Wiadomości, aktualności 2021 > Krach na giełdzie kryptowalut, co dalej?

Krach na giełdzie kryptowalut, co dalej?

Bitcoin spadł o -25% w porównaniu ze swoim szczytem 60 000 USD, a Ethereum również stoczyło się o -15% w porównaniu ze szczytem 4K USD. Jak podaje Forbes, jest to typowe dla początkowych etapów krachu kryptowalut. Zwykle większe monety mają tendencję do wyprzedaży, a reszta altów daje się ponieść na noszach. Dopiero po dłuższym czasie, możemy spodziewać się powrotu cen.

Krach na giełdzie kryptowalut?

Dzisiejsze spadki na giełdach dowodzą, że Bitcoin osiągnął kluczowy próg pod względem dominacji w stosunku do kapitalizacji rynkowej i to samo można powiedzieć o Eethereum. Zazwyczaj rynek BTC ma tendencję do korygowania na poziomie około 35% -40% dominacji rynkowej, a szczytowa dominacja Ethereum na rynku oscyluje na poziomie 20% (odpowiednik poprzedniego rekordu rynkowego w 2017 r.).

Gdy akcje tracą na znaczeniu, a rynki kryptowalut odbijają się od gwałtownej korekty o 400 miliardów dolarów, analitycy JPMorgan ostrzegają w dzisiejszym porannym badaniu, że tętniące życiem spółki i akcje czystej energii, zaczynają zbliżać się do niebezpiecznego terytorium, ujawniając ogromne zyski wycenione podczas najdłuższej hossy w historii.

BusinessInsider zauważa, że tablica z ekranem giełdowym na ulicy w kolorze czerwonym przedstawiająca krach na giełdzie, to nie tylko odwrócenie ogromnych zysków z bitcoina w tym roku. Chociaż światowe akcje spadły tylko o 2,5% w stosunku do szczytów z kwietnia i maja, niektóre indeksy giełdowe – w tym zaawansowany technologicznie Nasdaq – spadły około dwa razy bardziej, co jest charakterystycznym znakiem, że „rynki są drogie, a inflacja rośnie” na tyle, że wątpią w politykę banku centralnego, która wspiera wzrost gospodarczy.

Kto jest winny?

Analitycy z JPMorgan przyznają, że winę, w dużej mierze z powodu mnóstwa negatywnych tweetów, ponosi Elon Musk – “wokalny kryptosporter”. Tymczasem zapasy czystej energii, które potroiły się w zeszłym roku w oczekiwaniu na szeroko zakrojone postępowe ustawodawstwo klimatyczne, spadły o ponad 35% od stycznia, gdy szerzej zakrojony sektor technologiczny spada, a inflacja podnosi ceny surowców.

Również BirminghamMail.co.uk winy krachu upatruje w Eonie, bo czytamy, że “w zeszłym tygodniu po tym, jak Tesla przestał przyjmować płatności, wspomniany Elon Musk nazwał ślad węglowy Bitcoina szalonym”. Uważają, że Elon Musk może porzucić swoje wsparcie dla Bitcoina, ponieważ obiecał wsparcie dla Dogecoin, co spowodowało chaos na giełdzie.

Dalej czytamy, że cena Dogecoina poprawiła się od czasu załamania w zeszłym tygodniu po tym, jak Musk powiedział, że współpracuje z programistami Dogecoin, aby ulepszyć monetę. Co więcej, inni uważają, że Elon i Tesla nie będą dłużej trzymać swoich zapasów BTC.

Warto zauważyć, że JPMorgan twierdzi, że “obawy, że stłumiony popyt i gospodarka zalana gotówką mogą wywołać problematyczną inflację i zmusić Fed do ponownego przemyślenia polityki, oraz zaczynają wstrząsać rynkiem. Akcje odnotowały najgorszy tydzień od trzech miesięcy w zeszłym tygodniu, a jednocześnie inne aktywa stały się coraz bardziej wrażliwe na nieprzewidywalne wstrząsy”


Podmiot publikujący nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne inwestowanie. Powyższy artykuł ma charakter opinii i nie był tworzony przez specjalistów z branży finansowej. Handel kryptowalutami może być ryzykowny. Artykuł może zawierać reklamy.