Wiadomości - nowości, baterie, przepisy i wypożyczalnie > Gdańsk i hulajnogi elektryczne – wypożyczalnie, ceny i opinie

Gdańsk i hulajnogi elektryczne – wypożyczalnie, ceny i opinie

Również Gdańsk przyłączył się do elektrycznej rewolucji. Bowiem od jakiegoś czasu tamtejsi mieszkańcy mogą korzystać z kilku wypożyczalni hulajnóg elektrycznych. E-hulajnogi dostępne są też w marketach elektronicznych, ale jak wiadomo, nie jest to tani zakup, a i czasami lepiej najpierw wypróbować sprzęt z wypożyczalni i dopiero później zaopatrzyć się we własną hulajnogę.

Gdańsk ma hulajnogi elektryczne

W Gdańsku działa sześć wypożyczalni hulajnóg elektrycznych: Quick, Blinkee, Citybee, Bird, Hive i Bolt. Są to usługi z własną aplikacją mobilną, dzięki którym można zarezerwować oraz wypożyczyć hulajnogę na dowolny czas. Strony internetowe i aplikacje wypożyczalni zawierają wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym szybko wypożyczysz wybrany pojazd. Wystarczy zainstalować aplikację na Androida lub na IOS, zarejestrować się i stworzyć własny profil. Na koniec dodajemy kartę płatniczą i można rozpocząć poszukiwanie dostępnej hulajnogi.

Być może dzięki wypożyczalniom uda się zmobilizować mieszkańców do pozostawienia samochodu w domu, przynajmniej w niektórych sytuacjach. Wówczas najbardziej zatłoczone skrzyżowanie w Gdańsku przy Galerii Bałtyckiej mogłoby odetchnąć z ulgą. Warto dodać, ze wyniki gdańskiego Badania Ruchu 2016 pokazały, że przyjęta przez miasto polityka zrównoważonej mobilności przyniosła zauważalne korzyści. Mówi się, że pewne rejony miasta, takie jak górny taras wymagają jeszcze wsparcia ze strony komunikacji publicznej. Stąd zamierzenia inwestycyjne, jak rozbudowa systemu komunikacyjnego w południowych dzielnicach Gdańska, a więc na górnym tarasie oraz zachęcanie mieszkańców do korzystania z innych niż samochód środków transportu.

Warto nadmienić, że przy gdańskim biurowcu Wave, już w sierpniu 2020 roku rozpocznie działalność City Hub – pierwszy w Trójmieście węzeł mobilności współdzielonej. Jest to zaaranżowana przestrzeń, w której każdy będzie mógł wypożyczyć elektryczne skutery, hulajnogi i samochody. City Hub ma być doskonale skomunikowany z innymi częściami miasta i zachęcać do korzystania z alternatywnych form transportu.

hulajnogi-elektryczne-morze

Hulajnogi elektryczne świetnie sprawują się podczas wypadu nad morze.

W City Hub będzie ponoć można wypożyczyć elektryczne UTO od Hop.City lub je naładować, bo powstanie tam stacja do ładowania dla hulajnóg elektrycznych, która także chronić sprzęt przed kradzieżą. W przestrzeni pojawią się tu również samochody firmy Traficar, a także postój taksówek. W kompleksie już 442 miejsca rowerowe, szatnie, prysznice oraz specjalne windy do garażu dla rowerów.

gdańsk i hulajnogi elektryczne

Gdańsk ma już trzy wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych. Najbliższe miesiące pokażą, czy ten transport pomoże zmniejszyć korki.

Jaka cena za hulajnogę w Gdańsku?

Cena za wynajem hulajnogi w Gdańsku jest bardzo podobna, jak w innych wypożyczalniach w Polsce. Bowiem podstawowa opłata za rozpoczęcie korzystania to 2 – zł, zaś cena za 1 minutę oscyluje w kwocie 0,39 – 0,50 zł. Również za minutę postoju zapłacimy około 50 groszy.

Wypożyczalnie i ceny w Gdańsku
Firma Cena za 1 minutę Opłata na start
Quick 0,50 zł 3 zł
Blinkee City 0,49 zł 2,5 zł
City Bee 0,45 zł 2,5 zł
Bolt 0,50 zł 0 zł
Bird 0,50 zł 3 zł
Hive (Free Now) 0,50 zł 3 zł

Gdańsk potrzebuje hulajnóg elektrycznych

Na początku wypożyczalnie hulajnóg elektrycznych działały w Warszawie i we Wrocławiu, ale zapotrzebowanie na pojazdy UTO (urządzenia transportu osobistego) stało się tak duże, że kolejne miasta szybko dołączyły do elektrycznej rewolucji. Bowiem dzięki e-hulajnogom, można szybko przemknąć przez uliczne korki i dojechać do pracy lub szkoły. Poza tym dwa kółka nie generują smogu, więc można uznać, ze są ekologiczne.

Mieszkańcy Gdańska przyznają, że elektryczne hulajnogi są dla nich istotne, bo wpływają na odkorkowanie miasta. Jak wspomnieliśmy powyżej, w Gdańsku mocno zwalniamy jadąc Al. Żołnierzy Wyklętych w stronę Niedźwiednika, praktycznie stoi też okolica Galerii Bałtyckiej,. Ostatniego czasu zwolnimy też jadąc ul. Jana z Kolna, a korek rozciąga się aż do Wałów Piastowskich. Kierowcy skarżą się, że również ul. Kołobrzeska stoi w dwie strony – od Grunwaldzkiej w stronę Puławskiej.

Inwestycje w alternatywne środki transportu, to według wielu mieszkańców świetny pomysł na poprawę komfortu podróży w mieście. Ale nowe wypożyczalnie hulajnóg to nie wszystko, bo planowany jest też zakup ośmiu autobusów napędzanych wodorem. Bowiem z uwagi na niski zasięg autobusów elektrycznych, zakup tego rodzaju pojazdów nie jest brany pod uwagę.

Słów kilka o wypożyczalniach hulajnóg w Gdańsku

Do Gdańska nie dotarły jeszcze hulajnogi na minuty popularnych marek, jak Hive czy Lime, ale oferta obecnych wypożyczalni nie odbiega pod względem jakości od innych firm. Mówi się też o kolejnych wypożyczalniach, które być może zawitają do tego miasta jeszcze w tym roku. Obecnie mamy do wyboru trzy usługi:

 • Wypożyczalnia Quick
  81-363 Gdynia, Starowiejska 41-43
  telefon: 516-448-632
  e-mail: kontakt@quick-app.eu
  Strona: www.quick-app.eu
 • CityBee
  Gdańsk
  Telefon: 732-083-232
  Strona: www.citybee.pl
 • Blinkee.city
  Gdańsk
  Telefon: 22 290-25-25
  Strona: www.blinkee.pl