Recenzje hulajnóg elektrycznych i wyczynowych (opinie i ceny) > Lekkie i małe hulajnogi elektryczne? Tak już są!

Lekkie i małe hulajnogi elektryczne? Tak już są!

Najlżejszy skuter elektryczny, jaki kiedykolwiek zbudowano, to tak naprawdę projekt Kickstarter . Ta hulajnoga waży zaledwie 4 kg, co jest niebywałym osiągnięciem. Mimo że waży niewiele zapewnia zasięg 10 km i może jechać z prędkością 20 km na godzinę. To sprawia, że ​​jest to doskonały pojazd na tzw. „ostatnią milę”. Poniżej o najlżejszych hulajnogach i o tym z czego są wykonane.

Małe hulajnogi elektryczne już są!

Hulajnoga elektryczna zaprojektowana przez inżynierów Hyundai waży zaledwie 7,7 kg, a po złożeniu jest naprawdę mała. Pojazd ma jednak pewną unikatową cechę bo jego akumulator może być ładowany za pomocą energii generowanej przez samochód Hyundai lub Kia. Jak widać poniżej, tę hulajnogę można wziąć pod pachę.

małe hulajnogi

Na razie nie wiadomo, kiedy hulajnoga Hyundai trafi do sprzedaży i czy będzie dostępna samodzielnie.

Naładowany do pełna akumulator pozwala na przejechanie 20 kilometrów. Wypada wspomnieć również o systemie odzyskiwania energii podczas hamowania. Producent nie zapomniał też o przednim i tylnym oświetleniu, amortyzatorze i cyfrowym wyświetlaczu. Ten mały pojazd potrafi osiągnąć prędkość do 20 km/h.

Z czego zrobione są najlżejsze hulajnogi elektryczne?

Najpopularniejszym materiałem do projektowania lekkich hulajnóg są włókna węglowe, które stosowane są też w rowerach, ponieważ mają dużą trwałość i ważą bardzo mało. Stąd drogie rowery, używane w turniejach, które są bardzo lekkie i wyglądają wręcz “skromnie”, ale ich cena bywa astronomiczna.

Włókna węglowe są również używane do produkcji e-hulajnóg i innych UTO, bo to naturalne lub syntetyczne substancje, które składają się z atomów węgla. Włókna te są szeroko stosowane w inżynierii ze względu na swoje właściwości: moc i małą wagę. Minusem jest to, że są znacznie droższe niż inne surowce, takie jak żelazo i stal.

Kolejnym materiałem używanym do projektowania lekkich pojazdów jest aluminium. Które jest tańsze niż włókna węglowe, ale nie ma, aż tak dobrych właściwości. Bowiem włókno węglowe jest 2–5 razy sztywniejsze niż aluminium i waży mniej.

Włókna węglowe mają o 50% mniejszą gęstość niż aluminium. Zastosowanie włókna zamiast aluminium do produkcji hulajnóg zmniejsza ich wagę nawet o 50%. A jeśli są wykonane ze stali, ciężar zostanie zmniejszony o 80%, ponieważ stal jest około 5 razy cięższa niż aluminium.

Włókna węglowe są wysoce zorganizowana struktura nadaje im dużą wytrzymałość mechaniczną, a fakt, że składają się prawie wyłącznie z grafitu, sprawia, że są one nietopliwe i odporne chemicznie.

Jakie są najlżejsze hulajnogi elektryczne?

 • SWAGGER V1 – recertyfikowany;
 • Xiaomi M365;
 • Razor Power Core E100;
 • NANROBOT X4;
 • UScooters (E-Twow) ECO.

Zobacz też:
Ładowanie baterii w hulajnodze
Hulajnogi elektryczne 3 kołowe

Wady lekkich skuterów

Podczas projektowania hulajnogi, występuje kompromis związany z masą. Wszyscy chcemy lekkich pojazdów, które można przenosić jedną ręką, ale te hulajnogi mają pewne wady.

 • Małe koła – lekkie skutery mają mniejsze koła, które mogą mieć wpływ na komfort jazdy. Mniejsze koła mogą prowadzić do złego wyważenia, niższej stabilności i niemożności jazdy na dziurawych drogach. Ponadto połączenie małych kół i braku zawieszenia prowadzi do niskiej masy, co zagraża bezpieczeństwu.
 • Mała moc – innym sposobem na zmniejszenie masy jest zainstalowanie mniejszego silnika elektrycznego. Lekkie modele mają silniki o mocy 200–300 watów zamiast 450–500 watów, co jest średnią w tej branży. Jeśli masz wzgórze w drodze do pracy lub szkoły, może konieczne będzie go na piechotę.
 • Zasięg – rozmiar baterii jest zmniejszony, aby zaoszczędzić na wadze. Lekkie hulajnogi mają mniejszy zasięg, co oznacza, że nie nadają się na dłuższą podróż.
 • Trwałość – mniejsze koła i brak zawieszenia w połączeniu z mniejszymi częściami sprawią, że skuter szybciej się zużyje.
 • Cena – wysokiej jakości lekkie e-hulajnogi są wykonane z włókna węglowego, które jest drogim materiałem. Zatem możesz zapłacić wyższą cenę za lekki pojazd, który ma gorsze parametry techniczne.

Zalety lekkich hulajnóg

Zakończmy jednak pozytywną nutą, istnieją pewne zalety lekkich hulajnóg. Nowie, małe jest piękne i łatwo mieści się w każdym transporcie publicznym. Na przykład skuter elektryczny Swagtron ma następujący rozmiar:

Rozmiar po złożeniu: 100 x 40,5 x 23,5 cm
Rozłożony rozmiar: 92 x 40,5 x 100 cm

Z kolei model E-Twow (UScooter) ECO i Booster:

Złożony: 94,5 x 13,5 x 30 cm
Rozłożony: 94,0 x 13,5 x 116 cm

 • Łatwa do noszenia – jeśli potrzebujesz nosić hulajnogę w dłoni, zauważysz, że nie jest to tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Jeśli musisz także wspiąć się po schodach, to docenisz lżejsze modele. Różnica między noszeniem hulajnogi 27-kilogramowej a 35-kilogramowej, może nie wydawać się znacząca, ale to tylko pozory.
  Niektóre hulajnogi elektryczne nie są proste w przenoszeniu, a przykładem tego jest model ECO lub Booster UScooter (E-Twow). Bez paska do noszenia trudno będzie uchwycić tę hulajnogę w dłoni i nosić ją na dużą odległość.
 • Świetna jako pojazd dodatkowy – jeśli liczysz na krótką przejażdżkę i chcesz mieć coś małego i łatwego do noszenia, lekkie hulajnogi są doskonałym wyborem. Tylko nie oceniaj ich tylko na podstawie wagi. Weź pod uwagę inne specyfikacje, takie jak zasięg, szybkość, trwałość i jakość materiałów, łatwość składania itp.
 • Idealna do samolotu – jeśli możesz zabrać swoją hulajnogę, jako bagaż podręczny, zapytaj czy, potrzebujesz torby lub czy musisz złożyć ją do określonego rozmiaru. Mała hulajnoga, to mniejszy koszt za dodatkowy bagaż!