Recenzje hulajnóg elektrycznych i wyczynowych (opinie i ceny) > Hulajnogi – słownik, nazewnictwo, definicje

Hulajnogi – słownik, nazewnictwo, definicje

Zapraszamy do poniższego słownika i zapoznania się z określeniami związanymi z użytkowaniem hulajnóg rekreacyjnych, elektrycznych i wyczynowych.

Hulajnogi i słownik

Wikipedia (PL, EN): Hulajnoga to jedno lub wieloosobowy pojazd z silnikiem lub bez, na dwu, trzech lub czterech kołach. Składa się z płaskiej, wąskiej platformy, na której końcach umieszczone są koła. Nad przednimi kołami przymocowana jest kierownica na drążku. Użytkownik hulajnogi analogowej lub elektronicznej stoi na platformie, odpychając się jedną nogą od podłoża i kieruje pojazdem przy pomocy kierownicy.

Słownik PWN: Hulajnoga to zabawka służąca do jazdy na jednej nodze, składająca się z deski na kółkach i drążka kierowniczego.

Historia hulajnogi >

Słownik pojęć, definicje

 1. Akumulator litowo-jonowy – rodzaj akumulatora elektrycznego, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali. Jest to bateria, która napędza silnik w hulajnodze elektrycznej.
 2. Podest (deck) – miejsce na którym stoi się na hulajnodze. Podesty często są bardzo zaawansowanymi konstrukcjami tworzonymi z najwyższej jakości aluminium. W hulajnogach elektrycznych, często umieszczona jest w nich bateria i pozostała elektronika.
 3. Drążek kierowniczy – słupek z dwoma rączkami, połączony z przednim kołem służącym do kierowania hulajnogą.
 4. Triki – style jazdy wykonywane na hulajnodze wyczynowej. Triki trwają zazwyczaj kilka sekund i na ich wykonanie składa się wiele czynności, takich jak: podskok, obrót kierownicy, jazda do tyłu itp.
 5. Gripy – rączki na kierownicy. Są wykonane z gumy z różnymi dodatkami. Mają około 12-16 cm długości i swoimi barwami pomagają wyrazić styl rajdera.
 6. Rajder, Rajdek – określenie osoby kierującej hulajnogą. Wyraz ma pochodzenie z języka angielskiego i wywodzi się od wyrazu “ride”, czyli jeździć.
 7. UTO – skrót od określenia: “urządzenie transportu osobistego”, które zostało zaproponowane w Polsce podczas prac nad ustawą regulującą przepisy drogowe. Proponowana definicja UTO mówi, że jest to urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny (kwestia sporna), którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h.
 8. Wypożyczalnia hulajnóg – firmy świadczące usługi wynajmu hulajnóg elektrycznych, pobierające opłatę za każdą minutę użytkowania pojazdu. W celu wypożyczenia hulajnogi, należy zainstalować dedykowaną aplikację na telefon, podać dane karty kredytowej lub debetowej, a następnie znaleźć wolny pojazd.
 9. Parking – miejsce w którym, po zakończonej jeździe, można pozostawić wypożyczoną hulajnogę elektryczną. Miejsca parkingowe oznaczone są białym prostokątem namalowanym na nawierzchni.
 10. Wymienna bateria – akumulator, który można swobodnie wyjąć z hulajnogi i zamienić na inny tego samego typu.

Jak nazywa się osoba kierująca hulajnogą?

Od jakiegoś czasu, wiele osób próbuje znaleźć określenie pasujące do kierującego hulajnogą. W języku angielskim, na taką osobę mówi się “rider” (z ang. jeździec). Jednak dotychczas słowo to było używane w stosunku do osób jeżdżących na hulajnogach wyczynowych, stąd niepewność do określania w ten sposób użytkowników e-hulajnóg.

W związku z powyższym, proponowane są rozmaite nazwy, takie jak:

 • rajder;
 • rajdek;
 • hulajkarz;
 • hulajnożnik;
 • jednorożeć (od jednośladu);
 • hulajnogista.