Najlepsze hulajnogi wyczynowe (do skakania, trików) Ranking TOP 5 – 2021 rok

Najlepsze hulajnogi wyczynowe (do skakania, trików) Ranking TOP 5 – 2021 rok

Hulajnogi wyczynowe (sportowe, wyczynowe) są na naszym runku od wielu lat, ale teraz są szczególnie modne. Najlepsze hulajnogi wyczynowe to spory wydatek, dlatego nasz ranking proponuje pojazdy, które cieszą się dobrymi opiniami, ale jednocześnie ich cena nie zwala z nóg. Poniżej nasze zestawienie najlepszych hulajnóg wyczynowych w 2021 roku.

hulajnoga wyczynowa

Hulajnoga wyczynowa to sport i rozrywka w jednym. W naszym rankingu wzięliśmy pod uwagę najbardziej wytrzymałe sprzęty.

Ranking najlepszych hulajnóg wyczynowych 2021 (styczeń)

Przed zakupem hulajnogi wyczynowej warto zrobić szersze rozeznanie i poczytać recenzje i komentarze w sieci. Bowiem dla młodszego jeźdźcy najlepsza będzie hulajnoga lżejsza z mniejszymi kołami. Z kolei starsza osoba potrzebować będzie mocniejszego sprzętu, który lepiej radzi sobie z przeszkodami. Zatem poniżej prezentujemy ranking TOP 3 najlepszych hulajnóg wyczynowych, które warto poznać.

 

Raven Evolution

raven-hulajnoga

Black Dragon Stunt

black dragon hulajnoga wyczynowa

Ethic Erawan

Ethic Erawan Hulajnoga Wyczynowa

średnica koła: 110 mm 100 mm  110 mm
waga: 3,58 kg 3,9 kg 2,96 kg
wysokość: 82 cm 83 cm 85 cm
cena:

Zobacz cenę >

(nowe okno)

Zobacz cenę >

(nowe okno)

Zobacz cenę >

(nowe okno)

Co jest ważne w hulajnodze wyczynowej?

  • Kierownica – kupując hulajnogę wyczynową należy kierować się dopasowaniem jej do systemu kompresji. Zatem należy zorientować się, czy ma to być kierownica o 28 mm średnicy, czy 32 mm. Pamiętajmy też o odpowiedniej wysokości kierownicy względem wzrostu kierującego, bo odpowiednio dobrana, powinna sięgać wysokości pachwin lub nieco powyżej. Z kolei zbyt niska kierownica naraża na ból pleców, zaś zbyt wysoka utrudnia wykonywanie tricków na przeszkodach.
  • Pegi – są to rurki dokręcane do osi kół i służą do “grindowania” lub wykonywania tricków na flacie bazujących na balansowaniu ciałem. Zatem należy zwrócić uwagę na ich wymiary i warto się upewnić, czy dołączone do zestawu ośki nie będą za krótkie. Jeśli montujemy dwa pegi na jedną oś warto zaopatrzyć się w oś z nakrętką, która znacznie mocniej trzyma.
  • Podest – do jazdy parkowej, polecamy wybrać krótszy podest, ale do jazdy na streecie, w której przeszkodami są wszelkiego rodzaju murki i poręcze, polecamy nieco dłuższy deck. Bowiem wówczas łatwiej będzie Ci się ślizgać po przeszkodach, ale zwróć też uwagę na kształt krawędzi podestu, bo płaska krawędź zapewnia większe bezpieczeństwo w momencie najechania na przeszkody.
  • Stery – rozróżniamy zintegrowane oraz niezintegrowane stery. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem są stery zintegrowane i prawie każdy podest jest z mini kompatybilny. Stery zazwyczaj występują w rozmiarze 1 1/8″, a w ich skład wchodzą: dwa łożyska (górne i dolne), dolna bieżnia oraz podkładka dystansowa łożyska górnego. Zaś stery niezintegrowane są rzadziej stosowane w hulajnogach wyczynowych, co jest spowodowane ich niepraktycznością oraz z tym, że obecnie więcej podestów posiada zintegrowane miski sterowe.
  • Zacisk – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie każdego systemu kompresji. Mocne zaciśnięcie kierownicy na widelcu, sprawia, że kierownica nie przekręca się względem przedniego koła. Zaciski dzielą się na klasyczne oraz tzw. SCS. Zacisk klasyczny przeznaczony jest pod systemy ICS, HIC oraz IHC i występuje w wielkościach od 1- do 4-śrubowego. Z kolei SCS są niezależnym systemem kompresji, przeznaczonym do odpowiednich widelców. Mają 4-śrubową budowę i są nieco wyższe od klasycznych.
  • Koła – dzielą się na twarde i miękkie. Te miększe oznaczone są skalą 85A-87A, zaś twardsze 88A+. Niechlubną praktyką stało się, że producenci hulajnóg celowo nie podają twardości gumy w swoich kołach przez co trzeba polegać na opiniach z internetu. A rozmiar kół rzutuje na wygodę jazdy, prędkość i jednocześnie wysokość lotów.

Ile warto wydać na hulajnogę wyczynową?

“Nie jest ważne, co i ile kosztuje, ważne, by warte było tej ceny”

Powyższy cytat dobrze określa zasadę świadomych zakupów. Oczywiście najlepszym kompromisem będzie średnia cena, ale z gwarantowanymi, przynajmniej, średnimi parametrami hulajnogi. Więc jeśli możesz wydać powyżej 400 złotych na hulajnogę wyczynową, to nie zastanawiaj się. Pamiętam jednak, by tę kwotę przeznaczyć na sprzęt warty tej ceny. Pomocne będą opinie i recenzje z sieci, ale przede wszystkim zwracaj uwagę na markę pojazdu.

Powyższy ranking najlepszych hulajnóg wyczynowych daje ogólny obraz, ale gdy nowe pojazdy pojawiają się średnio, co dwa tygodnie to wybór nie jest już taki prosty. Osoby, którą chcą zaoszczędzić musimy rozczarować, gdyż wyczynówka poniżej 400 zł raczej nie będzie trafionym zakupem, chyba, że dla młodszych osób. Bowiem dziecięce hulajnogi kosztują już od 100 zł i warto kupić ten sprzęt, o ile producent ma dobre opinie o swoich produktach.

Wyczynowa, czy rekreacyjna?

Czasami ciężko powiedzieć, czy chodzi nam o hulajnogę wyczynową, czy może o rekreacyjną. Bo podobnie jak rower, hulajnoga musi być dobrana do twojego stylu jazdy. Dlatego trzeba sprawdzić, czy wybrany model jest odpowiednio wytrzymały i zwrotny. Istotnym parametrem jest też dopuszczalna masa ciała użytkownika. Zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się, czy hulajnoga służyć ma do zabawy, a może na krótkie przejażdżki do pobliskiego sklepu. A bywa też, że traktujemy ją jako środek transportu i chcemy przemierzać na niej bardzo dłuższe dystanse.

Więc jeśli zdecydujesz się na hulajnogę rekreacyjną, to zwolnij i miej największą przyjemność z jazdy. Te pojazdy są bardzo lekkie, zwrotne, choć niestety niezbyt wytrzymałe. Ponadto nie da się też na nich jechać zbyt szybko, co dla wielu jest wadą. Sprawdź też, z czego wykonane są kółka hulajnogi, bo te plastikowe bez możliwości zmiany łożysk szybko Cię zawiodą.

hulajnoga wyczynowa

Najlepsze modele hulajnóg wyczynowych są lekkie i mają wytrzymałą konstrukcję. Niestety często kosztują znacznie więcej, niż hulajnogi rekreacyjne.

Gdzie kupić najlepszą hulajnogę wyczynową?

Niestety nie wszystkie uznane marki produkujące hulajnogi wyczynowe są dostępne w Polsce. Jednak większość dobrych pojazdów można nabyć w sklepach internetowych. Wówczas należy upewnić się, gdzie znajduje się serwis gwarancyjny. Powyższy ranking najlepszych hulajnóg może być pomocny, bo zamieściliśmy w nim produkty dostępne w Polsce, ale niektóre modele znajdziesz też w znanych stacjonarnych sklepach. Internetowe sklepy są coraz lepiej wyposażone, a nowe modele hulajnóg, coraz częściej pojawiają się w sieciach sklepów: Lidl i Decathlon.

Ważna uwaga: Jeśli posiadasz hulajnogą wyczynową wskazaną w naszym rankingu i uważasz, że jej powinna się w nim znajdować, napisz do nas w tej sprawie. Sprawdzimy inne źródła i skorygujemy pozycję w rankingu.

A może Scootering?

Jeśli staniesz się już posiadaczem dobrej hulajnogi do skakania, warto zainteresować się Scootering’iem. Wymyślili go australijscy skaterzy na początku lat 90. wzorując się na jeździe na BMX-ie. Scootering polega na wykonywaniu rozmaitych trików podczas jazdy hulajnogą wyczynową. Zresztą często na wyczynówkę mówi się “hulajnoga do skakania”, bo jest kilkanaście trików, które można na niej wykonać.

Wielu skaterów przerzuciło się na scootering, który ostatniego czas u jest bardzo popularny. Zawody w scootering’u od wielu lat rozgrywają się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Z kolei w Czechach dużą popularnością cieszy się impreza sportowa Gizmania Big Time Scootering, na której spotykają się najlepsi z najlepszych.