Wiadomości, aktualności 2021 > Co to jest elektromobilność i jak ma się w Polsce?

Co to jest elektromobilność i jak ma się w Polsce?

Elektromobilność w angielskim to electric vehicles, co oznacza “pojazdy elektryczne”, czyli takie, które napędzane są silnikiem elektrycznym (w skrócie EV). W zależności od poglądów zalicza się do nich również pojazd napędzany hybrydowo, więc wpół elektrycznie. 

Co to jest elektromobilność?

Terminem tym określa się całokształt zagadnień związanych z pojazdami z napędem elektrycznym. Jest to również idea, która zakłada, że silnik elektryczny jest lepszy od spalinowego i wyznacza nowy trend, który sprzyja ochronie środowiska. Uznaje się, że samochód elektryczny powstał z uwagi na postępujące wyczerpywanie się zapasów surowców naturalnych, (gaz ziemny, ropa naftowa). Ale elektryk oznacza również niższe koszty eksploatacji oraz wyższy komfort podróżowania dzięki temu, że silnik pracuje znacznie ciszej.

Dlatego rządy wielu państw wprowadzają zmiany w prawie mające zachęcać obywateli do nabywania pojazdów napędzanych prądem. Przykładowo system dopłat funkcjonuje już w 17 europejskich krajach np. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rumunii oraz Słowenii.

Gdzie najbardziej lubią elektryki?

W Europie prym pod względem wspierania nabywców elektryków wiedzie Norwegia. Bowiem w połowie 2017 r. samochody elektryczne stanowiły tam aż 42% nowo zarejestrowanych pojazdów. Duża popularność elektromobilności spowodowana jest tam faktem, że nabywcy zwolnieni są m.in. z 25% podatku VAT przy zakupie. Ponadto uiszczają podatek drogowy w zredukowanej wysokości a w niektórych regionach kraju nie muszą płacić za parkowanie. Dla wielu kierowców atrakcyjne jest to, że mogą korzystać z pasów dla autobusów.

Obecnie w Norwegii jeździ blisko 220 tys. aut na prąd. Dlatego też, Norwegia posiada najwyższy na świecie współczynnikiem aut elektrycznych na 1000 mieszkańców, który wynosi 24.

Przyszłość bez wątpienia pozbędzie się silnika spalinowego, bo przyczynią się do tego plany rządów niektórych państw, które zapowiedziały wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów spalinowych. Przykładowo taki zakaz ma pojawić się w Norwegii w 2025, w Indiach do 2030 r., a Wielka Brytania i Francja zakaże EV do 2040 r.

Elektromobilność w Polsce

O ile elektryczne hulajnogi radzą sobie w Polsce wyśmienicie, to elektryczne samochody nadal czekają na rewolucję. Aby tak się stało, potrzebne jest wsparcie rządu i w tym kierunku stworzono w 2019 roku kilka ciekawych inicjatyw. Dopłaty do samochodów elektrycznych są już ustalone, ale w pierwszym rzucie zakwalifikowało się tylko 500 osób. Zatem o rzeczywistej popularności samochodów elektrycznych zdecydują firmy. Warto zaznaczyć, że jest ogromne pole do działania dla importerów, którzy kwalifikują się do dopłat firmowych.

Optymizmem napawa myśl, że najnowsze przewidywania zakładają, że w najbliższych latach będą spadać ceny baterii litowo-jonowych, które nadal są dosyć drogie i dyktują cenę pojazdów elektrycznych. Znacznej rozbudowie ma ulec sieć stacji ładowania. 

Jaki jest cel elektromobilności?

Aby rewolucja w kierunku elektromobilności stała się faktem, potrzeba szeregu działań. Głównymi celami w tym kierunku są:

  1. Zwiększenie ilości pojazdów nisko i zero- emisyjnych poruszających.
  2. Budowanie świadomości o sposobie wykorzystania pojazdów nisko i zero- emisyjnych.
  3. Budowa infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i zasilanych CNG.
  4. Wspieranie realizacji projektów w zakresie wdrażania wypożyczalni rowerów, samochodów, hulajnóg elektrycznych).
  5. Rozwój inicjatyw wspólnych biletów komunikacyjnych.
  6. Rozwój systemów umożliwiających analizę komunikacji na terenie miast.