Rankingi > Najlepsze dokumenty w internecie w 2021

Najlepsze dokumenty w internecie w 2021

Jakie dokumenty warto obejrzeć? Bez wątpienia większość dostępnych w sieci, to artystyczne “disco polo”. Ale na szczęście mamy Netfliksa, Hbo i amazon Prime i pomimo, że wiele tam filmów z kategorii B, to są też istne perełki i poniżej pomagamy dokonać właściwego wyboru.

Aktualizacja 10.07.2021: Do naszego zestawienia dodaliśmy “Jak zostać Tyranem”.

Co to jest film dokumentalny? TOP 8 dokumentów w sieci
Trzy najlepsze filmy  

Najlepszy dokument to…

Ogólnie dokument, w potocznym ujęciu jest rodzajem przekazu filmowego lub telewizyjnego polegający na prezentowaniu rzeczywistości. Najlepsze dokumenty spełniają określone warunki:

  • dotyczą osób i wydarzeń prawdziwych, które są pokazywane wprost lub relacjonowane przez autentycznych świadków;
  • dokumentaliście nie wolno planować ani reżyserować wydarzeń. Dlatego często rekonstruuje się rutynowe czynności osób filmowanych, przeprowadza wywiady w celu ujawnienia prawdy;
  • materiał powinien być bogato wsparty autentycznymi zdjęciami lub filmami.

Wobec powyższego, dobrym dokumentem nie możemy nazwać produkcji paradokumentalnych lub takich, gdzie wszystko opiera się na trzech archiwalnych zdjęciach lub krótkim filmiku. 

dokumenty-filmy-dokumentalne

Dokumenty śledcze cieszą się sporą widownią., bo wraz ze śledztwem dokonujemy analizy psychologicznej i odkrywamy ciemną stronę człowieczeństwa.

Najlepsze dokumenty w Internecie

Poniżej TOP 11 najlepszych filmów dokumentalnych dostępnych na Netflix, HBO i Amazon Prime, czyli platformach do których dostęp jest dosyć niedrogi i prezentują szeroką bibliotekę rozmaitych gatunków.

11. Obsesja zbrodni (I’LL BE GONE IN THE DARK I) – 2020 HBO

Serial dokumentalny będący efektem dziennikarskiego śledztwa prowadzonego w sprawie brutalnego seryjnego mordercy i gwałciciela. “Obsesja zbrodni’ to studium fascynacji prawdziwą zbrodnią, ale też opowieścią ku przestrodze, która ukazuje, jak łatwo jest wpaść w uzależnienie. Serial przedstawia historię wytrwale prowadzonego śledztwa, które ma doprowadzić do ujawnienia tożsamości tajemniczego zabójcy. Wydarzenia koncentrują się również na niezwykłej konsekwencji głównej bohaterki, która dążyła do nagłośnienia tej szokującej serii zbrodni.

Zobacz też: Nowe kryptowaluty

10. Dobre rady Johna Wilsona (HOW TO WITH JOHN WILSON) – 2020 HBO

Serial dokumentalny ukazujący zdziwienie współczesnego Nowojorczyka. To w sumie komedia, w której wraz z bohaterem zdziwimy się otaczającym światem. Bowiem trochę powolny i nadzwyczaj spokojny John Wilson bierze kamerę i jeździ po USA, by poznać przyczynę tych wszystkich napotkanych wydarzeń. Na przykład dowiadujemy się, dlaczego cała Ameryka usiana jest rusztowaniami lub poznamy wynalazcę urządzenia służącego do przywracania utraconego napletka.

09. Skandal w amerykańskiej gimnastyce (AT THE HEART OF GOLD: INSIDE THE USA GYMNASTICS) 2019 HBO

Oparty na wieloletnim dochodzeniu dokument pokazuje świat, w którym młode dziewczyny intensywnie trenują z nadzieją, że uda im się osiągnąć zwycięstwo i zyskać międzynarodową sławę. Dowiadujemy się, że kobiety muszą zmierzyć się z nadużyciami ze strony swoich opiekunów, którzy potrafią zmienić ich życie w piekło. Film pokazuje szokujące historie gimnastyczek, które postanowiły opowiedzieć światu o patologiach całego systemu, związanych z wykorzystywaniem seksualnym.

08. Kochana mamusia nie żyje (MOMMY DEAD AND DEAREST) 2017 HBO

Życie głównej bohaterki Dee Dee Blanchard nigdy nie było proste. Jej ukochany mąż odszedł do innej kobiety, a huragan zniszczył cały majątek. Gdyby tego było mało, jej córka Gypsy, od dziecka była bardzo chora i wymagała stałej opieki. Kochająca, na pierwszy rzut oka Dee Dee wzbudzała sympatię ludzi i mogła liczyć na ich pomoc finansową. Okazało się jednak, że matka dziewczyny przez wiele lat budowała fasadę kłamstw i manipulacji, bo jej córka wcale nie była chora. Najtrudniejsze w tym obrazie jest to, że zaczynamy ją rozumieć.

Zobacz też: Ethereum prognozy i opinie

07. Wynalazczyni doliny krzemowej (THE INVENTOR: OUT FOR BLOOD IN SILICON VALLEY) 2019 HBO

Urocza Elizabeth Holmes przyjechała do Doliny Krzemowej z rewolucyjnym pomysłem, a mianowicie z małą, czarną skrzynką o nazwie „Edison”, która była w stanie wykonać 200 testów medycznych w ciągu kilku minut i potrzebowała jedynie jednej kropli krwi. Elizabeth chciała być, jak Mark Zuckerberg, Steve Jobs, czy sam Thomas Edison i zamierzała zburzyć i zrewolucjonizować branżę. Dopiero po latach okazało się, że wszystko było kłamstwem, a sam pomysł na zrewolucjonizowanie medycyny okazał się być mistyfikacją. Obraz zaskakuje charyzmą Elizabeth, która jest niebywale przekonywująca, więc zastanawiamy się, czy ta łagodna twarz naprawdę jest odbiciem jej skomplikowanej osobowości.

06. Jak zostać tyranem (2021) Netflix

Materiał stworzony na podstawie najnowszych wytycznych dla producentów, czyli ma być szybko, konkretnie i wciągająco. Ten serial pokazuje, że historyczni tyrani nie mieli problemu z odtwarzaniem scenariusza, dzięki któremu udawało im się pozyskać władzę absolutną. Dokument jest, pewnego rodzaju, poradnikiem, o tym jak zostać Hitlerem i właśnie ta koncepcja sprawia, że ogląda się to bardzo przyjemnie.

05. Evil Genius (2018) Netflix

Na początku mamy napad na bank w Pensylwanii, który kończy się wybuchem bomby i śmiercią dostawcy pizzy, który mógł być jedynie zakładnikiem zmuszonym do popełnienia przestępstwa. Mężczyzna klęczy na ziemi i ma przyczepione do ciała materiały wybuchowe; scena niczym z “Piły”. Tymczasem policja znajduje ciało w zamrażarce, co doprowadza ich do chorej psychicznie kobiety, która cierpi na zaburzenia osobowości. Dwa lata po napadzie na bank umiera jedna z osób, która mogła za niego odpowiadać, ale w końcu pojawia się nowy świadek, a główna podejrzana mówi zbyt wiele towarzyszkom z celi. To bez wątpienia film dokumentalny, który trzeba zobaczyć.

04. Rozpruwacz z Yorskhire 2019 Netflix

Niesamowity klimat brytyjskich lat 70-tych. bowiem w nękanej kryzysem Anglii, brutalne morderstwa
prostytutek nie wzbudzają zainteresowania opinii publicznej. W końcu ofiarą zabójcy nie pada nastolatka i media łapią haczyk. Gdy morderca nadal poluje na kobiety, policja ma nadzieję, że ślady opon i 5-funtowy banknot ofiary w końcu doprowadzą detektywów do podejrzanego. W końcu ujawnione zostają rozmowy telefoniczne i próbki pisma podejrzanego. Przerażone kobiety protestują przeciwko nieudolności organów ścigania, które wciąż nie
złapały groźnego przestępcy.

TOP 3

03. Zaginięcie Madeleine McCann – 2018 Netflix

Gdy trzyletnia Madeleine McCann znika bez śladu, jej rodzice zwracają się o pomoc do policji i opinii publicznej. Trwa dochodzenie w sprawie zniknięcia dziecka. Policja zaczyna podejrzewać, że pomocny świadek coś ukrywa. Tymczasem portugalska policja trafia pod ostrzał mediów, a relacja rodziców Madeleine z wydarzeń feralnego wieczoru zostaje zakwestionowana. w końcu dzięki psom śledczym detektywi trafiają na nowy trop. Gerry i Kate
McCannowie muszą stawić czoła niespodziewanym oskarżeniom. Ta pozycja, to wnikliwa analiza śledztwa po zniknięciu trzyletniej dziewczynki, która zaginęła podczas rodzinnych wakacji. Wątpliwe jest, czy otrzymujemy więcej pytań, czy odpowiedzi.

02. Hotel Cecil – 2020 Netflix

Pamiętasz obrazek GIF, na którym młoda dziewczyna dziwnie zachowuje się w windzie i potem znika bez śladu? Teraz ta historia została wyjaśniona, choć nadal pozostaje wiele znaków zapytania. Elegancki niegdyś hotel Cecil jest sceną tego dramatu, a ostatnie zdjęcia Elisy Lam z hotelowej windy stają się początkiem internetowego polowania na zabójcę. Potworne odkrycie zmienia wszystko w hotelu znanym z przestępczości i niewyjaśnionych śmierci. Detektywi amatorzy analizują wpisy dziewczyny w portalach społecznościowych. Sprawa robi się coraz bardziej tajemnicza i odbiorca filmu zastanawia się, czy tu na pewno doszło do zbrodni? Obsesyjnie zainteresowani nią ludzie nachodzą hotel w nadziei na rozwiązanie zagadki i wykrycie spisku.

01.Taśmy Teda Bundy’ego (The Ted Bundy Tapes) 2018 Netflix

Dokument powstał 30 lat po tym, jak mężczyzna, któremu przypisano zabicie dziesiątek kobiet w latach 70., zmarł na krześle elektrycznym w więzieniu stanowym na Florydzie. Bundy przyznał się również do ścięcia swoich ofiar i nekrofilii. Serial dokumentalny zawiera nagrania rozmów z Bundy’m za kratkami, z dziennikarzami Stephenem Michaudem i Hugh Aynesworthem. To co najbardziej przeraża, to uczucie, że całe śledztwo jest momentami zabawne, bo Bundy był poszukiwany w jednym stanie Ameryki, a tymczasem w drugim normalnie funkcjonował i nawet podjął pracę na uczelni i… znowu zabił. Właśnie akie były czasy i również o tym opowiada ten znakomity serial, który pozostawia pytanie, jak to w ogóle możliwe.

Życzymy udanej zabawy i zapraszamy po kolejne filmy za miesiąc.