Wiadomości - nowości, baterie, przepisy i wypożyczalnie > Firma i hulajnoga – czy można rozliczać w kosztach działalności?

Firma i hulajnoga – czy można rozliczać w kosztach działalności?

Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne hulajnogi, które usprawniają poruszanie się w ruchu miejskim. W związku z modą na e-hulajnogi przedsiębiorcy zastanawiają się, czy można rozliczać je w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. W zasadzie byłby to istotny zastrzyk gotówki dla firmy. Poniżej o tym, czy można wpisać hulajnogę w koszty firmy.

Hulajnoga w działalności gospodarczej

Czas stracony w korku kosztuje statystycznego mieszkańca dużego miasta w Polsce ponad 3 tysiące złotych rocznie. Zatem wielu właścicieli działalności gospodarczych zastanawia się nad możliwością odpisania sobie hulajnogi elektrycznej od przychodów prowadzenia firmy. Problemu z tym nie będą miały firmy handlujące hulajnogami lub wypożyczalnie ponieważ w tych przypadkach istnieje jasny związek z prowadzoną działalnością. Niestety inaczej sytuacja wygląda w przypadku tych działalności gospodarczych, które zechcą wykorzystać e-hulajnogę jako środek transportu.

1. Warunek konieczny

Jak wiadomo, aby rozliczyć wydatek jako koszt prowadzenia działalności powinniśmy wykazać, że został on poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, ich zachowania lub zabezpieczenia. Na pierwszy rzut oka, dla wielu osób jest to poważna przeszkoda, która uniemożliwi pozyskać dodatkowych pieniędzy.

Jednak przedsiębiorca może (teoretycznie) wykazać, że hulajnogą dojeżdża do kontrahenta lub do hurtowni, aby złożyć zamówienie. Jest to istotny argument, bo w większych miastach hulajnogą można podróżować sprawniej i szybciej niż samochodem.

Ważna uwaga: W związku z tym, że hulajnoga nie jest pojazdem, nie dotyczy jej ograniczenie rozliczania kosztów pojazdu osobowego do 75% lub 20%, które obowiązuje od 2019 roku.

2. Można wrzucić w koszty, bo przepis nie zakazuje

Jak wiadomo w przepisach są wskazane rodzaje wydatków, które nie mogą być kosztami. Na szczęście nie ma tam wydatków związanych z używaniem elektrycznych hulajnóg i innych mobilnych pojazdów elektrycznych. Zatem brak ustawowych ograniczeń jest jedną z przesłanek, która pozwalaj na wpisanie e-hulajnogi w koszty działalności.

Ale jest problem

Hulajnogi elektryczne to jeszcze stosunkowo nowy wynalazek i skoro nie obejmuje ich prawo drogowe, to na próżno poszukiwać ich w przepisach skarbowych. Zatem hulajnoga, która dla wielu jest zabawką, w razie ewentualnej kontroli może zostać zakwestionowana, jak wydatek w firmie.

W przypadku kontroli skarbowej, przedsiębiorca będzie zobowiązany do przedstawienia argumentów, które będą wiarygodne dla kontrolujących oraz potwierdzą, że wydatek ów był gospodarczo uzasadniony.

Teoretycznie jeżeli hulajnoga elektryczna rzeczywiście jest wykorzystywana w działalności firmy, przedsiębiorca będzie uprawniony do zaliczenia jej do kosztów działalności ogółu wydatków związanych z jej użytkowaniem. Oznacza to, że wydatek na zakup hulajnogi, jak i  koszty poniesione na korzystanie z hulajnóg z wypożyczalni (po otrzymaniu faktury) będą mogły zostać wrzucone w koszty działalności.

Ważna uwaga: Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie napisanie indywidualnego wniosku o wydanie interpretacji podatkowej w celu ustalenia czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów firmowych.

Firma zyska dzięki hulajnodze elektrycznej

To czy uda się wrzucić hulajnogę w koszty działalności okaże się w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będzie przybywało takich wniosków. W chwili obecnej zdania są podzielone, ale niezmienne jest to, że każdy wydatek musi mieć swoje uzasadnienie, a w samej ustawie próżno szukać informacji, co może być kosztem, natomiast znajdziemy listę wydatków, których nie da się odliczyć.

firma działalność i hulajnoga

Co ciekawe, osoby prowadzące działalność używające roweru w celach firmowych mogą rozliczyć jego zakup. Ale ujęcie jednośladu w KPiR zależy od jego ceny, bo w ewidencji wyposażenia mamy obowiązek wykazać elementy majątku o wartości w przedziale 1 500 zł – 10 000 zł. Z kolei środki transportu o niższej wartości również stanowią wyposażenie działalności, jednak nie ma konieczności ujmowania a ich w ewidencji. Wszystkie te pojazdy zaliczamy do kosztów w dacie zakupu, a wydatek umieszczamy w kolumnie 13 KPiR (Pozostałe wydatki).

Przykładowo w koszty wpiszemy wydatki na wynajęcie samochodów osobowych od firm carsharingowych, bo pozwala to interpretacja urzędów skarbowych. Zaś w przypadku czynszu wynajmu samochodu nie obowiązuje limit z kilometrówki, więc nie ma konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu. Tutaj kilka ciekawych informacji o tym, co można wrzucić w koszty działalności.

Jeśli pojawią się nowe wiadomości w tym temacie, niezwłocznie o tym poinformujemy! Zapraszamy też do naszych rankingów hulajnóg dla dzieci tutaj.


Powyższy artykuł nie ma charakteru porady prawnej lub skarbowej. Autorzy nie biorą odpowiedzialności za stosowanie się do powyższej opinii.