Przejdź do treści

Jakie kryptowaluty (BTC, ETH, DOGE)? W co inwestować?

Minęło ponad dziesięć lat od powstania najsłynniejszej na świecie kryptowaluty Bitcoin (BTC). Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo cyfrowych monet i tokenów do wyboru. Czy inwestując, powinno się obstawiać kilku uznanych gigantów, takich jak Ethereum (ETH) i Litecoin (LTC), czy stosunkowo nowe, ale obiecujące projekty, takie jak PolkaDot (DOT) i Uniswap (UNI)? A może powinieneś obstawiać „bezpiecznie” i sięgnąć po złoto w tej branży, czyli po Bitcoin’a?

Aktualizacja: 14.01.23 – Bitcoin spędził około 13 miesięcy w stagnacji lub spadkach. Nagle, w tym tygodniu pojawili się kupcy, a ceny znów poszły w górę, tak jakby dawne czasy wróciły. Ethereum i reszta krypotowalut przyłączyła się do ruchu w górę. W ciągu zaledwie kilku dni handlu najpopularniejsza kryptowaluta na świecie ponownie przekroczyła 200-dniową średnią kroczącą.

Warto nadmienić, że 12 stycznia amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła firmę pożyczkową Genesis Global Capital i giełdę kryptowalut Gemini o oferowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych w ramach programu Gemini’s Earn.

Jednak ostateczny cios nastąpił 13 stycznia po tym, jak Crypto.com ogłosiło nową falę zwolnień personelu, zmniejszając globalną siłę roboczą o 20%. Inne giełdy kryptowalut, które niedawno ogłosiły redukcje zatrudnienia w ostatnim miesiącu, to Kraken, Coinbase i Huobi.

Pomimo tego, Bitcoin zaczął rosnąć, a to nie koniec przełomowych momentów, bo niebawem Chiny opublikują swoje dane gospodarcze 16 stycznia, a Stany Zjednoczone zrobią to samo 18 stycznia. Innym potencjalnym wpływem na cenę może być druk CPI w Wielkiej Brytanii, który ma zostać ogłoszony 18 stycznia. Do handlu polecamy tę giełdę. (nowe okno)

Dlaczego inwestować? Zielone światło dla kryptowalut
Przewidywania, prognozy (ranking) Dlaczego ceny rosną?

XRP, ETH i LTC ? W co inwestować?

W tym artykule dokonujemy przeglądu najnowszych wydarzeń na rynku i przyjrzymy się pięciu monetom, które mogą znaleźć się w Twoim portfolio w 2022 i 2023 roku. Bowiem, jak wiadomo Bitcoin jest drogi, a takim nie był jeszcze kilka lat temu. Podobnie, jak kilka mniej znanych kryptowalut, które każdy z nas może kupić i poczekać na hossę na giełdzie. Przykład poniżej.

cena bitcoin kurs

W 2016 roku Bitcoin kosztował 2 225 zł. Obecnie inne obiecujące waluty są w tej lub niższej cenie.

W tak szybko rozwijającej się i dynamicznej branży prognozowanie i wyodrębnienie głównych walut napędzających rynek może być raczej trudne. Jednak podążanie za najnowszymi zmianami w zakresie wskaźników adopcji, popytu i regulacji mogą one ułatwić przewidywanie najbliższej przyszłości na rynku kryptowalut. Poniżej zebraliśmy kilka najnowszych informacji na temat XRP, ETH, LTC, ADA i oczywiście o BTC. Nie zabraknie też Dogecoin’a, bo jak mówią wielcy, w tej branży ceny będą rosły.

btc eth xrp ltc

Bez wątpienia kryptowaluty będą w przyszłości istotne, ale sęk w tym, że nie wiadomo które.

Trzeba nadmienić, że 21 października 2021 roku, światowej sławy usługa płatności cyfrowych PayPal ujawniła uruchomienie nowej usługi, która pozwoli użytkownikom kupować, przechowywać i sprzedawać kryptowaluty w swoim cyfrowym portfelu. Zgodnie z komunikatem prasowym usługa ma zostać udostępniona w Stanach Zjednoczonych w nadchodzących tygodniach i początkowo będzie obejmować BTC, ETH, BCH i LTC. Pomimo, że nie ma w ich usłudze XRP i ADA, to postanowiliśmy włączyć te waluty do portfolio obiecujących projektów.

Dyrektor generalny firmy, Dan Schulman, skomentował: „Przejście na cyfrowe formy walut jest nieuniknione, co pociąga za sobą wyraźne korzyści w zakresie integracji finansowej i dostępu; wydajność, szybkość i bezpieczeństwo systemu płatności; oraz zdolność rządów do szybkiego wypłacania środków. Chętnie współpracujemy z bankami centralnymi i organami regulacyjnymi na całym świecie, aby zaoferować nasze wsparcie i znacząco przyczynić się do kształtowania roli, jaką waluty cyfrowe będą odgrywać w przyszłości finansów i handlu”.

PayPal planuje rozszerzyć ofertę na usługę Venmo i rynki międzynarodowe, a także umożliwić swoim klientom korzystanie z kryptowalut do robienia zakupów w sieci. Jednak PayPal nie jest pierwszą dużą firmą, która w tym roku wykazała zainteresowanie kryptowalutami. Na przykład firma zajmująca się technologiami finansowymi Square (SQ), współzałożona przez dyrektora generalnego Twittera – Jacka Dorseya, kupiła niedawno 4709 bitcoinów za 50 mln USD, podczas gdy MicroStrategy kupiła BTC o wartości 425 mln USD w ciągu ostatnich kilku miesięcy i zamierza kupić ich jeszcze więcej. Stąd idzie jasny przekaz, że Bitcoin jest walutą, w którą warto zainwestować w 2021 roku, ale bez wątpienia, to nie jedyne złoto na tym rynku.

To był dobry rok dla kryptowalut, ale co dalej?

W 2020 i 2021 roku wiele banków centralnych również zaczęło dostrzegać wartość i potencjał kryptowalut. Podczas gdy Ludowy Bank Chin był zajęty przeprowadzaniem testów nowej waluty cyfrowej, e-RMB, siedem największych banków centralnych na świecie, w tym Bank Anglii, Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna, określiło warunki na jakich mogłyby funkcjonować waluty cyfrowe banku centralnego lub CBDC.

Również pozytywne wiadomości napływają z Indii, kraju, w którym dwuletni zakaz handlu kryptowalutami przez bank centralny został uchylony na początku 2020 roku. W swoim raporcie platforma bankowości internetowej Cashaa ogłosiła powstanie nowej platformy o nazwie UNICAS, która zapewni klientom usługi kryptowalutowe, takie jak rachunki oszczędnościowe, kryptowaluty inwestycyjne, a także tradycyjną bankowość w 22 lokalizacjach w północnych Indiach.

Dinesh Kukreja, dyrektor zarządzający United Multistate Credit Cooperative Society i CEO UNICAS, powiedział: „Pozwoli nam to budować, skalować i oferować niestandardowe produkty finansowe i kryptograficzne na lokalne rynki indyjskie”.

Największy bank Azji Południowo-Wschodniej pod względem aktywów, DBS Bank, również uruchamia nową wymianę fid-na-kryptowalutę. Platforma handlowa umożliwi użytkownikom handel BTC, BCH, ETH, ETC i XRP w stosunku do dolara amerykańskiego, jena japońskiego, dolara singapurskiego i dolara hongkońskiego.

A zatem, na tle tak pozytywnych zmian w branży, jak wygląda obecnie lista najlepszych kryptowalut, w które warto inwestować? Poniżej ranking na 2022 rok.

Przewidywania i prognozy dla kryptowalut na 2022 rok

Aktualizacja: 22.08.2022. Do handlu polecamy tę giełde. (nowe okno)

Ethereum (ETH) – ocena (7/10)

W trzecim kwartale 2020 roku kapitalizacja rynkowa Ethereum wzrosła o 60 procent, z 25 miliardów dolarów do 40,5 miliarda dolarów do końca września. W pewnym momencie – 1 września, ETH osiągnął cenę 483,24 USD za monetę, a jej kapitalizacja rynkowa osiągnęła 54,3 mld USD. Następnie zakończyło miesiąc spadając do 358,4 USD.

W następnych tygodniach kryptowaluta po raz kolejny zaskoczyła wielu inwestorów, gdy 22 października jej cena wzrosła powyżej do 410 USD. Założone w 2014 roku Ethereum znajduje się obecnie w czołówce boomu na zdecentralizowane finanse (DeFi). Jeżeli trend się utrzyma, może to spowodować wzrost zainteresowania ETH zarówno inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych.

Podczas gdy rynek kontraktów terminowych na ETH jest nadal mniejszy niż rynek BTC, to dzienny wolumen transakcji kontraktów terminowych na ETH osiągnął rekordowy poziom 14 mld $ 2 sierpnia, podczas gdy we wrześniu miesięczny wolumen wzrósł z 163,1 mld $ do 172,3 mld $.

Rosnąca popularność DeFi, a także udana aktualizacja Ethereum 2.0 i rosnące wskaźniki adopcji ETH prawdopodobnie będą wspierać cenę tej monety w 2022 roku. Tu najnowsze prognozy dla Ethereum.

ETX - roczny wykres

ETH – wykres od 2015 do 2021 (styczeń)

Cardano (ADA) – ocena: (7/10)

ADA Cardano znana jako kryptowaluta trzeciej generacji została wprowadzona na rynek w 2015 roku i zajmuje drugie miejsce w naszym rankingu. Podczas szerszej marcowej wyprzedaży cena monety osiągnęła tegoroczny najniższy poziom 0,024 USD . Następnie zaczęła gwałtownie rosnąć, osiągając szczyt w wysokości 0,15 USD w lipcu 2020 r.

Po utrzymaniu się w pobliżu poziomu 0,14 USD przez kolejne trzy tygodnie ADA weszła w trend spadkowy, spadając do 0,074 USD do 24 września. Następnie nastąpił potężny 33-procentowy wzrost, kiedy moneta przekroczyła 0,1 USD i osiągnęła 0,113 USD 13 października.

Cardano pomyślnie przeszło z ery Byron do ery Shelley i zainicjowało kilka zmian na Voltaire na początku tego roku. Jej aplikacja do głosowania Catalyst została niedawno opublikowana w sklepie Google Play, umożliwiając większej liczbie użytkowników łatwiejszy dostęp do głosowania na nowe inicjatywy projektu. Co więcej, jego portfel Daedalus otrzymał również szereg aktualizacji i ulepszeń bezpieczeństwa.

Nadchodząca era Goguen w Cardano, która wprowadzi nowe funkcje, takie jak inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje jest postrzegana jako jeden z najważniejszych kroków, aby projekt stał się prawdziwym konkurentem dla Ethereum. Zgodnie z harmonogramem, szacuje się, że sieć główna Goguen zostanie uruchomiona w lutym lub marcu 2021 roku.

ada cardano

ADA Cardano – roczny wykres

Ripple (XRP) – ocena: 5/10

Po tym, jak XRP firmy Ripple utraciło tytuł trzeciej co do wielkości kryptowaluty na rzecz Tether (USDT), wielu rzuciło się, by usunąć ją ze swoich portfeli. Ale czy moneta naprawdę przestała być tak „błyszcząca” jak wcześniej?

Kryptowaluta odnotowała ogromne zyski w ciągu ostatniego roku, a jej wartość wzrosła o ponad 1000 procent od kwietnia ubiegłego roku. Gwałtowny wzrost cen XRP jest następstwem kolejnego orzeczenia sądu na korzyść Ripple – drugiego w tym samym tygodniu. Waluta, która zaledwie tydzień temu był siódmą najpopularniejszą kryptowalutą, jest obecnie czwartą co do wielkości na świecie pod względem wartości rynkowej.

Pozew SEC przeciwko Ripple jest uważnie obserwowany przez społeczność XRP i branżę kryptowalut na całym świecie, biorąc pod uwagę nie tylko potencjalny wpływ na inwestorów XRP, ale także precedens prawny, jaki mógłby ustanowić dla innych kryptowalut.

Niestety obecnie niewiele osób skusi się na zakup Ripple. Bowiem Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwały Ripple, jej prezesa Brada Galinghouse’a i współzałożyciela Chrisa Larsena. Zarzuca im się nielegalną zbiórkę kapitału opiewającą na 1,3 mld USD. Ponadto, jak podają media, uznano że XRP powinna być traktowana jak udziały w spółce, a nie jak waluta.

Zarejestrowany przedstawiciel Ripple będzie miał swoją siedzibę w Cheyenne. Sekretarza Stanu Caitling Long opublikowała na Twitterze wpis, w którym wita Ripple w stanie Wyoming. Chwilę po dodaniu wpisu, cena XRP poszybowała do góry o 20%. W momencie pisania tego tekstu miała już miejsce korekta i Ripple jest handlowany po cenie ok. 0,55 USD.

XRP

XRP – roczny wykres.

LTC (Litecoin) – ocena: 6/10

Cena Litecoina spadła o około 87 procent w porównaniu z rekordowym poziomem 371 USD obserwowanym pod koniec 2017 r. Jednak Litecoin wzrósł w zeszłym tygodniu o prawie 12%, a cena wynosi około 68,50 USD. Analiza techniczna wykazała ukształtowanie się głównej linii trendu zwyżkowego dającej wkrótce więcej podobnych wzrostów.

Analitycy obstawiają za ceną 70 USD w 2022, ale nie wróżą spektakularnych cen w najbliższym czasie. Bowiem moneta konsekwentnie notowała niższe szczyty, a cena nie osiągnęła historycznego szczytu w kolejnych latach, co kończy się negatywnym nastawieniem, przynajmniej z długoterminowej perspektywy.

ltc

LTC – roczny wykres.

Bitcoin (BTC) – ocena 7/10

Podczas gdy obecnie jest wiele nowych, obiecujących kryptowalut, BTC pozostaje jednym z faworytów inwestorów, posiadając około 65 procent ogólnej kapitalizacji rynkowej kryptowalut.

Po spadku poniżej 5000 USD w marcu, cena monety wzrosła o połowę, co było efektem poprawy nastrojów inwestorów. 9 maja BTC kosztował 9 962 USD. Następnie latem wszedł na emocjonującą kolejkę górską, skacząc z 10 000 $ w pierwszych dniach czerwca do 9012 $ 28 czerwca i 12318 $ 17 sierpnia!

Na początku września BTC zaczął gwałtownie tracić na wartości, spadając do 9,933 USD 7 września. Jednak kolejny trend wzrostowy był tuż za rogiem, a moneta poszybowała do poziomu ponad 13 000 USD. 28 października BTC osiągnął 13 837 USD za monetę, co jest najwyższą ceną od stycznia 2018 r. Na szczęście 31 października jego wartość przekroczyła 14 000 USD.

BTC

BTC – roczny wykres.

Dogecoin (DOGE) – ocena 7/10

W ostatnich miesiącach Dogecoin wrastał i spadał, stając się bardziej wartościowy w porównaniu z innymi dużymi firmami, takimi jak Twitter, Ford i Snap. Ale jak daleko jeszcze rozwinie się ta kryptowaluta? Pojawiły się również spekulacje na temat tego, co może się stać dalej z Dogecoin z powodu CEO Tesli, Elona Muska , który był zwolennikiem Dogecoin.

Zmienność Dogecoina sprawia, że ​​bardzo trudno jest przewidzieć, co się stanie. Jego szybki wzrost w 2021 r. przewyższał nawet bitcoin’a. Profesor Carol Alexander, czołowy naukowiec zajmujący się kryptowalutami na Uniwersytecie Sussex, powiedział dla The Independent: „To cena Dogecoina w stosunku do Bitcoina sprawia, że ​​jest teraz tak niezwykły. Od 1 stycznia do [poprzedniego] szczytu rynkowego z 19 kwietnia DOGE był około 35 razy wyższy niż Bitcoin i 70 razy wyższy niż dolar amerykański”

Media nie ukrywają, że jest to tania i obarczona wysokim ryzykiem inwestycja, która może przynieść ogromne zyski – czego obecnie nie można znaleźć nigdzie indziej. Nawet ryzykowne obligacje śmieciowe praktycznie nie przynoszą teraz żadnego zwrotu. Więcej o DOGE tutaj (nowe okno).

dogecoin-cena-prognozy

Wykres kursu Dogecoin’a z ostatnich 3 miesięcy.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

W 2021 roku wiele osób postanowiło zainwestować w kryptowaluty, co może być wytyczną dla nowych osób, które obawiają się wejść na giełdę. Jednak ostrożność, jak w każdym biznesie jest wskazana. Bowiem wirtualne waluty, powiązane z rozproszoną księgą publiczną znaną jako blockchain, sprzyjają prawdziwej decentralizacji. Ich wartość opiera się na dynamice rynku i nie mają wpływu scentralizowanych władz, takich jak Rezerwa Federalna. Ponadto handel trwa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku i jest otwarty praktycznie dla każdego, kto ma dostęp do Internetu.

Jednak tym razem główny zwyżkowy trend rynku kryptowalut może nie mieć nic wspólnego z samym sektorem. Analitycy twierdzą, że e-waluty mogą potencjalnie gwałtownie wzrosnąć, ponieważ nie są akcjami. Wygląda to podobnie, jak w USA, gdzie obywatele głosowali na Joe Bidena, albo przeciwko prezydentowi Donaldowi Trump’owi.

dogecoin w 2022

Dogecoin jest bohaterem wielu memów, bo jego nagły wzrost sprawił, że niewiele inwestując, po 2 miesiącach można stać się milionerem.

Jest więc pewien powód związany z inwestycjami, dla którego ludzie rezygnują z akcji dla kryptowalut. Prawdopodobnie ludzie kupują krypto, bo po prostu nie ufają akcjom. Warto nadmienić, że Kraken Intelligence przeprowadził ankietę dotyczącą nastrojów klientów na rok 2021 i 2022 rok, z czego około 72% stanowili inwestorzy lub handlowcy, 18% instytucje (takie jak broker, powiernik, fundusz hedgingowy, inwestor kapitału podwyższonego ryzyka itp.), 4% dostawcy usług kryptograficznych lub górnicy (miners). W sumie było 323 respondentów.

Po zapytaniu respondentów o docelowe ceny bitcoinów w 2022 r. zespół stwierdził, że średnia cena docelowa BTC w 2022 r. to 36 602 USD (135 427 zł), podczas gdy mediana ceny docelowej to 25000 USD. Najczęściej zgłaszany cel to 20 000 USD. Badanie wykazało:

  • do. 61% respondentów uważa, że ​​Bitcoin osiągnie poziom, jeśli nie przekroczy 20000 USD w 2022 roku;
  • do. 20% respondentów podało cenę docelową ≥ 50 000 USD;
  • do. 8% respondentów podało cenę docelową ≥ 100 000 USD.

Czy LTC, ETH, Litecoin itp powtórzą rajd BTC?

Każdy chciałby, aby „słabsze” kryptowaluty powtórzyły sukces Bitcoina. Problem w tym, że BTC zwyżkował na giełdzie, bo niewielu dawało mu szansę na sukces. Teraz, gdy rynek jest rozbuchany przez ambicje nowych handlowców, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana.

Waluty takie jak XRP, ETH, Dogecoin, czy Link, stają się popularne z wielu powodów, a jednym z nich jest fakt, że wiele osób marzy w powtórzeniu sukcesu BTC. Oczywiście nikt nie zaprzecza, że to się nie powtórzy w 2021 lub w 2022 roku, ale również nikt nie daje na to gwarancji. W związku z tym, że wspomniane waluty nie są obecnie drogie, straty w przypadku bessy będą niewielkie.

Powyżej w artykule: Aktualności, wiadomości
Czy warto inwestować? Kryptowaluty zyskują zaufanie
Jakie prognozy, kursy na 2021 Wzrost cen kryptowalut?

Podmiot publikujący nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne inwestowanie. Powyższy artykuł ma charakter opinii i nie był tworzony przez specjalistów z branży finansów. Strona zawiera linki afiliacyjne. Handel kryptowalutami może być ryzykowny.