Wiadomości, aktualności 2021 > Czy dwie osoby mogą jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Czy dwie osoby mogą jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Chyba każdy z nas był świadkiem zdarzenia, gdzie na jednej hulajnodze jechały dwie osoby. Stąd pytanie, czy dozwolone jest, by jedną hulajnogą elektryczną poruszała się więcej niż jedna osoba?

dwie 2 na hulajnodze

Czy dwie osoby mogą jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Na jednej hulajnodze elektrycznej, w tym samym czasie, może jechać tylko jedna osoba. Takie zasady użytkowania UTO są dyktowane są przez wypożyczalnie hulajnóg, a wkrótce przez przepisy ruchu drogowego, które prawdopodobnie również tę kwestię będą regulowały.

Obecnie regulaminy operatorów e-hulajnóg zabraniają jazdy we dwoje i w przypadku zgłoszenia i potwierdzenia takiej sytuacji, blokowane jest konto użytkownika. Póki co, policja i straż miejska mogą jedynie udzielić upomnienia.

“W sytuacji, gdy dowiemy się, że użytkownik hulajnogi Free Now dopuścił się naruszenia regulaminu, albo swoim przejazdem stwarzał niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu, jego konto zostaje zablokowane i zostaje on poinformowany o ograniczeniu dostępu do naszej platformy” – mówi dyrektor zarządzającego Free Now w Polsce.

Wobec powyższego, użytkownik, który akceptuje regulamin wypożyczalni ma obowiązek go przestrzegać. Jeśli wypożyczalnia otrzyma zgłoszenie o jeździe dwóch osób na jednym urządzeniu, za pierwszym razem użytkownik otrzymuje upomnienie (w sieci blinkee), a za drugim następuje blokada konta.

Własna hulajnoga nie podlega ograniczeniom

W związku z tym, że nowe przepisy o ruchu drogowym nie zostały jeszcze wprowadzone, użytkownicy własnych hulajnóg (niewypożyczonych) nie podlegają ograniczeniom dotyczącym ilości przewożonych osób. Zatem na własnym sprzęcie można w tym samym czasie wozić dowolną ilość osób, co oczywiście nie jest praktyką zalecaną. Bowiem każda hulajnoga ma ograniczenie dotyczące maksymalnej wagi rajdera (zazwyczaj 100 kg), zaś ze względu na bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu, zaleca się jazdę w pojedynkę.

Zobacz też:
Mi Electric Scooter 1s
Elektromobilność w Polsce?

I tak jeżdżą we dwoje!

Brakuje regulacji prawnych i mechanizmów, które kontrolowałyby ilość przewożonych osób na hulajnodze. O ile w przypadku pojazdu z wypożyczalni, można skontrolować wagę podróżnych i podjąć działanie, to osoby na własnej hulajnodze nie podlegają takim restrykcjom.

Wprawdzie nikt nie może zabronić jazdy we dwoje na własnym pojeździe, ale gdy jesteśmy użytkownikami dróg publicznych, powinniśmy zważać na bezpieczeństwo innych osób. Rozpędzona hulajnoga z dwoma pasażerami stanowi większe niebezpieczeństwo i tylko kwestią czasu jest jest zabronienie takich praktyk.