oznaczone literą A. Zaś obok niej stoi cyfra, a im jest ona wyższa, tym olej charakteryzuje się lepszą jakością.

 • Klasy A1 i A2 – najtańsze i najsłabsze oleje, które mogą być stosowane wyłącznie do silników starych, gaźnikowych i zawierających jednopunktowy wtrysk paliwa.
 • Klasa A3 – oleje przeznaczone do standardowych aut osobowych, ale również pojazdów sportowych o zwiększonych osiągach.
 • Klasy A4 i A5 – wybieramy je w przypadku silników z wielopunktowym wtryskiem paliwa. Są to konstrukcje najnowocześniejsze, wymagające wysokiej jakości oleju. W tych klasach znaleźć można oleje prowadzącego do sporych oszczędności w zużyciu paliwa. Mogą okazać się korzystne dla kierowców, którzy dużo jeżdżą bądź dysponuje naprawdę mocnymi samochodami.

Jakie polskie sklepy polecamy?

Duży asortyment olejów oferuje Ucando, Naruto i oczywiście na Allegro. Warto zwrócić na renomę producenta. W sklepach, często publikowane są opinie użytkowników, którzy mieli do czynienia z olejami wybranych firm. Jest to niezła skarbnica wiedzy, pomagająca w podjęciu ostatecznej decyzji.