Wiadomości, aktualności 2021 > Najlepsze hulajnogi wyczynowe Black Dragon, Raven czy Ethic Erawan

Najlepsze hulajnogi wyczynowe Black Dragon, Raven czy Ethic Erawan

Hulajnogi wyczynowe są popularne wśród osób lubiących łączyć zabawę ze sportem. Wprawdzie na rynku rządzi kilka marek, ale wybraliśmy trzy, które mają najlepsze oceny wśród użytkowników. Poniżej porównanie hulajnóg Ethic Erawan, Raven i Black Dragon.

Hulajnoga wyczynowa Black Dragon, Raven czy Ethic Erawan?

Poniżej tabelka porównawcza trzech najbardziej popularnych hulajnóg wyczynowych (Black Dragon, Raven, Ethic Erawan), które mają szeroką rzeszę zwolenników w Polsce i na świecie.

 

Raven Evolution

raven-hulajnoga

Black Dragon Stunt

black dragon hulajnoga wyczynowa

Ethic Erawan

Ethic Erawan Hulajnoga Wyczynowa

średnica koła: 110 mm 100 mm  110 mm
waga: 3,58 kg 3,9 kg 2,96 kg
wysokość: 82 cm 83 cm 85 cm
cena:

Zobacz cenę >

(nowe okno)

Zobacz cenę >

(nowe okno)

Zobacz cenę >

(nowe okno)

Którą hulajnogę wyczynową wybrać?

Do powyższego porównania wybraliśmy hulajnogi wyczynowe, które przez wielu klientów uznawane są najlepsze. Zatem nie braliśmy pod uwagę słabszych modeli, których na runku jest dosyć sporo.

Jeśli mielibyśmy optować za jedną marką, to postawilibyśmy na Ethic Erawan (poniżej zob. par. techniczne), z racji przystępnej ceny i pozytywnych opinii z internetu:

“Na pewno nie Black Dragon, kupcie se Ethica, bo mam obie i jeśli chodzi o wytrzymałość, to Dragon posłuży tylko na jedno lato”

“Od roku robię fikołki na Erawanie i sobie chwalę. Wydatek był, ale chodzi też o bezpieczeństwo!”

Hulajnoga wyczynowa to nie rekreacyjna

Przed zakupem hulajnogi wyczynowej, warto uświadomić sobie, że to zupełnie inna przygoda niż ta z hulajnogą rekreacyjną. Bowiem wyczynówka musi być bardzo wytrzymała, najczęściej nie ma regulacji wysokości i nie jest składana.

Dzięki kilku ważnym elementom budowy, hulajnoga wyczynowa dobrze sprawdza się przy wykonywaniu różnego rodzaju trików i ewolucji. Zatem powinna wytrzymać duże obciążenia. Pamiętać należy też, że ewolucje obciążają spawy, ster i inne mniejsze części, dlatego wszystkie śrubki i nakładki muszą być regularnie dokręcane. Kupując nowy pojazd, należy zatem zwrócić uwagę, czy wszystkie elementy są dobrze dopasowane.

Uproszczając, hulajnoga wyczynowa różni się przede wszystkim budową poszczególnych elementów. Części w hulajnodze wyczynowej wykonane są z mocniejszych materiałów, dzięki czemu wytrzymują one większe obciążenia, które często mają miejsce przy wykonywaniu tricków.

Cechy hulajnogi wyczynowej

  • Kierownica – tutaj należy kierować się dopasowaniem jej do systemu kompresji zastosowanego w hulajnodze. Należy zorientować się, czy ma to być kierownica o 28 mm średnicy, czy 32 mm. Pamiętaj o odpowiedniej wysokości kierownicy względem wzrostu, bo odpowiednio dobrana powinna sięgać wysokości pachwin lub nieco wyżej. Zbyt niska kierownica naraża na ból pleców. Jednak zbyt duża kierownica utrudnia wykonywanie tricków na przeszkodach.
  • Podest – decki moją różną długość i szerokość, co odpowiada stylowi jazdy oraz rozmiarowi stopy. Do jazdy parkowej, polecamy wybrać krótszy podest. Zaś do jazdy na streecie, w której przeszkodami są wszelkiego rodzaju murki i poręcze, polecamy dłuższy deck. Wówczas łatwiej będzie Ci się ślizgać po przeszkodach. Zwróć też uwagę na kształt jego krawędzi, bo płaska krawędź zapewnia większe bezpieczeństwo w momencie najechania na przeszkodę.
  • Stery – zintegrowane oraz niezintegrowane. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem są stery zintegrowane i aktualnie prawie każdy podest jest z nimi kompatybilny. Występują w rozmiarze 1 1/8″, a w ich skład wchodzą: dwa łożyska (górne i dolne), dolna bieżnia oraz podkładka dystansowa górnego łożyska. Zaś stery niezintegrowane są coraz rzadziej stosowane w hulajnogach, co jest spowodowane ich niepraktycznością oraz z tym, że coraz więcej podestów posiada zintegrowane miski sterowe. Przy ich montażu trzeba sporego wysiłku przy wbijaniu misek do podestu, co często kończyło się uszkodzeniem miski lub łożyska.
  • Zacisk – zapewnia prawidłowe działanie każdego systemu kompresji. Mocne zaciśnięcie kierownicy na widelcu, sprawia, że kierownica nie przekręca się względem przedniego kółka. Zaciski dzielą się na klasyczne oraz SCS. Zacisk klasyczny przeznaczony jest pod systemy ICS, HIC oraz IHC i występuje w różnych wielkościach od 1- do 4-śrubowego. Z kolei SCS są niezależnym systemem kompresji, dedykowanym do odpowiednich widelców. Charakteryzują się 4-śrubową budową i są nieco wyższe od klasycznych. Przy doborze zacisku należy zwrócić szczególną uwagę na jego średnicę, bo musi pasować do danej kierownicy.
  • Kółka – dzielą się na twarde i miękkie. Miękkie oznaczone są skalą 85A-87A, zaś twarde 88A+. Niestety producenci hulajnóg wyczynowych celowo nie podają twardości gumy w swoich kołach przez co musimy polegać na opiniach. Rozmiar kół rzutuje na wygodę jazdy, prędkość i jednocześnie wysokość lotów.
  • Pegi – rurki dokręcane do osi kół i służą do grindowania lub wykonywania tricków na flacie bazujących na balansowaniu ciałem. Tutaj musimy zwrócić uwagę na ich wymiary i warto się upewnić czy dodane w zestawie ośki nie będą za krótkie. Warto pamiętać, że jeśli montujemy dwa pegi na jedną oś warto zaopatrzyć się w oś z nakrętką, która trzyma o wiele mocniej.

Parametry techniczne Ethic Erawan

W naszym rankingu wygrał Ethic Erawan, więc poniżej kilka parametrów technicznych tej hulajnogi wyczynowej.

Całkowita wysokość: 85cm
Średnica koła: 110mm
Rodzaj kompresji: ICS-10
Waga:2965g
Szerokość kierownicy: 560mm
Rodzaj widelca: niegwintowany
Rodzaj steru: Integrated 1 1/8″
Maksymalna waga użytkownika: 100kg
Materiał: aluminium
Design podestu (decka): One-piece
Długość podestu: 52.5cm (20.7″)
Szerokość podestu: 11.4cm (4.5″)
Kąt główki ramy: 82.5°
Rodzaj widelca: One-piece
Materiał kierownicy: aluminium

Podsumowując naszego faworyta zwracamy uwagę, że hulajnoga Erawan wyposażona jest w system kompresji ICS10 oraz bardzo dobrze wyglądający widelec Legion, dzięki któremu dostajesz mocny system, odpowiedni dla wymagających rajderów. Dzięki kierownicy typu Dryade hulajnoga jest niezwykle lekka, bo waży niecałe 3 kg. Bez wątpienia to idealny model do wykonywania trików.

Erawan od firmy Ethic wpisuje się w linię super lekkich hulajnóg, stworzonych dla użytkowników na określonym poziomie zaawansowania. Ten model rekomendowana jest do użytku tylko w skateparku, ale zdecydowanie nie do zbyt wysokich skoków w czasie jazdy ulicznej.

Ważna uwaga: hulajnogę cechuje wysoki poziom zaawansowania i aby poprawnie na niej jeździć musisz posiadać odpowiednie umiejętności

Zobacz pełny ranking najlepszych hulajnóg wyczynowych >