Wiadomości - nowości, baterie, przepisy i wypożyczalnie > Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce? Ile hybryd?

Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce? Ile hybryd?

Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce, a ile hybryd? Pomimo elektrycznej euforii na całym świecie, polskie drogi nadal śmierdzą spalinami. Bowiem elektryków u nas nadal jak na lekarstwo, ale na szczęście ten trend się odwraca.

Ile elektryków i ile hybryd w Polsce?

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) informują, że w Polsce jeździ ponad 13 tysięcy samochodów z napędem elektrycznym i wpół elektrycznym. Raport wykazał, że 55% to auta elektryczne, pozostałe to pojazdy hybrydowe, które poza silnikiem na prąd mają też klasyczny napęd spalinowy.

Wchodząc w szczegóły w Polsce mamy ponad 620 samochodów ciężarowych i dostawczych, ponad 330 autobusów oraz około 7750 motocykli i motorowerów na prąd.

Coraz więcej elektryków

Jeszcze kilka lat temu samochód elektryczny był swojego rodzaju ekstrawagancją, ale w ostatnich miesiącu wiele rzeczy zmieniło się w tej materii. Jednym z powodów rosnącego zainteresowania jest rosnąca dostępność e-samochodów na rynku wtórnym. Dzięki temu już dziś możemy nabyć używanego elektryka na popularnych serwisach internetowych. Jeśli obecne trendy się utrzymają, niedługo każdy będzie w stanie nabyć pojazd tego typu. 

Jak wiadomo, samochody z Niemiec są od lat częstym widokiem na naszych drogach. Ostatniego czasu do tego grona zaczynają dołączać samochody elektryczne, jak Opel Corsa E, gdzie moc silnika w tym wypadku jest nieco mniejsza od konkurencyjnego modelu Nissana i wynosi 136 KM. Jednak napęd Corsy może wynieść około 330 kilometrów w trybie mieszanym, a to jest dosyć spora wartość, biorąc pod uwagę rezultaty innych pojazdów w tym zestawieniu.

Zobacz też:
Nowa e-taryfa do ładowania samochodów elektrycznych
Tesla – samochód Elona Muska (model S, 3, X i Y)

PSPA i PZPM zakłądają, że popularność elektrycznych samochodów będzie dynamicznie rosnąć w Polsce i to już w drugiej połowie 2020 roku. Bowiem przemawiają za tym za tym dopłaty rządowego programu, wprowadzenie polskiego cennika przez Teslę, prezentacja aut polskiej marki Izera oraz rozbudowywana sieć stacji ładowania.