Recenzje hulajnóg elektrycznych i wyczynowych (opinie i ceny) > Jaki kask na hulajnogę? Ranking kasków, jaki wybrać? (opinie i ceny)

Jaki kask na hulajnogę? Ranking kasków, jaki wybrać? (opinie i ceny)

Zazwyczaj do jazdy hulajnogą elektryczną wybiera się kask typu “orzeszek”, zaś do hulajnogi wyczynowej polecane są kaski typu MTB. Poniżej o tym, jak kask wybrać i nasz ranking najlepszych kasków do jazdy miejskiej i wyczynowej.

Kask na hulajnogę

1. Hulajnoga elektryczna

Z założenia, hulajnoga elektryczna przeznaczona jest do pokonywania określonego dystansu i podobnie jak jazda na rowerze miejskim, nie przewiduje się wykonywania na niej podskoków lub wyścigów. Jednak z racji znacznej prędkości, jaką może uzyskać i braku szerokich ścieżek, zagrożenie wypadkiem jest znaczące, o czym często mówi się w mediach. Dlatego są dwie szkoły dotyczące kasków.

  • kaski miejskie – zapewniają bezpieczeństwo, wyglądają nieźle. Kask miejski nie musi spełniać funkcji takich, jak idealna aerodynamika, czy perfekcyjna wentylacja, więc ciężko określić jeden styl, wygląd czy kształt kasku miejskiego. Większość modeli przypomina „orzeszek” i są pokryte materiałem, dżinsem, plastikiem, a niektóre przybierają kształt kasków Enduro i mają prześwity służące do wentylacji. Miejskie kaski mają za zadanie chronić i dobrze wyglądać i najczęściej chronią też potylicę.
kaski miejskie

Kaski miejskie z zabudowaną potylicę są idealne zarówno na rower, jak i na hulajnogę.

Ważna uwaga: najlepszy kask to taki, który chroni całą głowę. Rodzaj użytych materiałów ma również znaczenie.

Elektryczna – ranking kasków TOP 3

slamm-logo-skate-helmet-g1 Slamm Logo Kask
109 zł
Oxelo
59 zł
PROX No Limit
145 zł

2. Hulajnoga wyczynowa

Jak sama nazwa wskazuje, na hulajnodze wyczynowej trenuje się wykonywanie trików, z których niektóre bywają szczególnie niebezpieczne. W tym przypadku bezpieczeństwo to podstawa. Jednak, w przeciwieństwie do jazdy na rowerze, kaski te muszą być szczególnie lekkie.

  • kaski typu orzeszek – kask podobny do miejskiego, ale dzięki charakterystycznej budowie, bardziej chroni też część potyliczną głowy, a otwory wentylacyjne zapewniają komfort użytkowania.
  • kaski do jazdy wyczynowej – w tej rodzinie są kaski MTB, górskie i szosowe, enduro. Uznaje się, że lepiej chronią głowę rajdera i ich pierwotnym przeznaczeniem jest jazda na rowerze. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by używali ich użytkownicy hulajnóg, o ile jest dobre krycie potylicy. Przykładowo kaski MTB są bardziej rozbudowane na potylicy i trochę niżej zachodzą na uszy, niż szosowe. Posiadają też charakterystyczne prześwity, które zapewniają wentylację. Wersja enduro może mieć też zabudowanie na szczękę. Obecnie większość kasków rowerowych jest świetnie sprofilowanych, a ich design jest bardzo atrakcyjny.

kaski mtb

Kaski do wyczynówki są mocniejsze, chronią potylicę i mają charakterystyczny daszek. Bywają wersje z osłoną na szczękę.

kaski na hulajnoge

Orzeszek podobny jest do kasku miejskiego ale ma kilka prześwitów i często waży trochę mniej.

Kaski z technologią MIPS

MIPS (Multi-directional Impact Protection System) to system, który ma za zadanie rozproszyć siłę uderzenia, bowiem pod skorupą kasku znajduje się wkładka, której elementy przesuwają się w przypadku uderzenia. System ten obejmuje zarówno kaski szosowe, jak i wspomniane kaski MTB. Zaletą tego systemu jest dodanie warstwy o niskim tarciu pomiędzy skorupą zewnętrzną i wyściółką, dzięki czemu kask może się przesuwać na głowie. Kaski z systemem MIPS zostały opracowane, aby chronić głowę w razie wypadków, podczas których uderzenie w głowę następuje pod pewnym kątem.

Kask z systemem MIPS jest droższy, ale zapewnia lepszą ochronę.

Warto mieć pewność, że wybrany przez nas kask będzie odpowiednio dopasowany, co ma szczególne znaczenie przy zakupach przez internet. Oczywiście kaski mają podany rozmiar, ale najpierw należy odpowiednio zmierzyć obwód głowy, aby kask pasował idealnie. Poniżej o tym, jak zmierzyć swoją głowę.

Jak zmierzyć głowę?

Tutaj wystarczy zwykły centymetr lub miara krawiecka, którą obejmujemy głowę tak, by nie było ucisku. Pamiętaj, by pomiar przeprowadzany był około 1-2 cm nad linią brwi oraz tuż nad uszami (jak na rysunku poniżej). Zdarza się, że przy pierwszym założeniu kasku, może on wydawać się nieco za ciasny, ale po pewnym czasie noszenia, wkładki dopasują się do indywidualnego kształtu głowy.

kupowanie kasku mierzenie glowy

Warto wiedzieć: jeżeli zamierzasz zakładać pod kask czapkę, należy dodać do obwodu głowy minimum 1 cm i dobierając rozmiar kasku sugerować się tym wynikiem.

Czy kask na hulajnogę jest obowiązkowy?

W chwili obecnej nowa ustawa dotycząca hulajnóg elektrycznych jest w fazie konsultacji społecznych i nie przewiduje się w niej wprowadzenia nakazu używania kasku chroniącego głowę. Być może ustawodawca doszedł do wniosku, że każdy powinien dbać o swoje bezpieczeństwo i nie można mu tego nakazać.

Zobacz też:
Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?