Recenzje hulajnóg elektrycznych i wyczynowych (opinie i ceny) > Ładowanie baterii w hulajnodze, czyli co, jak i gdzie?

Ładowanie baterii w hulajnodze, czyli co, jak i gdzie?

Na szczęście poprawna konserwacja akumulatora hulajnogi elektrycznej jest łatwa. Wystarczy postępować zgodnie z zasadami, aby zmaksymalizować żywotność baterii i cieszyć się wieloma długimi i przyjemnymi przejażdżkami na hulajnodze. Poniżej o ładowaniu baterii litowo-jonowej.

Pierwsze użycie hulajnogi. Czy wszystko działa?

Ostatniego czasu, coraz więcej osób narzeka, że nowo zakupionej hulajnogi Xiaomi m365 nie da się uruchomić. Po wyjęciu z opakowania, przykręceniu śrubek, sprzęt nie reaguje. Ładowanie również nie pomaga, gdyż lampka ładowarki świeci się na zielono, co wskazuje, że akumulator jest naładowany. W związku z tym, że naszą redakcje również spotkał ten problem, w tym przypadku zalecamy zwrot pojazdu do sklepu, w którym został on zakupiony. Jeśli kupiłeś hulajnogę  przez internet, należy skontaktować się z działem obsługi, gdzie można zamówić kuriera, który odbierze sprzęt.

Baterie w hulajnodze elektrycznej

Prawie wszystkie elektryczne hulajnogi wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe. Te niewielkie urządzenia, które mają tak wysoką moc, że często są używane w wojsku i przemyśle lotniczym. Są znacznie mniejsze niż akumulatory ołowiowe i są niezwykle wydajne, działając dłużej niż kiedykolwiek. Nie są one jednak niezniszczalne, więc musisz traktować swoją baterię jak ważny i skomplikowany kawałek technologii.

bateria-hulajnogi-elektrycznej

Bateria w popularnej hulajnodze elektrycznej Xiaomi Mijia

Nie wyczerpuj baterii do końca

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że baterie hulajnóg różnią się od tych w naszych telefonach. Z przyzwyczajenia łatwo jest korzystać z baterii, dopóki nie zostanie ona całkowicie wyczerpana, a następnie naładować ją całkowicie. To jednak może być szkodliwe dla akumulatora skutera elektrycznego. Dlatego wielu specjalistów uważa, że należy ładować baterię przy każdej możliwej okazji, o ile nie zabrania tego producent. Wynika to z faktu, że każdy akumulator do hulajnogi ma od 500 do 1000 cykli ładowania (w zależności od producenta). Pełny cykl ładowania wynosi 100% i aby uzyskać jak najdłuższy czas pracy baterii, zdecydowanie zalecamy utrzymywanie naładowania powyżej 50%.

Używaj tylko prawidłowych ładowarek

Baterie do skuterów elektrycznych są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Niestety nie ma „jednego rozmiaru”, który pasuje do wszystkich ładowarek. Każdy akumulator do hulajnogi będzie w pełni kompatybilny tylko z markową ładowarką. Jeśli twoja ładowarka do hulajnogi zgubi się lub zostanie uszkodzona, to kuszącym jest, aby użyć dowolnej pasującej ładowarki. A to jednak może być bardzo szkodliwe dla akumulatora. Nawet jeśli wydaje się, że ładowarka działa, może nieprawidłowo ładować akumulator. Przeładowanie i niedoładowanie może na dłuższą metę spowodować nieodwracalne szkody.

Temperatura akumulatora hulajnogi

Jeśli używasz skutera elektrycznego w ekstremalnych warunkach, w rezultacie ucierpi stan akumulatora. Bowiem wysokie temperatury powodują problemy z baterią, szczególnie podczas ładowania, dlatego zawsze ładuj ją w chłodnym, wentylowanym miejscu. Zresztą wszystkie hulajnogi elektryczne są dostarczane wraz z instrukcją obsługi, więc na pewno dowiesz się tam więcej na ten temat.

Ważna uwaga: Akumulatory litowo-jonowe mogą zapalić się, wybuchnąć lub rozszczelnić się (wyciek elektrolitu), jeśli zostaną nagrzane do zbyt wysokiej temperatury. Zatem nie należy ich przechowywać w samochodzie podczas upalnych dni.

Czy moja bateria jest dobra?

Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji nie ma powodu, dla którego akumulator hulajnogi elektrycznej nie zapewniłby optymalnej wydajności i trwałości przez lata. Jeśli hulajnoga jest uruchomiona, można przeprowadzić na niej test baterii, całkowicie ładując akumulator, a następnie jeżdżąc na hulajnodze na płaskiej powierzchni i sprawdzając na jak długo wystarczy naładowanie.

Jak powiększyć zasięg?

Na mały zasięg też jest sposób. Bowiem, gdy zasięg hulajnogi jest zbyt mały, warto zastanowić się nad kupnem baterii zewnętrznej (dodatkowej). Dzięki temu inwestując niewielkie pieniądze, można zwiększyć zasięg pojazdu kilkukrotnie i pokonywać dystanse nawet powyżej 60 kilometrów.  Coraz więcej firm oferuje zakup takiej baterii i przykładowo znajdziesz je u producenta City Lion (zobacz).

Zobacz też:
Ranking samochodów elektrycznych (elektryki)

Na płaskiej powierzchni większość hulajnóg elektrycznych będzie miała zasięg około 40-50 minut. Jeśli akumulator wystarcza na mniej niż 30 minut, najprawdopodobniej jest zużyty i może wymagać wymiany. Jeśli bateria działa krócej niż 20 minut, oznacza to, że jest zużyta i należy ją wymienić. Silnie zużyte akumulatory wystarczą na 5–10 minut jazdy lub krócej.

Nowe baterie nadchodzą!

Uznaje się, że hulajnogi elektryczne pojawiły się w momencie, gdy baterie litowo-jonowe stały się wystarczają co dobre i tanie. Jednak to co widzimy dzisiaj to jedynie zapowiedź możliwości, jakie niesie ze sobą elektromobilność. Przykładowo Toyota zaproponowała niedawno prototyp baterii litowo-jonowej ze stałym elektrolitem. Oznacza to, że ładowanie akumulatora do pełna potrwa zaledwie 15 minut, zaś zasięg pojazdu ma być większy w porównaniu z obecnym.

Prace nad tym rozwiązaniem Toyota prowadzi razem z firmą Panasonic, a obie marki skupiają się na elektrolicie siarkowym, który usprawnia transfer jonów między elektrodami. Kolejnym zadaniem jest znaleźć elektrolit, który nie będzie się deformował podczas ładowania i rozładowywania.