Wiadomości - nowości, baterie, przepisy i wypożyczalnie > Maksymalna prędkość do 25 km/h dla hulajnóg elektrycznych

Maksymalna prędkość do 25 km/h dla hulajnóg elektrycznych

Jak wspominaliśmy niedawno, pracę nad przepisami dotyczącymi elektrycznych pojazdów (hulajnogi, segwaye) ruszyły i są na dosyć zaawansowanym poziomie. Dzisiaj minister infrastruktury wypowiedział się na temat prędkości tychże pojazdów.

hulajnogi i prędkość 25 km h

Hulajnogi z wypożyczalni i tak mają ograniczenie prędkości do 25 km/h.

Hulajnogi z prędkością do 25 km/h

Jeśli ktoś myślał, że hulajnogi elektryczne nie mogą przekraczać 25/km bo prawo im tego zabrania, to był w błędzie. Okazuje się, ze nie ma takiego przepisu (jeszcze). Bowiem ograniczenie prędkości dotyczy rowerów elektrycznych. Bo według aktualnych przepisów rower może posiadać silnik elektryczny wspomagający o mocy do 250 W i napięciu do 48 V wyłączający się po osiągnięciu powyżej 25 km/h. W ten sposób wykluczono z polskiego prawodawstwa kategorię pojazdów w postaci wolnobieżnych motorowerów elektrycznych.

Wobec powyższego, minister infrastruktury powiedział że chciałby, aby w projekcie ustawy prędkość np. hulajnóg ograniczyć do 25 km/h. 

Obecnie w polskim prawie nie ma regulacji, które dotyczą e-hulajnóg, dlatego ich użytkownicy są traktowani jako piesi, którzy powinni korzystać z chodników.

“Musimy zadbać o to, żeby korzystanie z elektrycznych urządzeń transportu osobistego (UTO) było bezpieczne” – mówił w sobotę minister infrastruktury.

Nowe przepisy w drodze!

Politycy zapewniają, że Polska przygotowując przepisy odnosi się do dyskusji i przemyśleń z innych państw europejskich. Bowiem stosowne regulacje ma np. Holandia. Minister powiedział, że resort „chce wykorzystać uwagi, wnioski i propozycje” wszystkich tych, którzy wezmą udział dyskusji nad nowymi przepisami. Ministerstwo rozważa też przygotowanie przepisów dotyczących melexów, ale byłby to zupełnie odrębny projekt.

Minister przedsiębiorczości i technologii sugerowała niedawno w mediach przeniesienie hulajnóg z chodników na ścieżki rowerowe, a także obowiązek jazdy w kasku i określenie minimalnego wieku użytkownika. Jednak wówczas te słowa nie uzyskały potwierdzenia i resort odciął się od nich w komunikacie prasowym. Teraz temat powrócił w bardziej skonkretyzowanej wersji.

Gdzie będzie można jeździć?

W przyszłym tygodniu ustawa ma zostać wpisana do terminarzu prac rządu. W ustawie ma się też znaleźć kluczowy zapis mówiący, że hulajnogi elektryczne mają poruszać się po ścieżkach rowerowych. To jest bardzo dobra wiadomość, ale może oznaczać, ze będzie zakaz poruszania się hulajnogą po chodniku. RMF fm podaje, że w niektórych przypadkach hulajnogą będzie można wjechać na chodnik, tak jak czyni to rowerzysta.

Jak szybko na hulajnodze elektrycznej?

Podobno jeśli nie będzie ścieżki rowerowej, osoba na e-hulajnodze będzie mogła poruszać się po jezdni, ale tylko w miejscach, gdzie jest ograniczenie prędkości do 30 km/h. Na hulajnodze nie będzie wolno jechać szybciej niż 25 km/h. Co ciekawe, resort infrastruktury rozważa jeszcze, czy wprowadzić fabryczny limit dla nowo sprzedawanych pojazdów.

Internauci zauważają, że problem pojawi się, gdy skończy się ścieżka rowerowa, a projekt ustawy w wyjątkowych sytuacjach dopuszcza jazdę po chodniku. Wówczas te 25 km/h może być dla pieszych niebezpieczne. Ponadto z egzekwowaniem ograniczenia prędkości na chodniku może być kłopot i być może żadna ustawa nie będzie skuteczna, dopóki nie nauczymy się, że na drodze, chodniku czy ścieżce rowerowej nie jesteśmy sami.