Recenzje hulajnóg elektrycznych i wyczynowych (opinie i ceny) > Co to jest UTO? Przepisy i ustawa o Urządzeniach transportu osobistego

Co to jest UTO? Przepisy i ustawa o Urządzeniach transportu osobistego

Ministerstwa Infrastruktury zamierza wprowadzić definicję UTO, czyli urządzenia transportu osobistego. Dzięki temu zostaną wprowadzone przepisy o ruchu drogowym, które wreszcie obejmą hulajnogi elektryczne i inne tego typu pojazdy.

Co to jest UTO?

Proponowana definicja UTO mówi, że jest to urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości nieprzekraczającej 1,25 m, masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny (kwestia sporna), którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h.

Zatem UTO to pojazd, który osiąga maksymalną prędkość: 25 km/h o szerokości do 0.9 m, długości do 1,25 m i ciężarze do 20 kg.

Aktualne przepisy tutaj >

Nowe prawo i przepisy o UTO

Za sprawą zmian w przepisach wszystkie prawa i obowiązki, które dzisiaj obowiązują rowerzystów, będą mogły objąć także użytkowników urządzeń transportu osobistego, więc przede wszystkim hulajnóg elektrycznych.

Infrastrukturą drogową dla UTO mają być:

  • przejazdy dla rowerzystów,
  • drogi dla rowerów,
  • pasy ruchu dla rowerów,
  • jezdnie dróg, na których dopuszczalna prędkość jest nie większa niż 30 km/h.

Gdy zabraknie powyższych elementów infrastruktury, kierujący UTO będzie mógł korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Wówczas będzie on zobowiązany jechać powoli i zachowywać ostrożność wobec innych uczestników ruchu. Oczywiście na chodniku,pieszy będzie miał pierwszeństwo.

Czego nie może kierujący UTO?

W myśl nowych przepisów prawdopodobnie zabronione będzie pozostawianie swojego pojazdu na drodze, przystanku lub w innym miejscu jeśli zagrażałoby to bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. Zabronione będzie również ciągnięcie innego pojazdu, używania na drodze publicznej urządzenia wyposażonego w napęd elektryczny innego niż UTO, korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych poza określonymi wyjątkami. Nie będzie można kierować urządzeniem transportu osobistego osobie w wieku do 10 lat. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat do korzystania z pojazdu będzie potrzebne posiadanie karty rowerowej.

Po wprowadzeniu przepisów Straż Miejska zyska pełną podstawę prawną do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec kierujących UTO. Wówczas strażnicy będą mogli zatrzymywać rajderów, którzy nie przestrzegają zasad.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie 14 dni po ich ogłoszeniu. Dotychczasowi właściciele UTO mieliby 6 miesięcy na dostosowanie swoich pojazdów do warunków technicznych, jakim muszą one podlegać zgodnie z nową ustawą.

Jest też wersja Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości również przygotowało swój projekt ustawy o UTO, w myśl których hulajnogą po chodniku będzie można jechać maksymalnie 8 kilometrów na godzinę, a pierwszeństwo będzie miał pieszy. Zaś po chodniku będzie można poruszać się tylko wtedy, gdy nie będzie w pobliżu ścieżki rowerowej lub drogi z ograniczeniem prędkości do 20 kilometrów na godzinę.

Mają pojawić się też nowe wykroczenia: nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz poruszanie się po chodniku pojazdem niespełniającym wymogów technicznych. Grzywna będzie mogła wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Na UTO będzie mogła poruszać się tylko jedna osoba i nie będzie wolno przewozić zwierząt. Zaś wiek, od którego będzie można poruszać się taką hulajnogą, to 12 lat, nie 10, jak w przypadku projektu Ministerstwa Infrastruktury.

UTO czyli hulajnoga elektryczna

Hulajnogi ze wspomaganiem wyposażone są w niewielki silnik elektryczny i potrafią osiągnąć prędkość nawet do 40 km na godzinę, a ich zasięg wynosi zazwyczaj do 35 km. Ciężko zaprzeczyć, że pojazd tego typu sprawdzi się doskonale zarówno jako sprzęt do rekreacji, jak również wyjątkowo tani w codziennej eksploatacji, główny środek transportu. 

Popularność hulajnóg elektrycznych sprawiła, że konieczne było dostosowanie przepisów o ruchu drogowym do panującej mody. O przyśpieszenie prac nad ustawą zabiegało wiele podmiotów, a w tym wypożyczalnie hulajnóg i organizacje proekologiczne. Bowiem jazda pojazdem elektrycznym oznacza niskie koszty eksploatacji w stosunku do komunikacji miejskiej oraz znacznie mniejsze zanieczyszczanie środowiska.

Wielokrotnie pisaliśmy, że hulajnoga elektryczna sprawdza się świetnie jako środek transportu służący do szybkiego przemieszczania się po mieście. To doskonały pojazd do dojeżdżania do miasta z terenów podmiejskich. Zalety UTO na pewno docenią ci, którzy cenią sobie niezależność. Można nim bowiem ominąć korki i ograniczyć zbędny wysiłek fizyczny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych, bo na hulajnodze można z łatwością podjechać pod wzniesienie czy pokonać większe odległości.