Recenzje hulajnóg elektrycznych i wyczynowych (opinie i ceny) > Hulajnogi Lime i FreeNow – jaka cennik, kody, jak wypożyczyć

Hulajnogi Lime i FreeNow – jaka cennik, kody, jak wypożyczyć

Wypożyczalnie Lime i Hive (FreeNow) cieszą się sporym zainteresowaniem w naszym kraju. Niestety wiele wiadomości związanych jest z porzucaniem e-hulajnóg na ulicach. Opinie o hulajnogach elektrycznych z wypożyczalni są zazwyczaj pozytywne, ale tylko wtedy, gdy pochodzą z ust klientów, nie przechodniów. Poniżej cennik i o tym, jak wypożyczyć pojazd na minuty.

Poniżej w artykule:
Cennik Lime i FreeNow Jak wypożyczyć hulajnogę?
O wypożyczalniach Ważne pytania

 

FreeNow i Lime – cennik i porównanie

Wreszcie mamy przepisy dla hulajnóg i pozostał jedynie problem ze stacjami końcowymi i punktami ładowania, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wypożyczalni. Jednak największe polskie miasta mają już hulajnogi na godziny, a dwie najbardziej znane marki zdobywają kolejnych fanów. Poniżej porównanie FreeNow i Lime, jakie mają ceny i jak wypożyczyć ich sprzęt.

Porównanie FreeNow i Lime 2020 r.
  Marka Cena za 1 minutę Za start Przed
płata
Jazda nocą
1 Lime 0,50 zł 3 zł Tak Tak
2 FreeNow 0,50 zł 3 zł Nie Nie

Jak widać powyżej obie wypożyczalnie oferują bardzo podobne sprzęty za taką samą cenę. Jednak Lime ma znacznie lepszą ocenę swojej aplikacji w sklepie Google Play, a i ilość jej pobrań jest znacznie wyższa w stosunku do FreeNow, która przez dłuższy czas funkcjonowała jako Hive.

Hive czy Lime

Zrzut ekranu ze sklepu Google Play

Jak wypożyczyć hulajnogę elektryczną?

  1. Niezależnie, czy skorzystasz z Lime, czy z FreeNow, masz do czynienia, to proces wypożyczenia jest prawie identyczny. Na początku należy zarejestrować się w aplikacji dostępnej w AppStore i Google Play. By zakończyć proces rejestracji na wskazany numer telefonu zostanie wysłany kod w celu potwierdzenia danych. Po autoryzacji linku konto zostaje zweryfikowane.
  2. Po uruchomieniu apki na smartfonie możemy zobaczyć na mapce, gdzie znajdują się hulajnogi, które można wypożyczyć. Po prostu mają one wbudowany czip, który emituje sygnał do bazy danych, a ta udostępnia nam lokalizację hulajnóg.
  3. Każda e-hulajnoga ma kod QR i należy zeskanować go z wybranej hulajnogi. Skanowanie dostępne jest w panelu aplikacji. Wówczas system dostaje informację, że jesteśmy zainteresowani konkretnym pojazdem.
  4. Gdy już rozpoczniemy podróż, system rozpocznie naliczanie czasu i tym samym kosztu użytkowania pojazdu. Gdy zakończysz jazdę, pozostawiasz hulajnogę i blokujesz ją przyciskiem w aplikacji.
  5. Zazwyczaj już przed wypożyczeniem trzeba zapłacić za wynajem, a system sugeruje kwoty zasilenia konta w kwotach 50 i 100 zł, ale w niektórych wypożyczalniach możemy podać inną kwotę. 

Ogólnie o Wypożyczalniach

1. Więcej o Hive (FreeNow)

Zaletą wyróżniającą ofertę wypożyczalni Hive (oficjalna strona) to fakt, że stanowi ona część większego systemu mobilności miejskiej. Bowiem jest to rezultat połączenia sił BMW i Daimler. W planach firmy jest zintegrowanie aplikacji obsługującej system rezerwacji z aplikacją mobilną Mytaxi. Takie rozwiązanie daje klientom możliwość szybkiego planowania trasy oraz wyboru rodzaju transportu, który będzie najbardziej odpowiadał ich potrzebom. Media donoszą, że powodzenie warszawskiego projektu wpłynie na uruchomienie systemu także w kolejnych miastach.

hulajnogi elektryczne

Tymczasem FreeNow działa, na razie, w Warszawie i zbiera pozytywne opinie. Wynajem pojazdu odbywa się bardzo podobnie, jak w Lime, bo do wypożyczenia hulajnogi Hive niezbędne jest zainstalowanie aplikacji dostępnej w Google Play. Apka pokazuje lokalizację pojazdów w najbliższej okolicy. Po wybraniu e-hulajnogi, odblokowujemy ją skanując kod QR i wówczas zostaje naliczona opłata startowa, która wynosi 3 zl (wcześniej 2,5 zł). Potem rozpoczyna się naliczanie po 50 groszy (45 groszy) za każdą minutę jazdy.

Oczywiście, by móc korzystać z usług wypożyczalni FreeNow, musimy podpiąć do konta kartę, z której pobierane będą opłaty. Dopiero wówczas możemy zlokalizować jedną z hulajnóg na mapie. Niestety FreeNow pozwala na wypożyczanie tylko w ciągu dnia, bo w nocy usługa jest niedostępna.

Warto docenić, że jedną z dostępnych opcji jest zarezerwowanie zaparkowanej hulajnogi na pół godziny, by mieć pewność, że będziemy mieli czym wrócić.

Czym jeździ się w FreeNow? Sprzęt w tej wypożyczalni uznawany jest za “przyzwoity standard”, bo mamy do czynienia ze znaną marką Segway ES4. Pozwala on rozwijać prędkość do 30 km/h, jednak została ona zredukowania do 25 kilometrów na godzinę.

Jak wspomnieliśmy powyżej, każda minuta jazdy to 50 groszy, co jest obecnie takim samym wydatkiem, jak w Lime. Zatem przejazd 5 kilometrów z prędkością 20 km/h będzie kosztował 10 zł. Niestety półgodzinne jeżdżenie to 15 złotych, czyli dosyć drogo, jak na polskie portfele.

2. Coś więcej o Lime

Startup Lime (oficjalna strona), po zasileniu finansowym przez Ubera i spółki córki Google’a, był wart 1,1 mld dol. Te hulajnogi nie mają stacji, a firma nie ma polskiej strony internetowej. Mają bowiem niewielki profil na Facebooku, ale klienci mają (dosyć) dobre opinie i wierzą w rozwój usługi.

Aby móc skorzystać z wypożyczalni Lime, musimy pobrać aplikację ze Sklepu Play. Podobnie, jak w Hive, po założeniu konta musimy podpiąć kartę, z której pobierane będą opłaty za przejazdy. Różnicą jest to, że możemy wpłacić zadatek z góry. Mapa dostępna w aplikacji Lime pozwala znaleźć pobliskie hulajnogi elektryczne z informacją o ich poziomie naładowania. Po wybraniu sprzętu wystarczy zeskanować kod QR, a hulajnoga zostanie dla nas odblokowana.

Użytkownicy chwalą tę wypożyczalnie za udogodnienie, dzięki któremu, w trakcie jazdy możemy robić przerwę na 30 minut, a wówczas aplikacja nie nalicza opłat. W odróżnieniu, do Hive, hulajnogi można wypożyczyć również w nocy.

Dedykowana hulajnoga dla tej marki to Lime-S od Segway. Urządzenie umożliwia przejechanie 30 kilometrów z prędkością do 25 km/h, ale niektóre sprzęty mogą mieć niższe parametry. Każda minuta jazdy kosztuje 50 groszy, czyli o trochę więcej niż u konkurencji. Zaś opłata startowa to 3 zł. Zatem, przejazd pięciu kilometrów z prędkością 20 kilometrów na godzinę, będzie kosztował 10,50 zł, zaś pół godziny przyjemności to już 18 złotych.

Hive i Lime w pytaniach

Jak znaleźć hulajnogę FreeNow lub Lime?

Zainstaluj aplikację Hive (FreeNow) lub Lime i zarejestruj się w niej. Następnie mapa w aplikacji pokaże Ci, gdzie są dostępne hulajnogi w Twoim obszarze. Jeśli nie możesz znaleźć hulajnogi w pobliżu siebie, oddal mapę i poszukaj w okolicy.

Jak odblokować hulajnogę?

Aby odblokować hulajnogę, otwórz aplikację i zeskanuj kod QR, używając do tego aparatu w swoim smartfonie lub wprowadź 5-cyfrowy kod znajdujący się poniżej kodu QR.

Jak zakończyć przejazd?

Przed zakończeniem przejazdu upewnij się, że hulajnoga jest zaparkowana w dostępnym dla wszystkich miejscu oraz nie blokuje chodnika, dróg publicznych oraz garaży. Następnie naciśnij “zakończ przejazd” w aplikacji FreeNow lub Lime.


Wiadomości od Lime i Hive

(02.06.2020) – Hive powraca, ale w innej aplikacji

Hulajnogi Hive powrócą na ulice miast w kolorze czerwonym zamiast żółtego, zaś zamówimy je tylko przez aplikację Free Now, która wcześniej służyła do zamawiania taksówki. Dzięki temu w jednej aplikacji można zamówić przejazd samochodem z kierowcą, jak i wypożyczyć hulajnogę elektryczną. Zmiana barw związana jest to z wykupieniem Hive przez grupę inwestorską Daimlera i BMW, czyli właścicieli marki FreeNow (dawnego MyTaxi). Czerwona barwa hulajnóg pozwala na zachowanie spójności pomiędzy różnymi brandami w ramach grupy.

(23.04.2020) – Lime wraca ba rynek

Hulajnogi Lime po ponad miesięcznej przerwie powracają na ulice Warszawy. Na początku oferta operatora ograniczy się do 200 jednośladów.  Bowiem wiele osób nadal pozostaje w domach, ruch na ulicach jest nieznaczny. Do powrotu przekonało firmę to, że nadal trzeba chodzić do różnych miejsc, niezależnie od tego czy ktoś pracuje na pierwszej linii frontu, czy jest zwykłym idącymi do sklepu spożywczego, czy apteki lub podróżującym do lub z pracy.

(30.01.2020) – Wymienne baterie

Lime rozpoczął właśnie pilotażowe wdrożenie technologii wymiennych baterii w najnowszym modelu e-hulajnogi w Paryżu. Rozwiązanie to pozwoli na ładowanie pojazdów bez konieczności transportowania ich do i z miejsca ładowania każdego dnia. Tym samym ograniczy to zużycie hulajnóg i pozytywnie wpłynie na zrównoważony rozwój firmy.

(16.01.2020) – Abonament na hulajnogi od Lime

Sieć Lime wprowadziła usługę abonamentu na wypożyczenie hulajnóg “LimePass”. Umożliwia ona nielimitowane bezpłatne odblokowanie hulajnóg przez siedem dni od momentu wykupienia i aktywowania usługi. Koszt aktywowania LimePass w Warszawie oraz w Poznaniu wynosi 19,99 złotych. Użytkownik, który wypożycza hulajnogę dwa razy dziennie
i każdorazowo odblokowuje ją za kwotę 3 zł, po tygodniu korzystania z subskrypcji LimePass zaoszczędzi 22 zł.

(11.12.2019) – Hive w aplikacji FreeNow

Od teraz w aplikacji Free Now oprócz wezwania taksówki można również wynająć elektryczną hulajnogę Hive. Odnośnik prowadzący do usługi znajduje się na dole ekranu tuż obok piktogramu z samochodami.
Z poziomu aplikacji można namierzyć najbliższą wolną hulajnogę oraz wyświetlić lokalizację okolicznych na mapie. W obu przypadkach ceny mają być jednak identyczne.

Korzystanie z wynajmu hulajnóg w aplikacji FREE NOW nie wymaga potrzeby zakładania nowego konta ani podpinania nowych opcji płatności. Proces wyszukiwania i płacenia za wynajem odbywa się z poziomu tego samego profilu użytkownika FREE NOW.