e-Technologie > Kiedy Nintendo Switch Pro, XL, Plus? Switch vs Lite

Kiedy Nintendo Switch Pro, XL, Plus? Switch vs Lite

Doug Bowser, prezes Nintendo of America, obalił plotki o wypuszczeniu konsoli Nintendo Switch Pro lub, jak inni wolą, XL. Poniżej o tym, co nowego pokaże Nintendo i jakie nowe gry zawitają na Switch’u.

Nintendo Switch Pro i XL? Wygląd Switch Pro
Plotki o nowej konsoli Switch VS Lite

Czy będzie Nintendo Switch Pro lub XL?

Wyjaśniamy, że nie istnieje konsola Nintendo Switch Pro, ani XL. Nie wiadomo też, czy są plany dotyczące stworzenia nowych maszyn do grania, jednak dementi prezesa Nintendo należy odczytywać przez pryzmat poprawności marketingowej. Bowiem, jak wiadomo, zapowiedź nowej konsoli, drastycznie zmniejszyłaby sprzedaż obecnych produktów.

Zdjęcia konsol Switch Pro i XL?

nintendo switch pro xl

Fanowski projekt Nintendo Switch Pro

Niektórzy tak bardzo pragną nowej wersji uwielbianego Switcha, że snują bardzo realne wizje nowego sprzętu od Nintendo. Niemiecka witryna technologiczna Computer Bild przewidziała nie jedną, ale dwie kolejne wersje Switcha, a oszałamiające rendery 3D są kuszą wizją tego, co Nintendo może planować.

Pierwsza koncepcja wideo ujawnia radykalnie inną konstrukcję Switcha, składającą się ze stacji dokującej z czterema slotami. Podobnie jak obecna stacja dokująca Nintendo Switch, łączy się bezpośrednio z telewizorem, Wersja Pro miałaby w stanie obsługiwać rozdzielczość 4K, a także mieć dwa wejścia USB-C. Jest również wyposażona w kultowe Joy-Cons Nintendo, w dość przyciągającym nowym odcieniu srebra.

Film ujawnia również koncepcję Nintendo Switch XL, która bardziej przypomina przenośną konfigurację oryginalnego Switcha i Switch Lite. Dodanie 4K oznaczałoby ogromną poprawę grafiki, a możliwość jednoczesnego włożenia czterech wkładów zmniejszy czas spędzony na niezręcznej wymianie ich. Ogromny ekran Switch XL obiecałby znacznie bardziej emocjonujące wrażenia.

Skąd plotki o zapowiedzi nowych konsol?

Chociaż Switch był niezwykle popularny, Nintendo ma powód, aby stworzyć wersję „Pro”. Ponieważ zarówno Microsoft, jak i Sony wypuściły niezwykle potężne konkurencyjne konsole, dwuletnia konsola Nintendo z pewnością będzie potrzebować zwiększenia specyfikacji, jeśli ma pozostać w grze o tron. Ponadto grafika 4K staje się nowym złotem i być może niebawem będzie wyznacznikiem jakości sprzętu. Również dwuletni okres użytkowania Switc’ha, wygenerował wiele sugestii użytkowników, którzy usprawnili by coś tam i ówdzie.

Ostatnie donosy prasowe stanowczo zaprzeczają, by Nintendo nad czymś pracowało, a na kolejny rok pojawiło się kilka ciekawych zapowiedzi nowych gier na Switcha. Chociaż Switch miał stosunkowo mało rewolucyjny rok, pojawiło się kilka ważnych tytułów, które zostały wydane w 2020 roku, takie jak Animal Crossing: New Horizons , Paper Mario: The Origami King i Pikmin 3: Deluxe. Niedawno na Nintendo Switch została wydana niezwykle popularna internetowa gra wieloosobowa Among Us. Nie minęło dużo czasu, zanim Among Us stał się bestsellerem w eShopie. 

Różnice pomiędzy konsolami Switch i Lite

switch czy lite pro

Większą wersja Nintendo Switch jest droższa, zaś wersja Lite zapewnia prawie podobne atrakcje.

Skoro nie ma sensu odkładać kasy na nową konsolę, można pomyśleć o nadchodzących tytułach dla Switcha. Problem w tym, że wiele osób wacha się pomiędzy Switch, Lite. Bowiem, jako kontynuacja głównej konsoli Nintendo Switch, w zeszłym roku Nintendo wypuściło Switch Lite, tańszą wersję. Poniżej o tym, jakie są różnice między tymi dwiema konsolami.

Zanim zaczniemy, warto wspomnieć, że Nintendo wypuściło w zeszłym roku również nową wersję standardowego Switcha o zwiększonej żywotności baterii (ale bez zmiany nazwy). 

Co to jest takie samo w Switch i Lite?

 • Platforma oparta jest na Nvidii Tegra X1
 • Ta sama rozdzielczość ekranu 1280 × 720

Konsole mają tej samej rozdzielczości (choć nie tej samej wielkości!) I mają ten sam niestandardowy procesor Nvidia Tegra (który, podobnie jak wszystkie smartfony, oparty jest na konstrukcji opartej na architekturze ARM).

Różnice

a) telewizor, a urządzenie przenośne

 • Standardowy przełącznik może być używany w trybach telewizyjnych, stołowych lub ręcznych z odłączanymi kontrolerami Jon-Con;
 • Switch Lite może być używany tylko jako handheld; 
 • Switch Lite nie ma dołączonych odłączanych kontrolerów.

Kluczowa różnica polega na tym, że standard może być używany albo podłączony do telewizora (lub innego wyświetlacza) w dostarczonej stacji dokującej, albo jako urządzenie podręczne lub stać na stole z własnym wyświetlaczem, podczas gdy Switch Lite może być używany tylko jako urządzenie ręczne.

Ponieważ Switch Lite jest tylko ręczny, nie ma odłączanych kontrolerów Joy-Con. W przypadku gier, które nie obsługują trybu przenośnego, możesz bezprzewodowo podłączyć kontrolery do Switch Lite, ale jeśli kupisz oddzielne Joy-Cons, będziesz również potrzebować Joy-Con Charging Grip.

Wymiary obu konsol

 • Switch: waga – tylko konsola 297 g, 398 g z Joy-Cons. Wymiary – 173 x 102 mm x 14 mm
 • Nintendo Switch Lite: waga -277g. Wymiary – 208 x 91 mm x 14 mm 

Obie konsole mają grubość około 14 mm, a standardowy Switch jest nieco większy dzięki większemu ekranowi (o około 30 mm). W rezultacie Switch Lite jest nieco bardziej kieszonkowy. Jeśli chodzi o wagę, standardowy Switch ma zaledwie 400 g z dołączonymi Joy-Cons, podczas gdy Switch Lite jest o ponad 100 g lżejszy przy 278 g.

Zabarwienie

 • Switch: szary, czerwony / czarny / niebieski
 • Nintendo Switch Lite: koralowy, turkusowy, żółty lub szary

Pierwszy Switch jest dostępny w wersji szarej lub najbardziej rozpoznawalnej z niebiesko-czerwonymi Joy-cons. Były jednak specjalne edycje, takie jak rzadka edycja Animal Crossing. Matowe wykończenie Switch Lite jest dostępne w kolorze koralowym (różowym), turkusowym, żółtym lub szarym. Ponownie dostępne były edycje specjalne, w tym wersja Pokémon.

Ekran

 • Switch: 6,2-calowy ekran LCD 1280 x 720
 • Nintendo Switch Lite: 5,5-calowy ekran LCD 1280 x 720

Jak wspomnieliśmy, obie jednostki mają ekran LCD o rozdzielczości 1280 x 720, ale rozmiar jest inny. Podczas gdy główny Switch ma 6,2-calowy ekran, Switch Lite obniża go do 5,5 cala z mniejszymi ramkami wokół wyświetlacza.

Żywotność baterii

 • Nintendo Switch: od 4,5 do 9 godzin
 • Nintendo Switch Lite: od 3 do 7 godzin

Switch Lite daje około 3 do 7 godzin rozgrywki w zależności od tego, co robisz, podczas gdy standardowa wersja obiecuje od 4,5 do 9 godzin. 

Nintendo twierdzi, że Switch Lite będzie działał przez cztery godziny z The Legend of Zelda: Breath of the Wild i 5,5 godziny dla Nintendo Switch.

Wniosek, opinia, recenzja

Switch Switch Lite
Cena: 1349 złotych 979 złotych
Ekran: 6.2 cala, 720p dotykowy 5.5 inches, 720p dotykowy
Pady: odłączane Joy-Con wbudowane Joy-Cony
Stacja: Tak Tak
Bateria: 2.5 – 6.5 godziny 3 – 7 godziny
Pamięć: 32GB wbudowane + microSD 32GB wbudowane + microSD
Rozmiar: 173 x 102 mm x 14 mm 208 x 91 mm x 14 mm
Waga: 400 gram 277 gram

Nasza opinia jest raczej jednoznaczna. Bo jeśli nie kierujesz się budżetem, zwycięzca jest tylko jeden – Switch Standard. Bo zwykłe Nintendo Switch ma wiele dodatkowych funkcji i jest dobrym wyborem, jeśli chcesz używać Switcha jako tradycyjnej konsoli do gier z telewizorem lub innym wyświetlaczem. Nawet, jeśli uważasz, że nie potrzebujesz podłączać się do telewizora, to uwierz – prędzej, czy później, będziesz chciał pograć z kolegą lub dziewczyną.

Ponadto standard oferuje elastyczność odłączanych Joy-Cons do użycia w Mario Kart lub Ring Fit Adventure. Jednak, jeśli zamierzasz używać Switcha tylko przenośnie, zdobądź Lite – jest lżejszy, bardziej kieszonkowy i ma przyzwoitą żywotność baterii.

Każdy, kto myśli o zakupie Switch Lite musi skupić się na rozgrywce solo, przenośnej, a liczba gier kompatybilnych z urządzeniem jest nieco mniejsza niż oryginalnego Switcha. To nie jest po prostu mniejszy model Switcha. Ale jeśli szukasz wygodniejszego, lżejszego i ogólnie lepiej wyglądającego urządzenia podręcznego (i szeregu odlotowych kolorów) i nie obchodzi Cię szczególnie utrata kilku gier, to Switch Lite jest dla Ciebie.

Powyżej w artykule:  
Nowe konsole Nintendo Zdjęcia Switch Pro
Zapowiedzi PRO Switch czy Lite?