Recenzje hulajnóg elektrycznych i wyczynowych (opinie i ceny) > Jak się nazywa osoba na hulajnodze? – kierujący, prowadzący, jadący

Jak się nazywa osoba na hulajnodze? – kierujący, prowadzący, jadący

Skoro na rowerze jedzie rowerzysta, to kto jedzie na hulajnodze? To pytanie pojawia się dosyć często i budzi nieuzasadnione poruszenie. Odpowiedź jest bardzo prosta i nie potrzeba poszukiwać nienaturalnej odmiany słowa “hulajnoga”, podobnie jak kierującego samochodem, nikt nie nazywa samochodowcem.

Jak się nazywa osoba kierująca hulajnogą?

Osobę kierującą hulajnogą można nazwać “rajderem”, “rajdkiem” lub po prostu “kierowcą hulajnogi”, o ile pozwoli na to kontekst wypowiedzi. Choć zrozumiałe jest, że potrzebujemy określenia jednowyrazowego, stąd proponuje się:

  • rajder;
  • hulajkarz;
  • hulajnożnik;
  • hulajnogista;
  • hulajnista;
  • rajdek.

Jednak jeśli komuś nie przeszkadza używanie dłuższej formy, ale za to zrozumiałej dla każdego, z powodzeniem może użyć określenia “kierowca hulajnogi”, gdy w pobliżu nie stoi inny “kierowca”.

Przepisy tyczą się zarówno do rowerzystów i kierowców hulajnóg.

Wobec powyższego, problem pojawia się tylko wtedy gdy w wypowiedzi mówimy o kierowcach zarówno samochodów i hulajnóg. Wówczas najlepiej użyć słowa “rajder”.

Przepisy tyczą się zarówno do rowerzystów, kierowców i rajderów.

Zobacz w nowym oknie:
Ranking hulajnóg Przepisy dla hulajnóg Hulajnogi Xiaomi

Więc rajder, rajdek czy hulajkarz?

W związku z tym, że w języku polskim stosuje się odmianę przez przypadki (deklinację), to należy sprawdzić, czy nowe określenia na osobę kierującą hulajnogą, nie będą brzmiały dziwnie.

Dopełniacz (kogo? czego?) – rajderów, hulajkarzy, hulajnożników, hulajnogistów, rajdków.

Bez wątpienia “hulajnożników”, “hulajnogistów” należałoby unikać, bowiem próba odmiany nasuwa wątpliwość, czy “na pewno dobrze odmieniam ten wyraz”.  Jednak dużo prościej i naturalniej brzmi odmiana “rajdera”, bo w dopełniaczu uzyskamy “rajderów”. Z kolei “rajdków” i “hulajkarzy” należałoby przemyśleć.

Dlaczego rajder?

Rajder (ang. rider) wydaje się najlepszych określeniem osoby prowadzącej hulajnogę. Bowiem wyraz przyjął się już za granicą, a przecież wszyscy chcemy być międzynarodowi i zrozumiali dla reszty świata.

Wprawdzie angielskie słowo “rider” odnosiło się do kierujących hulajnogą analogową, to z powodzeniem zaimplementowali je producenci elektrycznych jednośladów. Owszem, zawsze można użyć określeń: kierujący hulajnogą, prowadzący hulajnogę lub jadący hulajnogą, ale “rajder”, jakby upraszcza sprawę.

Na hulajnodze jedzie hulajkarz?

Na “rajderze” świat pomysłów się nie kończy, bo na paradzie w szczecinie, która związana była z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, rozstrzygnięto konkurs na słowo określające użytkownika hulajnogi. Jurorzy za najlepszą propozycję uznali słowo “hulajkarz” wymyślone przez Jakuba Czerwińskiego. To określenie również spodobało się naszej redakcji, więc jesteśmy bardzo za, by przemycić je do polskiego słownika.

Jak się nazywa osoba na hulajnodze?

Pomysłów jest wiele i jak zazwyczaj bywa, to czas pokaże, jaka forma przyjmie się najlepiej. Chociaż w przypadku hulajnóg mamy do czynienia z pewnym precedensem, bo pomimo obecności tych pojazdów od co najmniej 2-3 lat, nie przyjęła się żadna uproszczona forma. Prawdopodobnie powodem jest to, że z powodzeniem udaje się nam używać zwrotu “kierujący hulajnogą” i choć jest on nieco za długi, to sprawił, że poszukiwanie krótszej alternatywy stało się zbyteczne.

Nazwa osoby kierującej hulajnogą vs samochodziarze

Kierujący samochodem to nie samochodziarz, ani Pan Samochodzik. Jednak wiele osób usilnie stara się przerobić wyraz “hulajnoga” i w ten sposób stworzyć przedziwną hybrydę, która trafnie nazwie osobę kierującą hulajnogą. Jest to nieco archaiczne podejście, bo nie istnieje żaden uzasadniony powód, dla którego nazwa profesji miałaby zawierać wyraz określający narzędzie służące lub pomocne do jej wykonywania.

Więc “kelner” to nie “przynosiciel”, czy “widelcarz”, a “malarz” to nie “farbiarz”, ani “pędzlarz”. Pomimo, że “pielęgniarka” pielęgnuje, a “lekarz” przepisuje lekarstwa, to nie wszystkie nazwy czynności lub profesji mają konotację z jakimś konkretnym przedmiotem. Jeśli masz swoją propozycję, zapraszamy do dyskusji na Facebooku.