Kryptowaluty - prognozy, giełdy, ceny, kurs > Ile warte jest Ethereum i Bitcoin?

Ile warte jest Ethereum i Bitcoin?

Temat kryptowalut na dobre zagościł na naszej stronie, więc tym razem zrobiliśmy przegląd zagranicznych portali, by wyjaśnić, jaka jest wartość Bitcoin’a i Ethereum. Poniżej aktualny kurs PLN i USD i analiza, ile naprawdę kosztują BTC i ETH.

Jak wartość VS jaka realna cena, kurs ETH i BTC?

Jeśli inwestujesz w krypto, to bez wątpienia musisz wiedzieć, jaką realną wartość mają najpopularniejsze waluty, takie jak Bitcoin i Ethereum. Bowiem to właśnie one najlepiej rokują w 2021 roku, o czym pisaliśmy tutaj. Ponadto do handlowania polecamy tę bezpieczną giełdę, gdzie znajdziesz najnowsze waluty cyfrowe.

Aktualna cena Bitcoin i Ethereum w PLN i USD:

 

 

Więc, jaka jest cena, wartość wirtualnych pieniędzy? To zależy, z jakiego poziomu wyobraźni się patrzy, więc nic dziwnego, że analitycy, bankierzy i inni matematycy, nie zobaczą zbyt wiele. Tu po prostu trzeba mieć umysł otwarty. Bowiem kryptowaluty zasadniczo różnią się od akcji, które mają wartość wewnętrzną – stanowią prawdziwy element fizycznej firmy. W perspektywie krótkoterminowej ceny akcji mogą dryfować w górę i w dół bez wyraźnego powodu, ale w dłuższej perspektywie, gdy wewnętrzna wartość firmy rośnie lub maleje, kurs akcji ma tendencję do poruszania się w tym samym kierunku. Z kolei kryptowaluty mają zerową wartość wewnętrzną – to tylko kod komputerowy. To sprawia, że ​​przyszłe ceny tokenów są trudne do przewidzenia.

cena kurs bitcoin ethereum

Kryptowaluty nie posiadają fizycznego odpowiednika, ale ich wartość niematerialna potrafi być bardzo wysoka.

Cena, kurs na giełdzie to nie realna wartość?

Cena zależy od tego, ile czegoś jest dostępne (podaż) i ile ludzie tego chcą lub potrzebują (popyt). Jeśli chodzi o kryptowaluty, podaż jest różna w każdym przypadku. Podaż Bitcoin’a jest dobrze znana, a jego miłośnicy twierdzą, że dowodzi to o jego przyszłej wartości, bowiem jest go coraz mniej. 

Jednak ceny kryptowalut, które widzimy na wykresach nie odzwierciedlają ich realnej wartości. Bowiem ciężko jest wycenić materialnie coś, co jest niematerialne. To bardzo podobna zasada, jak w przypadku wirtualnych przedmiotów dostępnych w grach komputerowych (diamenty, broń, życia, usunięcie reklam). Zatem, gdy złoty miecz w grze kosztuje 1 USD, czy 3,7 PLN, to nie oznacza, że ten wirtualny produkt jest tyle wart. Być może jest wart, o wiele więcej, ale o tym przesądza to, jak bardzo dana gra jest popularna, ile znaczy dla gracza i czy można się tym wirtualnym zakupem pochwalić.

I właśnie ta świadomość przyszłej wartości symbolicznej kryptowaluty, wymaga przewidywania przyszłego popytu. Przemyślenie zarówno podaży, jak i popytu skłoniło wielu inwestorów do zakupu sporej ilości BTC i ETH, mimo, że istniało wiele innych opcji. Bowiem uważa się, że to dwaj najbardziej prawdopodobni kandydaci na kryptowaluty, na które będzie popyt w przyszłości. Wartość niematerialna stała się zatem wartością nieprzeciętnie ważną.

Realna wartość Ethereum (ETH)

Blockchain Ethereum ma rzeczywistą użyteczność, bo można używać go do płatności cyfrowych, bardziej praktycznych rzeczy, jak inteligentne kontrakty i aplikacje. Pomyśl o tym jak o zbiorniku gazu, który ma wartość. Ale ma też praktyczne zastosowanie. Kontynuując tę ​​analogię, niektóre kryptowaluty (mniej znane) to po prostu zbiorniki gazu w świcie bez silników, mało użyteczne. Ale Ethereum to silnik napędzany gazem i ma realną wartość.

Ethereum nie jest jedyną taką siecią typu blockchain, ale jest prawdopodobnie najbardziej znaną. Innymi słowy, im więcej osób korzysta z jednego systemu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że więcej osób będzie z niego korzystać. Wiele firm już dostrzega wartość korzystania z technologii blockchain.

Aby wykonać transakcję w łańcuchu bloków, naliczana jest opłata w Ether. Ponieważ coraz więcej aplikacji w świecie rzeczywistym jest zasilanych przez łańcuch blokowy Ethereum, prawdopodobnie będzie rosło zapotrzebowanie na ETH. Może to spowodować wzrost jego wartości, a jego cena wzrosła już o około 350% w 2020 roku.

btc eth zdjecie

Realna wartość Bitcoin (BTC)

Wielu uznaje, że Bitcoin ma mniejszą użyteczność niż Ethereum, ale to nie powstrzymało go przed utrzymaniem tytułu najcenniejszej kryptowaluty na świecie. Niektórzy uważają, że może stać się jedyną walutą światową, tworząc niezwykle wysoki popyt. Można zatem założyć, ze realną wartością Bitcoina jest jego popularność, której pomimo, że nie można dotknąć, zmierzyć, czy powąchać, to jednak ma wartość niematerialną, co wcale nie musi oznaczać, że gorszą.

Biorąc pod uwagę, że jego podaż jest znacznie bardziej ograniczona niż w przypadku Ether, jego kurs, bez wątpienia będzie wzrastał, a wszystko przez to, że może istnieć tylko 21 milionów tokenów Bitcoina. Natomiast Ether i wiele innych krypto, nie ma ostatecznego pułapu. Wprawdzie ETH ma roczne limity wydobycia, co nieco ogranicza nowe dostawy, ale proces wydobywania Bitcoinów jest jeszcze bardziej ograniczony.

Za każdym razem, gdy dochodzi do transakcji w sieci BTC, zdecentralizowane komputery ją przetwarzają, a najszybszy komputer jest nagradzany nowymi tokenami Bitcoina. Jednak co kilka lat nagroda za Bitcoiny jest zmniejszana o połowę i tak się ostatnio stało w maju. Oznacza to, że górnicy są teraz nagradzani 6,25 tokenami bitcoin, w przeciwieństwie do 12,5 w przeszłości.

Ponieważ obecnie do obiegu trafia mniej bitcoinów, cena może wzrosnąć, jeśli popyt pozostanie stały. Zaskakującym wydarzeniem w 2020 roku był nagły napływ nowego popytu ze strony podmiotów korporacyjnych. Na przykład Square właśnie kupił ponad 4700 tokenów. A rosnący popyt korporacyjny, w połączeniu z nową podażą zmniejszoną o połowę, pomógł podnieść cenę BTC w 2020 roku o ponad 160%. Zobacz prognozy na 2021 rok.

Wartość kryptowalut, bitcoinów i innych

Wobec powyższego, próbując wycenić BTC i ETH, musielibyśmy zdefiniować je, jako walutę lub inwestycję. Jak wiadomo, wszystkie główne waluty mają bank centralny, który monitoruje kurs wymiany w stosunku do innych walut, a głównie do dolara.

W przeciwieństwie do większości walut będących przedmiotem obrotu, Bitcoin nie posiada banku centralnego, ani podmiotu monitorującego jego kurs wymiany. Dlatego niektórzy naukowcy i praktycy powiedzieliby, że BTC nie może być traktowany jako waluta, ale jako inwestycja. Niektóre aktywa nie generują przychodów, a najbardziej znanym nieproduktywnym zasobem jest złoto. Bitcoin był często porównywany do złota, ponieważ nie można go traktować jako waluty, ale jako inwestycję, która nie generuje żadnych przychodów.

Możemy założyć, że złoto ma minimalną wartość rynkową ze względu na jego przemysłowe zastosowanie. Rzeczywiście, wartość złota, jako dobra przemysłowego, stałaby się wartością minimalną, nawet gdyby nie miała ona wartości jako inwestycja finansowa. 

W takim razie, dlaczego bitcoiny mają wartość na rynku? Wartość może zatem wynikać z faktu, że Bitcoin nie jest w pełni skorelowany z rynkami finansowymi. Niektórzy z kolei, wyceny upatrują w schemacie Ponziego, który można zdefiniować jako nieuczciwy program inwestycyjny, w którym starszym inwestorom, płacą nowo wchodzący inwestorzy. Aby schemat Ponziego działał, trzeba mieć ciągły strumień nowych inwestorów. W tego typu systemie tylko jeden menedżer pracuje nad pozyskaniem nowych inwestorów. W przypadku BTC i innych kryptowalut specyfika polega na tym, że wszyscy właściciele w większości przypadków stają się menedżerami bitcoinów, nie wiedząc o tym.

A jak wycenę krypto widzą analitycy?

Okazuje się, że wszystko można określić i wsadzić w teorię, wcale, nie abstrakcyjną. Mówi się, że waluta odnosząca sukcesy musi spełniać wymagania związane z rzadkością, podzielnością, użytecznością, transferem, trwałością i niepodrabialnością. Spójrzmy na te cechy pojedynczo.

 1. Rzadkość / Niedobór
  Kluczem do utrzymania wartości waluty jest jej podaż. Zbyt duża podaż pieniądza może spowodować wzrost cen towarów, co doprowadzi do załamania gospodarczego. Zbyt mała podaż pieniądza może również powodować problemy gospodarcze. W przypadku fizycznych walut, większość rządów na całym świecie nadal drukuje pieniądze jako sposób na kontrolowanie niedoboru. Wiele rządów działa przy określonej wysokości inflacji, która obniża wartość waluty. Na przykład w Stanach Zjednoczonych ten wskaźnik historycznie oscylował wokół 2%.
  ♦ Nieco różni się to od Bitcoina, który ma elastyczny kurs emisji, który zmienia się w czasie, ale nie można zaprzeczyć, że w końcu nastąpi jego niedobór, a cena się ustabilizuje.
 2. Podzielność
  Waluty, które odniosły sukces, można podzielić na mniejsze jednostki przyrostowe. Aby system jednej waluty funkcjonował jako środek wymiany, musi mieć elastyczność związaną z tą podzielnością. Waluta musi być wystarczająco podzielna, aby dokładnie odzwierciedlała wartość każdego towaru lub usługi dostępnej w całej gospodarce.
  ♦ Kryptowaluty są wyjątkowo podzielne i każdy może nabyć niewielką część pojedynczej e-waluty.
 3. Użyteczność
  Waluta musi mieć użyteczność, aby była wiarygodna. Osoby fizyczne muszą być w stanie wiarygodnie wymieniać jednostki waluty na towary i usługi. Jest to główny powód, dla którego waluty rozwinęły się w pierwszej kolejności: aby uczestnicy rynku mogli uniknąć konieczności bezpośredniego barteru za towary. Użyteczność wymaga również łatwego przenoszenia walut z jednego miejsca do drugiego. Uciążliwe metale szlachetne i towary niełatwo spełniają ten warunek.
  ♦ W przypadku BTC, użyteczność jest niewielka, ale za ETH można zakupić niektóre towary. Analitycy twierdzą jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, by za kryptowaluty kupować popularne dobra materialne.
 4. Przenośność
  Aby waluty były użyteczne, muszą być łatwo przenoszone między uczestnikami gospodarki. W kategoriach waluty oznacza to, że jednostki muszą być przenoszone w ramach gospodarki danego kraju, a także między narodami w drodze wymiany.
  ♦ Wirtualne waluty idealnie wpisują się w ten model, a handel trwa 24 godziny na dobę we wszystkich krajach.
 5. Trwałość
  Aby waluta była skuteczna, musi być przynajmniej rozsądnie trwała. Monety lub banknoty wykonane z materiałów, które można łatwo okaleczyć, uszkodzić lub zniszczyć, lub które z czasem ulegną degradacji, aż nie będą nadawać się do użytku.
  ♦ Kryptowaluty nie mają papierowego odpowiednika, ale w dzisiejszych czasach, coraz częściej korzysta się z cyfrowego pieniądza. Niebawem rzadkością będzie posiadanie bilonu.
 6. Podrabianie
  Tak jak waluta musi być trwała, tak samo musi być trudna do podrobienia, aby zachować skuteczność. W przeciwnym razie złośliwe strony mogą łatwo zakłócić system walutowy, zalewając go fałszywymi rachunkami, co negatywnie wpływa na wartość waluty.
  ♦ Nie da się podrobić Bitcoina, czy Ethereum, bo fizycznie nie istnieje.

Podmiot publikujący nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne inwestowanie. Powyższy artykuł ma charakter opinii i nie był tworzony przez specjalistów z branży finansów. Handel kryptowalutami może być ryzykowny.