Recenzje hulajnóg elektrycznych i wyczynowych (opinie i ceny) > Ile km można przejechać na hulajnodze elektrycznej? (akumulator, bateria)

Ile km można przejechać na hulajnodze elektrycznej? (akumulator, bateria)

Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z elektryczną hulajnogą pytają ile kilometrów można przejechać na jednym naładowaniu akumulatora (baterii). Oczywiście wiele zależy od marki e-hulajnogi, ale to jak długo można jeździć wygląda podobnie we wszystkich modelach hulajnóg elektrycznych i o tym poniżej.

Ile km można przejechać na hulajnodze elektrycznej?

W większości nowych e-hulajnóg z powodu zwiększonego zużycia baterii pojazd może osiągnąć dystans 30 km przy jednym ładowaniu. Najnowsze modele “terenowe” proponują trochę lepszy zasięg i większą prędkość. Warto dodać, że w hulajnogach elektrycznych stosuje się baterie litowo-jonowe umieszczone wewnątrz podestu. Uznaje się, że są dosyć dobrze chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz mają własną ochronę przed zwarciami, przeładowaniem i przegrzaniem. Jednak istnieją pojazdy z wymiennymi bateriami, co pozwala na znacznie dłuższą podróż.

Jak daleko lub jak długo, to częste pytania przy wyborze hulajnogi elektrycznej

Niestety nie należy zakładać, że wspomniane 30 km jest gwarantowane, bo innym parametrem wskazującym na osiągnięcie maksymalnego dystansu jest czas jazdy. Bowiem użytkownik, który będzie wyjeżdżał hulajnogę na maksa, w porównaniu z tym, który będzie ją eksploatował jedynie do 50% możliwości, może się spodziewać, że akumulator wyczerpie się znacznie szybciej. Więc jeśli masz do pracy pod górkę lub zaliczasz postoje na światłach, to prawdopodobnie z obiecanych 30 km, zrobi się 20.

Jak długo można jeździć e-hulajnogą?

Wobec powyższego, producenci wskazują, jak długo możesz pojechać na danej hulajnodze, a nie jak daleko. Przykładowo w modelu Blaupunkt, producent określa czas podróży na jednym doładowaniu do 8 godzin, zaś producent Frugala zapewnia, że przejedziesz 30 km.

Oczywiście, określenie czasu podróży jest zabiegiem marketingowym, bo korzystniej jest określić czas jazdy, niż możliwość osiągnięcia konkretnego dystansu. Przy określaniu czasu, nie bierze się pod uwagę postojów i wzniesień terenu.

Jak dowiedzieć się, jak długo lub jak daleko przejedziesz na jednym doładowaniu baterii w hulajnodze? Po prostu należy sprawdzić moc akumulatora.

Bateria (akumulator) w hulajnodze jest bardzo ważny

Na forach internetowych pojawia się opinia, że minimum dla akumulatora ołowiano-żelowego to 36 V 12 Ah. Jednak należy zaznaczyć, że wydajność prądowa, to nie to samo co pojemność. Bowiem, można mieć akumulator 12 Ah zarówno o wydajności 10 Ah jak i 30 Ah. Szczegółów należy szukać w parametrach konkretnego modelu akumulatora.

Ważna uwaga: Wydajność akumulatora w hulajnodze to nie jego pojemność!

Zatem, o dynamice jazdy decyduje wydajność prądowa akumulatora. Natomiast o czasie jazdy decyduje jego pojemność. Jedno od drugiego jest w pewnym stopniu zależne. Przy założeniu, że zależy nam na dłuższym dystansie jazdy, nie ma sensu szukać akumulatora o jak największej wydajności.

Podsumowując, pojemność akumulatora to zdolność ogniwa do przechowywania ładunku elektrycznego zwykle wyrażana w amperogodzinach [Ah]. Przykładowo typowy akumulator samochodowy ma pojemność ok. 50 Ah, co oznacza, że jest zdolny dostarczać prąd o natężeniu 1 A przez 50 godzin.

Akumulatory dostępne w popularnych hulajnogach mają parametry: 3Li-ion 25.9V, 4000 mAh i można uznać, że są średnie (w uproszczeniu) i pozwalają na jazdę 8-12 km.

hulajnoga-bateria-akumulator

Pojemny akumulator, to często wyższa cena.

Wybierz hulajnogę z dalekim zasięgiem

W związku z tym, że przy opisie technicznym pojawiają się różne modele akumulatorów, pewniakiem okaże się wybór hulajnogi, która ma jednocześnie długi czas jazdy i odpowiednio daleki dystans. To niby oczywiste, ale częściej zdarza się, że podany jest tylko jeden parametr, ale istotniejszy jest zasięg, a nie czas jazdy. Najwięcej wyjaśniająca będzie zatem informacja:

Zasięg na jednym ładowaniu [km]: 25

O akumulatorach w e-hulajnogach

Jak wspomnieliśmy powyżej, nie należy stosować akumulatorów z minimalną pojemnością. Ponadto liczba cykli pełnego rozładowania ma bezpośredni wpływ na żywotność baterii, dlatego należy używać większych akumulatorów zdolnych do zmagazynowania większej ilości energii.

Warto dodać, że jeśli bateria jest naładowana już po 4 godzinach, to nie zostawiajmy jej podpiętej na cały wieczór i noc, fundując jej cykl kilkunastu godzin ładowania. Bowiem często w kartach gwarancyjnych możemy przeczytać, że pozostawienie baterii w stanie ładowania ponad 24 godziny całkowicie unieważnia gwarancję.

Przeładowanie prowadzi do wzrostu temperatury baterii, co może grozić pożarem. Specjaliści twierdzą, że użytkownik, który będzie wyjeżdżał hulajnogę na maksa, w porównaniu z tym, który będzie ją wyjeżdżał jedynie do połowy może się spodziewać, że nowy akumulator będzie musiał kupić 3 razy szybciej.

Aktualizacja: 24.06.2019

Najnowszy sprzęt Xiaomi daje możliwość przejechania do 45 km na jednym doładowaniu. Warto zaznaczyć, że to zupełnie nowa jakość w hulajnogach elektrycznych znanych z polskich sklepów. Xiaomi mocno promuje nowy model i zbiera pozytywne opinie w sieci. My też zajrzeliśmy do parametrów technicznych i stwierdzamy, że Xiaomi Mi scooter Pro (więcej o tym modelu) to ciekawa propozycja.

Z kolei Motus Scooty 8.5 Power ma możliwość zmiany baterii, gdy ta pierwsza się wyczerpię w trakcie jazdy. Bowiem zastosowano tu akumulator, który mieści się w drążku kierownicy i nie potrzeba specyficznej wiedzy, by go wyjąć i włożyć nowy. Więcej o wersji 8.5 Power tutaj.