Wiadomości, aktualności 2021 > Hulajnogi z dodatkową baterią, wymienną i stałą. Jaki zasięg?

Hulajnogi z dodatkową baterią, wymienną i stałą. Jaki zasięg?

Jeszcze kilka miesięcy temu, nikt nie spodziewał się, że tak szybko na rynku pojawią się hulajnogi z możliwością podpięcia dodatkowej baterii. Tymczasem już można kupić model z dodatkowym akumulatorem i dzięki temu cieszyć się znacznie większym zasięgiem. Poniżej o dodatkowych akumulatorach i ogólnie o zasięgu hulajnóg.

Dodatkowa bateria (akumulator) to większy zasięg?

Bez wątpienia możliwość podpięcia dodatkowej baterii, to gwarancja dojechania do celu. Bowiem każdemu może zdarzyć się zapomnieć doładować swoją hulajnogę. Wówczas dojazd do pracy lub szkoły kończy się analogową jazdą. Być może to lepiej dla zdrowia, ale spóźnienie i spocona koszulka nikomu nie wyjdą na dobre.

Przykładowo montaż dodatkowej baterii w modelu Ninebot ES1 jak i ES2 sprawia, że zasięg zwiększa się do ok 40 km/h, a prędkość do 30 km/h.

Dodatkowa bateria, stała, czy wymienna?

Bateria wymienna to nie to samo co dodatkowa. Bowiem wymienny akumulator umieszczony jest zazwyczaj w podeście hulajnogi lub w drążku kierownicy i można go łatwo wymieć. Takie rozwiązanie możliwe jest w przypadku hulajnogi Motus Scooty 8.5. Jednak większość znanych modeli ma stałą baterię, której się nie wyjmuje i mieści się ona w podeście. Z kolei bateria dodatkowa pojawiła się w modelach Ninebot i usytuowana jest na zewnątrz drążka kierowniczego. Poniżej przykłady trzech rodzajów baterii.

akumulator-bateria-hulajnoga

Tutaj stała bateria wyjęta z podestu hulajnogi Xiaomi. Jej wymiana, to trochę bardziej skomplikowany zabieg.

dodatkowa bateria

W przypadku hulajnogi Ninebot, dodatkową baterię instaluje się w drążku kierowniczym, co jest proste i szybkie.

zmiana-baterii-hulajnodze

Motus Scooty ma wymienną baterię, którą wkłada się w drążek kierowniczy. Nie jest to jednak dodatkowa bateria.

Jaką baterię wybrać?

Na razie nie ma zbyt dużego wyboru, ale widać, że jest trend na baterie wymienne i dodatkowe. Najlepszą hulajnogą okaże się ta, która da możliwość zmiany rozładowanej baterii na nową. Taką możliwość daje Ninebot, który ma stałą baterię a drugą można sobie domontować i uzyskać lepsze osiągi. Jednak hulajnogi tej marki mają przeciętne opinie, a inne parametry techniczne pozostawiają wiele do życzenia.

Motus Scooty 8.5 Power ma baterię wymienną, więc w tym przypadku ładuje się samą baterię, a nie podłącza całą hulajnogę. To jest rewolucyjne rozwiązanie, które wyznacza nowy trend i podsumowując – przyklaskujemy podobnym pomysłom.

Bateria wymienna Bateria dodatkowa Bateria stała
wyjmujesz, gdy chcesz ją naładować działa, gdy pierwsza bateria się rozładuje nie da się jej wyjąć, ładujesz z całą hulajnogą
  wyjmujesz, gdy chcesz ją naładować  

Ile przejadę na w pełni naładowanej baterii?

W większości nowych hulajnóg można osiągnąć dystans 30 km przy jednym ładowaniu. Najnowsza Xiaomi PRO zapewnia zasieg do 45 km. W hulajnogach elektrycznych stosuje się baterie litowo-jonowe, zazwyczaj umieszczone wewnątrz podestu. Uznaje się, że są dosyć dobrze chronione przed uszkodzeniami oraz mają własne zabezpieczenia przed zwarciami i przeładowaniem. 

Wspomniane 30 km nie jest gwarantowane, bo innym parametrem wskazującym na osiągnięcie maksymalnego dystansu jest waga użytkownika, ilość wzniesień i oczywiście czas podróży. Więc jeśli masz do pracy pod górkę lub zaliczasz postoje na światłach, to w pełni naładowana bateria wyczerpie się w okolicach 20-25 km.

Gdy zasięg jest za mały

W przypadku, gdy zasięg Twojej hulajnogi jest niesatysfakcjonujący, warto zastanowić się nad kupnem baterii zewnętrznej (dodatkowej). W ten sposób, inwestując niewielkie pieniądze, będziesz mógł zwiększyć zasięg swojej hulajnogi kilkukrotnie i pokonywać dystanse nawet powyżej 60 kilometrów.

Przykładowo takie baterie możesz znaleźć między innymi u producenta City Lion (zobacz).

Ile trwa ładowanie baterii w hulajnodze elektrycznej?

To ile czasu zajmie naładowanie baterii do pełna, zależy od modelu hulajnogi. Przykładowo w hulajnodze Xiaomi Mijia 365 Pro ładowanie trwa 8 – 9 godzin. Z kolei w Motus Scooty 8.5 Power bateria będzie naładowana do pełna w 3 – 4 godziny.