e-Technologie > Ranking odkurzaczy – najlepsze odkurzacze w 2020

Ranking odkurzaczy – najlepsze odkurzacze w 2020

Aby skutecznie pozbyć się brudu i kurzu, warto kupić odkurzacz o dużej mocy silnika, ale to nie jedyny wyznacznik najlepszych odkurzaczy, bo nie zawsze najwyższa jej wartość oznacza najwyższą moc ssania. Poniższy ranking wyłania najlepsze odkurzacze, które kupisz za przystępną cenę. Zapraszamy!

Ranking TOP 5 odkurzaczy Co jest istotne? Ile wydać?
Wady i zalety Ważne uwagi Podsumowanie

Ranking odkurzaczy w 2020

ELECTROLUX EER75NOW

Zalety:

 bez kabla
uznana marka

Typ:
bez worka
Moc: 18V   Zobacz
cenę >
nowe okno

PHILIPS POWERPRO COMPACT

Zalety:

filtr zmywalny
e-oszczędny

Typ:
bez worka
Moc: 650 W   Zobacz
cenę >
nowe okno

ZELMER ODYSSEY ZVC307SP

zelmer 3 ranking

Zalety:

3-oszczędny
niska cena

Typ:
workowy
Moc: 600 W   Zobacz
cenę >
nowe okno

ZELMER AQUOS ZVC722ST

zelmer odkurzacz

Zalety:

regulacja mocy
zasięg 9 m
filtr hepa

Typ:
workowy
Moc: 1600 W   Zobacz
cenę
nowe okno

ELECTROLUX EUO93DB ULTRAONE

najlepszy odkurzacz

Zalety:

pojemność: 5 l,
cichy,
e-oszczędny.

Typ:
workowy
Moc: 700 W   Zobacz
cenę >
nowe okno

Najlepszy odkurzacz to ELECTROLUX EUO93DB ULTRAONE

Pierwsze miejsce w powyższym rankingu zajął odkurzacz marki Electrolux, który wyróżnia się spośród wszystkich mocą zbierania brudu. W tej dziedzinie uzyskał najwyższe oceny A, co zdarza się nie często.

Odkurzacze Electrolux UltraOne łączą w sobie najwyższą skuteczność odkurzania klasy z niskim poziomem poboru energii. Charakteryzują się też doskonałą filtracją, dzięki filtrom Allergy Plus. Należy też dodać, że UltraOne to zdobywca wielu nagród za skuteczność pracy, a testowany był  przez konsumentów w 13 europejskich krajach.

 • Klasa skuteczności odkurzania dywanów: A
 • Klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych: A
 • Klasa energetyczna: A+
 • Poziom hałasu: od 50 do 65 dB
 • Roczne zużycie energii: do 30 kWh

🍀Co jest ważne w rankingu odkurzaczy?

 • Moc silnika nie jest, aż tak ważna
  Od 1 września 2014 roku weszła w życie regulacja dotycząca odkurzaczy, która narzuca obowiązek nowego etykietowania. Wszystkie nowe odkurzacze, które będą wprowadzane do obrotu nie mają większej mocy silnika niż 1600 Nowym miernikiem jest “Wskaźnik Zbierania Kurzu”, który będzie wynosił minimum 70% na dywanach i 95% na podłogach twardych.
 • Rodzaj odkurzacza
  To zasadnicza kwestia, gdyż po wcześniejszej analizie, wybieramy jedynie spośród jednego rodzaju odkurzaczy. Do wyboru są konstrukcje bardzo odmienne, jak odkurzacze zwykłe, akumulatorowe, piorące, czy przemysłowe.
 • Z workiem lub bez
  Istotny jest sposób gromadzenia kurzu, a więc to, czy odkurzacz jest workowy lub bezworkowy. Workowe wymagają regularnego kupowania worków i ich eksploatacja jest droższa. Zaś odkurzacze bezworkowe trzeba regularnie opróżniać oraz czyścić pojemnik na kurz.
 • Zużycie energii
  Co z tego, że odkurzacz jest tani, gdy roczne rachunki przewyższają jego zakup. Im wyższa klasa energetyczna (np. A+++), tym niższe zużycie energii.
 • Klasa skuteczności odkurzania (ZBIERANIE KURZU)
  Zazwyczaj klasy efektywności są podawane na podstawie skuteczności odkurzania powierzchni twardych i dla dywanów. Oczywiście im wyższe parametry, tym lepsze ściąganie brudu. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych odkurzacz o małej mocy silnika jest w stanie sprzątać tak samo skutecznie jak odkurzacz o mocy silnika 2000 W.

💰Ile wydać na dobry dobry odkurzacz?

“Dobry odkurzacz musi mieć dobrą moc i dobre szczotki. Ja od niedawna przekonałam się do odkurzaczy automatycznych, w sumie teraz kupiłam taki pierwszy i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona jak dobrze sobie radzi zarówno na panelach jak i na dywanach. Zapłaciłam jakieś 400 zł. (morele.net)

Ile powinniśmy wydać na porządny odkurzacz? Okazuje się, że niewiele. Oczywiście znajdziesz odkurzacze za 1000 zł, ale taki sprzęt nadaje się bardziej do użytku przemysłowego. Zatem rozsądną wydaje się cena pomiędzy 300 – 500 zł. W tym przedziale cenowym kupimy już bardzo przyzwoity odkurzacz.

Najlepsze odkurzacze nie są już tak drogie, jak kiedyś. Bowiem technologia od lat jest ta sama i nie należy ona do szczególnie zaawansowanych. Zapraszamy również do rankingu najlepszych telewizorów TCL.

najlepsze odkurzacze - ranking

 

Wady i zalety nowych odkurzaczy

Ostatnio wiele mówi się o automatycznych odkurzaczach, czyli o robotach sprzątających, które są coraz nowocześniejsze. Ale wadą robotów, z powodu której wielu wstrzymuje się z ich zakupem, jest wysoka cena. Jeśli zależy nam na zakupie dobrej jakości urządzenia od sprawdzonego producenta, jest to ciągle sprzęt luksusowy. Inną wadą niektórych robotów sprzątających jest czas ich ładowania, który może wynosić nawet 5 godzin.

Ponadto, nie wszystkie roboty sprzątające radzą sobie także ze sprzątaniem miękkich powierzchni. Bowiem większość dostępnych urządzeń zostało zaprojektowanych głównie do odkurzania twardszych podłóg, przez co mniej efektywnie odkurzają one dywany i wykładziny.

Warto też mieć świadomość, że roboty odkurzające to zaawansowane technologicznie urządzenia wyposażone w drogie komponenty. Więc w przypadku zepsucia się któregoś z nich i konieczności naprawy po upływie okresu gwarancyjnego, musimy liczyć się z dość wysokim wydatkiem.

Ponadto sporym ograniczeniem jest sam akumulator, bo nie zapewni on tak dużej mocy jak model podłączony do gniazdka. Wiele modeli może też oferować gorszej jakości filtry, co może być istotne dla osób z alergiami. Stąd wybrane najlepsze odkurzacze w naszym rankingu są polecane dla osób mających szczególne uczulenie na kurz.

Tyle o wadach, bo zaletą nowych odkrzaczy (każdego rodzaju) jest ich oznakowanie, które zostało ustawowo wprowadzone w 2014 roku. Teraz nie kupujemy już kota w worku. Więc jeżeli przy wyborze kierujemy się efektywnością sprzątania, to możemy wybrać zarówno model o dużej mocy silnika, jak i nowy eko o słabszej, bo liczy się skuteczność zbierania brudu.

Ważne uwagi

Oprócz odpowiedniego wyboru skuteczności odkurzania, bardzo ważny jest również filtr. Bowiem ze słabszej jakości sprzętów wydostaje się duża ilość kurzu, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Zatem warto wybrać odkurzacz wyposażony w filtr HEPA, który lepiej oczyszcza wydmuchiwane powietrze. Eksperci twierdzą, że najlepszą ochronę zapewnia filtr HEPA o numerze H14, który radzi sobie z cząsteczkami kurzu o rozmiarze większym niż 0,3 mikrona.

Zobacz: Baterie grafenowe

Ważny jest też zasięg pracy odkurzacza, bo dłuższy kabel, który pozwoli Ci na łatwiejsze dotarcie do każdego zakamarka, bez konieczności ciągłego przełączania się. Uznaje się, że minimalna długość przewodu to 6 metrów. Warto też zwrócić uwagę na ciężar, bo mimo, że odkurzacz porusza się po podłodze w trakcie pracy, to jego przenoszenie lub przesuwanie może okazać się zbyt męczące.

Im więcej wymiennym końcówek, tym wszechstronniejsze zastosowanie urządzenia. Gdyż oprócz podstawowej szczotki, mamy do wyboru szczotki parkietowe do czyszczenia delikatnych powierzchni, a nawet “turboszczotki”, które przydadzą się do zebrania zanieczyszczeń z bardziej puszystych dywanów.

Ważna uwaga: Klasa odkurzacza z jednej strony mówi o zużyciu energii, a z drugiej informuje także o skuteczności sprzątania. Wysoka moc silnika nie przekłada się zawsze na najwyższą moc ssania. Zamiast mocy ssania pojawi się Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU), który określa klasę skuteczności odkurzania danego urządzenia.

Czy odkurzacz pionowy jest lepszy?

Odkurzacze pionowe budzą spore zainteresowanie, bo wielu osobom wydaje się, że odkurzanie tym sprzętem jest łatwiejsze lub przyjemniejsze. Zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i obsługiwanych funkcji, można znaleźć pionowy sprzęt odpowiedni do realizacji wielu zadań.

Obecnie mogą one pełnić rolę głównych urządzeń do sprzątania w domu i mieszkaniu, do czyszczenia na morko, a także do pozbycia pozbycie się zanieczyszczeń z tapicerki. Uznaje się jednak, że to urządzenia bardzo specyficzne, jeśli chodzi o konstrukcje i warto wziąć pod uwagę fakt, iż ich wykorzystanie w wielu przypadkach może być ograniczone. Problem wynika głównie z mniejszej mocy, oraz z faktu, że w przypadku awarii, części wymienne są znacznie droższe niż te w tradycyjnych odkurzaczach.

Ponadto opinie pod filmikami na YouTube też nie zachęcają do jego zakupu. Wiele osób skarży się, że pionowe odkurzacze nie są tak dokładne, jak ich starsze odpowiedniki.

odkurzacz pionowy

Pionowe odkurzacze są ładne, ale kwestią sporną jest, czy są skuteczne.

Odkurzacz wodny, workowy, czy inny? Jakie są najlepsze?

Wybór odkurzaczy rośnie, ale i tak wielu klientów twierdzi, że stary poczciwy sprzęt odkurza najlepiej. Jest w tym wiele prawdy, ale odkurzacze, które pojawiły się ostatniego czasu mają bardzo dużą skuteczność w zbieraniu brudu, a wcale nie są tradycyjnymi modelami. Zatem poniżej trochę o rodzajach odkurzaczy.

 1. Odkurzacze workowe (tradycyjne)
  Są to najprostsze, a jednocześnie najtańsze sprzęty do utrzymania czystości w domu i biurze. Tutaj wszelkie zabrudzenia trafiają do specjalnego wymiennego worka, znajdującego się wewnątrz. Ale worki można podzielić na te jednokrotnego użytku, papierowe oraz przeznaczone do wielokrotnego użycia (tekstylne ze specjalnej włókniny).
 2. Odkurzacze z filtrem wodnym
  Tutaj zassane powietrze wraz z zanieczyszczeniami trafia do pojemnika napełnionego wodą. Z kolei powietrze oczyszczane jest dodatkowym filtrem, aby dokładnie pozbyć się z niego kurzu i wszelkich roztoczy.
 3. Odkurzacze bez worka
  Często kupowane ze względu na niskie koszty eksploatacji i wygodę. W przypadku tego typu odkurzaczy, zabrudzenia wciągane są do specjalnego pojemnika, który należy systematycznie opróżniać.
 4. Odkurzacze akumulatorowe (ręczne)
  Zazwyczaj niewielkie, które świetnie sprawdzają się przy sprzątaniu trudno dostępnych powierzchni. Mają mniejszą moc, ale są niezwykle poręczne i lekkie. Najlepiej sprawdzą się do sprzątania samochodów lub do zabrania w podróż. Wadą jest to, że naładowany akumulator starcza na około 15-30 minut pracy.
 5. Odkurzacze automatyczne (roboty sprzątające)
  Zadaniem jest sprzątanie bez zaangażowania człowieka. Najnowsze roboty rozpoznają stopień zabrudzenia podłóg oraz dostosowując moc ssania do zanieczyszczeń. Po skończonej pracy wracają do bazy, by się naładować. Niestety nadal nie sprzątają tak dobrze, jak tradycyjne.
 6. Odkurzacze centralne
  Dobre rozwiązanie do sprzątania dużych powierzchni. System składa się z odkurzacza zamontowanego na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, materiałów instalacyjnych, gniazd ssących oraz lekkiego węża.  Odkurzacze centralne posiadają też większą sprawność, a to oznacza większą siłę ssącą niż tradycyjne odkurzacze. Zabrudzenia wraz z powietrzem wciągane są do jednostki centralnej, gdzie strumień zostaje oczyszczony i jest wydmuchiwany na zewnątrz.
 7. Odkurzacze piorące
  Zazwyczaj używane do czyszczenia powierzchni dywanów, wykładzin oraz tapicerek. Mają dużą wydajność i nie stosuje się ich zbyt często, bo mają duże rozmiary, są głośne i zużywają wiele energii. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku dużego zabrudzenia, niemożliwego do samodzielnego usunięcia.
duże odkurzacze

Odkurzacze centralne mają niesamowitą moc, ale nie nadają się do użytku domowego.

Podsumowanie

Powyższy ranking odkurzaczy został stworzony na podstawie opinii klientów i parametrów technicznych podanych przez producenta. Uznaliśmy, że najlepsze odkurzacze to takie, które zostały dobrze ocenione przez użytkowników, ale dodatkowo wskazują na klasę A w jakości sprzątania.

Jednak szybko okazało się, że król może być tylko jeden, bo kolejne miejsca to sprzęty o widocznie gorszych parametrach technicznych. Zresztą marka Electrolux cieszy się uznaniem od wielu lat i ciężko zaprzeczyć, że robią najlepsze odkurzacze. Zatem w 2019 rok ustawiamy na rodzimą produkcję!