e-Technologie > Drony wewnętrzne do domu – Amazon Ring

Drony wewnętrzne do domu – Amazon Ring

„Bardziej martwiłbym się o aparat w Twoim telefonie niż o drona” – powiedział w wywiadzie wiceprezes ds. Urządzeń Amazon, Dave Limp o autonomicznym dronie wewnętrznym. Bowiem może on korzystać z mapy Twojego domu, aby sprawdzić podejrzane dźwięki lub przeprowadzić patrol, gdy nie ma Cię w domu.

Drony wewnętrzne do domu

Dron Ring był tylko jedną z kilkunastu zapowiedzi produktów, które Amazon opublikował wczoraj – w tym pełnej usługi strumieniowego przesyłania gier. Ale reakcja wszystkich na pomysł drona wewnętrznego, który krąży po Twoim domu, jest bez wątpienia tym, co zostanie zapamiętane.

Zegarek monitorujący stan zdrowia, tętno, EKG, poziom tlenu we krwi >

Urządzenie wyprodukowane przez spółkę zależną Amazona ma kosztować 250 dolarów. Dronem Ring można sterować samodzielnie, bo do tego będzie potrzebna specjalna aplikacja. Może latać przez około 5 minut, następnie musi wrócić do stacji dokującej, ale można ustawić cykle przelotów patrolujących. Dodatkowo jest on wyposażony w czujniki pozwalające na omijanie przeszkód.

Dyrektor generalny Box, Aaron Levie, podsumował to, tweetując : „Jeśli rok 2020 nie był dla ciebie wystarczająco dziwny, Amazon właśnie ogłosił, że dronową kamerę latająca w pomieszczeniach”. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią na ten tweet jest to, że “ta rzecz zostałaby w pierwszej kolejności całkowicie zniszczona przez kota lub psa”.

Inwigilacja, czy dom przyszłości?

Taka też była nasz pierwsza reakcja – i nawet teraz, gdy patrzymy na wideo przedstawiające drona wylatującego z doku, by wędrować po pustym domu, nadal czuję się niepokój. Ale przede wszystkim niepokoi pomysł podłączenia kamery bezpieczeństwa do chmury. Jednak z tym dronem jesteś bardzo świadomy, kiedy zostaniesz nagrany, ponieważ wydaje on odgłosy, gdy przelatuje. Amazon przezabawnie nazywa to „prywatnością, którą można usłyszeć”.

Ale dron domowy od Amazon’a wystraszył ludzi dużo bardziej niż wszechobecne kamery bezpieczeństwa i prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że porusza się on bez bezpośredniej kontroli. Działa on bowiem tak jakby posiadał pewien poziom sprawczości i intencjonalności. Gdy stacjonarna kamera widzi, na co ją kierujemy, dron autonomiczny może zobaczyć wszystko w naszym domu. Zamiast unosić się z plastikowej stacji dokującej, równie dobrze mógłby wznosić się prosto z jakiejś doliny.

Samodezynfekujące klamki, włączniki, przyciski i maseczki >

Amazon tworzy historię produktów, które sprawiają, że ludzie zastanawiają się, jak może to wpłynąć na ich prywatność. Dron, inne kamery, sieć Sidewalk, aplikacja Halo, mają w sobie bezwstyd. To tak, jakby Amazon postawił sobie za cel stworzyć najbardziej niepokojące produkty konsumenckie, jakie tylko można.

Jeśli chodzi o prywatność, istnieje również dziwne napięcie między produktami, które naprawdę wydają się przerażające, a faktem, że Amazon robi wiele właściwych rzeczy. Przykładowo dodał uwierzytelnianie dwuskładnikowe do kamer Ring i wkrótce będzie oferować opcję pełnego szyfrowania wideo, więc nikt oprócz Ciebie nie będzie mógł uzyskać do niego dostępu.

Amazon dba o prywatność

Nie jesteśmy jednak obrońcami Amazona, chociaż nie sądzimy, aby ich nowy dron był aż tak problematyczny, jak twierdzi reszta Internetu. Przykładowo ich kamery Ring przeszły (a nawet przekroczyły) linię bycia zbyt przytulnym dla organów ścigania i ogólnie martwić powinien ich wpływ na morale społeczne.

Zresztą, ludzie zawsze automatycznie zakładają najgorsze możliwe scenariusze dla każdego naprawdę użytecznego produktu lub funkcji nowoczesnej technologii. A przecież, nie wszystko to spiski iluminatów, którzy współpracują z jaszczurami, aby nas zniewolić i wprowadzić nowy porządek świata.

Zobacz też: Ranking telewizorów

Potem jest Sidewalk, nowa sieć Amazona, która umożliwia urządzeniom widzieć i komunikować się ze sobą na średnich odległościach – powiedzmy mniej niż kilometr. Podobnie jak w przypadku trackerów, takich jak Tile (które wkrótce będą działać z Sidewalk), urządzenia mogą analizować swoją lokalizację za pośrednictwem sieci kratowej, a Sidewalk może być również używany do prostych poleceń dla urządzeń IoT, takich jak sprawdzanie, czy Twoja skrzynka pocztowa została otwarta.

Na przykład zaledwie tydzień temu pracownicy Amazona oraz ich przyjaciele i rodzina połączyli siły, aby przeprowadzić test przy użyciu produktów oświetleniowych 700 Ring, które obsługują połączenia 900 MHz. Pracownicy instalowali te urządzenia w swoim domu, tak jak robią to typowi klienci i w ciągu zaledwie kilku dni poszczególne punkty sieciowe połączyły się, aby obsługiwać bezpieczną sieć o niskiej przepustowości 900 MHz dla takich elementów, jak światła i czujniki, które obejmowały większość obszaru Los Angeles, jednego z największych regiony metropolitalne w Stanach Zjednoczonych.

Ale znowu, podobnie jak w przypadku drona, Amazon ma przemyślane rozwiązania na każdy z najbardziej oczywistych problemów, jakie można wymyślić. Spędził ostatni rok na testowaniu zabezpieczeń przed hakerami, którzy mogą chcieć ujawnić Twoją lokalizację. Ponoć istnieje wiele warstw szyfrowania i ograniczeń wykorzystania przepustowości, aby zapobiec nadużyciom. Otworzono również API dla programistów i wprowadzono bramkę Sidewalk (taka jak Echo), która pozwoli klientowi wyłączyć Sidewalk, jeśli nie będzie chciał w niej uczestniczyć.

Ponadto, Amazon nie zamierza zbierać więcej danych, niż potrzebuje i że nigdy nie udostępni danych o lokalizacji stronom trzecim. Nie może cofnąć czasu do ery sprzed inwigilacji, ale zwraca również uwagę, że dane o lokalizacji naszych telefonów były już wielokrotnie kupowane i sprzedawane przez rozmaite firmy. Więc jeśli jest jakaś lekcja, którą powinniśmy wyciągnąć z ostatniej dekady, to to, że nowe technologie mają zarówno ogromne możliwości, jak i zaskakujące, dziwne luki.

dron ring

Tegoroczne produkty ponownie przesuwają granicę akceptowalności, otwierając przestrzeń dla przyszłych produktów i usług, które będą szkodzić naszej prywatności – a nawet społeczeństwu.

Zobacz też: Porady dla Humankind

Bowiem jest jeszcze Halo, usługa fitness firmy Amazon, która umożliwia wykonanie skanu 3D ciała, którego można użyć do pomiaru tkanki tłuszczowej. Tak, to dosyć przerażające, ale Amazon znowu ma odpowiedzi na większość bezpośrednich pytań, jeśli chodzi o prywatność i bezpieczeństwo, a niektóre z nich są nawet całkiem dobre.