Kryptowaluty - prognozy, giełdy, ceny, kurs > Jak kupić Bitcoina w Polsce? P2P na giełdzie kryptowalut

Jak kupić Bitcoina w Polsce? P2P na giełdzie kryptowalut

W tym odcinku naszego bloga zapraszamy do szybkiego i przejrzystego zaznajomienia się z tematem kupowania kryptowalut w Polsce, takich jak Bitcoin, czy Ethereum.

Handel „peer-to-peer” (P2P) to forma handlu, w której kupujący i sprzedający bezpośrednio wymieniają swoje aktywa kryptograficzne i fiducjarne za pomocą rynku internetowego i usług depozytowych.

Jak kupić Bitcoina w Polsce (BTC)?

Wielu czytelników zadaje podstawowe pytanie, jak dokonać zakupu kryptowalut w naszym kraju. Od razu wyjaśniamy, że kupowanie wirtualnych walut zachodzi niemalże tak samo w każdym kraju, w którym dostępny jest Internet. 

Obecnie giełdy są na tyle bezpieczne i zaawansowane technologicznie, że zakup Bitcoina lub innych walut jest dziecinnie prosty. My do handlu, jak zwykle polecamy giełdę Binance i na podstawie ich platformy omówimy poniżej jeden ze schematów kupowania kryptowalut.

Kupujemy przez P2p

Ok, ale czym właściwie jest P2P i z czym to się je? To bardzo prosty sposób na kupowanie kryptowalut. Schemat P2P polega na ty, że możesz stworzyć własne ogłoszenie na giełdzie (jak na OLX), aby kupować i sprzedawać kryptowaluty. P2P to wiodący rynek peer-to-peer, na którym możesz sprzedawać Bitcoiny i krypto za gotówkę przy użyciu wybranej metody płatności.

Wobec powyższego, najpierw należy założyć konto na giełdzie (np. Binance) i przesłać elektronicznie dowód potwierdzający tożsamość. Na szczęście weryfikacja trwa stosunkowo szybko i dzięki temu szybko uzyskasz dostęp do wszystkich możliwości inwestowania, jakie daje giełda.

Kupujemy “Krok po kroku”

1. Jeśli masz już konto na Binance, kliknij „Zaloguj Się”. Wybierz „Kup kryptowaluty”, a następnie kliknij „Handel P2P”.

2. Kliknij „Kup” i wybierz walutę, którą chcesz nabyć. Przefiltruj cenę i kliknij „Płatność” w rozwijanym menu, wybierz konkretne ogłoszenie, a następnie kliknij „Kup”.

3. Wprowadź kwotę w walucie fiat (prawdziwej) lub ilość danej waluty którą chcesz kupić, i kliknij „Kup”.

4. Potwierdź metodę płatności i kwotę (cenę całkowitą) na stronie “Szczegóły Zlecenia”. Sfinalizuj transakcję fiat w określonym terminie płatności. Następnie kliknij „Przesłano, dalej” i „Potwierdź”.

5. Gdy sprzedawca udostępni kryptowalutę, transakcja zostanie zakończona. Kliknij „Sprawdź moje konto”, aby wyświetlić właśnie kupiony zasób cyfrowy.

Dlaczego warto kupować na P2P?

Zapewne zastanawiasz się dlaczego polecamy metodę P2P do zakupu kryptowalut. W końcu to nie jedyna metoda, więc wątpliwości są zasadne. Po prostu chodzi o to, że jest to wygodny i finansowo korzystny sposób inwestowania pieniędzy. Zatem poniżej kilka zalet P2P:

1. Niskie koszty transakcji
Wymiana P2P jest prosta, a koszty dla kupujących i sprzedających są niewielkie. Przykładowo na Binance odbiorcy są obciążani zerowymi opłatami transakcyjnymi, podczas gdy sprzedający są obciążani niewielką kwotą przy każdym zrealizowanym zleceniu. 

2. Elastyczne metody płatności
Giełdy peer-to-peer dają sprzedawcom swobodę określania sposobu, w jaki chcą otrzymywać płatności. Na Binance P2P możesz kupować i sprzedawać krypto za pomocą ponad 150 metod płatności, w tym przelewu bankowego, gotówki, PayPal, M-Pesa i wielu e-portfeli.

3. Handluj po preferowanych cenach
System P2P zapewnia użytkownikom swobodę handlu kryptowalutami po preferowanych cenach. Zatem możesz nie tylko kupować lub sprzedawać kryptowaluty z istniejących ofert, ale także tworzyć reklamy handlowe, aby ustalać własne ceny.

4. Ochrona prywatności
Wymiany peer-to-peer nie gromadzą informacji o kupujących i sprzedających. Możesz zatem kupić Bitcoin za gotówkę i nie musisz używać żadnego konta bankowego ani portfela online, aby dokonać transakcji kryptowalutowej.

Co to jest Escrow i dlaczego to ważne?

Wspomnieliśmy powyżej, że P2P jest bezpieczne, ale wielu osobom nasunie się zapewne pytanie “A co, gdy transakcja zakończyła się, ale kontrahent nie odpowiedział?”.

No właśnie dlatego na niektórych giełdach wprowadzono szereg zabezpieczeń przed taką nieprzyjemną sytuacją. Przykładowo na Binance jest to ESCROW, która chroni użytkowników w sytuacji, gdy kupujący nie przelał pieniędzy lub sprzedawca nie wydał kryptowaluty po dokonaniu płatności przez kupującego.

Usługa Escrow to umowa, w ramach której zaufana strona trzecia obsługuje wymianę towarów lub aktywów między stronami transakcji, zapewniając bezpieczeństwo i uczciwy handel.

Oczywiście takie problemy pojawiają się rzadko, ale gdy chodzi o finanse, to wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie. Więc w takich przypadkach należy złożyć odwołanie. Wówczas usługa Escrow Binance P2P zwróci tę kryptowalutę sprzedającemu po upływie czasu negocjacji.

Ważne: Jeśli jesteś kupującym, przy składaniu odwołania, podaj jak najwięcej dowodów, pokwitowanie płatności lub zrzuty ekranu z rozmowy ze sprzedawcą.

Podsumowując usługa Escrow chroni użytkowników giełdy przed oszustami. Więc jeśli użytkownik próbuje przekonać Cię do zawarcia umowy poza platformą, zignoruj sugestię i otwórz odwołanie. Jeśli zawierasz umowę poza platformą, giełda nie będzie mogła Cię chronić.

Podmiot publikujący nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne inwestowanie. Powyższy artykuł ma charakter opinii i nie był tworzony przez specjalistów z branży finansów. Strona zawiera linki afiliacyjne. Handel kryptowalutami może być ryzykowny.