Kryptowaluty - prognozy, giełdy, ceny, kurs > ADA, UNI czy BNB. W co inwestować?

ADA, UNI czy BNB. W co inwestować?

To już dziesięć lat od kiedy Bitcoin (BTC) pozwala każdemu pomarzyć o bogactwie. Ale obecnie na rynku dostępnych jest sporo cyfrowych tokenów do wyboru. Zatem, czy kupując e-waluty, powinno się obstawiać pewniaków, jak Ether (ETH) i Dogecoin (DOGE), czy lepiej pokusić się o stosunkowo nowe, ale obiecujące projekty, takie jak Binance Coin (BIN), Cardano (ADA) czy Uniswap (UNI)?

Aktualizacja: 17.08.2021 – Kryptowaluta ADA skoczyła o około 50 procent w ciągu ostatniego tygodnia, bowiem nowe ulepszenia technologiczne pozwolą na inteligentne kontrakty na Cardano. Cardano wspięła się na szczyt pomimo sceptycyzmu co do jej użyteczności ze strony niektórych wybitnych komentatorów kryptowalut. Zgodnie z najnowszym ogłoszeniem Input Output, zespołu rozwijającego Cardano, uruchomienie inteligentnych kontraktów zostanie zrealizowane za pomocą hardforka o nazwie „Alonzo” w dniu 12 września.

Ponadto od 18 sierpnia użytkownicy BitBay będą mogli kupować i sprzedawać ADA. Giełda będzie oferować następujące pary handlowe: ADA/PLN, ADA/USDT, ADA/EUR. Do handlu polecamy tę giełdę. (nowe okno)

Czy inwestować w nowe krypto? Przereklamowany Bitcoin
Przewidywania, prognozy (ranking) Czy to jest bezpieczne?

ADA, UNI czy BNB? W co inwestować?

W tym materiale dokonujemy przeglądu aktualności z rynku kryptowalut i proponujemy trzy mniej znane tokeny, które być może, powinny znaleźć się w Twoim portfelu. Bowiem, jak wiadomo Bitcoin jest coraz droższy, a nie był taki, jeszcze kilka lat temu. Ta zasada wzrostu ceny tyczy się kilku kilku innych kryptowalut, które każdy z nas może kupić za niewielką cenę. Przykład sukcesu Bitcoina poniżej.

cena bitcoin kurs

Jeszcze w 2016 roku, Bitcoin kosztował 2225 zł. Obecnie inne obiecujące waluty są w jeszcze niższej cenie.

W tej szybko rozwijającej się branży, znalezienie tzw. “czarnego łabędzia”, który przyniesie wysokie zyski może być nieco trudne. Jednak podążanie za najnowszymi trendami i zmianami w zakresie adopcji, popytu i regulacji mogą ułatwić przewidywanie najbliższej przyszłości na giełdach. Poniżej zebraliśmy kilka najnowszych informacji na temat Cardano, Uniswap i Binance Coin, bo jak mówią wielcy, w tej branży ceny nadal będą rosły.

Bitcoin’owi zdarza się pojechać kolejką i szybko wznosi się i upada, ale jego cena stale rośnie. Stąd nadzieja, że inne waluty zachowają się podobnie.

To co ma znaczący wpływ na prognozowanie kursu walut, to doniesienia z mediów, z których spore znaczenie miał fakt, że światowej sławy usługa płatności cyfrowych PayPal pozwoli użytkownikom kupować, przechowywać i sprzedawać krypto. Jak donosił komunikat prasowy, usługa ma zostać udostępniona w Stanach Zjednoczonych w nadchodzących tygodniach i początkowo będzie obejmować waluty: BTC, ETH, BCH i LTC. Pomimo, że nie ma w ich usłudze wspomnianych ADA, UNI i Binance Coin, to postanowiliśmy włączyć te waluty do poniższego rankingu, bo wiele osób obstawia, że będą nowym złotem.

Oprócz PayPal’a, firma zajmująca się technologiami finansowymi Square (SQ), współzałożona przez dyrektora generalnego Twittera – Jacka Dorseya, kupiła niedawno 4709 bitcoinów za 50 mln dolarów, podczas gdy MicroStrategy pozyskała BTC o wartości 425 mln USD w ciągu ostatnich kilku miesięcy i zamierza zakupić ich jeszcze więcej. 

Zobacz: Ripple, Ethereum, czy Ltecoin?

Fahad Kamal, dyrektor ds. Inwestycji w prywatnym banku Société Générale w UK, skomentował: „W 1997 roku myśleliśmy, że Netscape Navigator jest zdecydowanie najbardziej zaawansowaną i wyrafinowaną przeglądarką i nigdy nikt nie będzie z nią konkurować. I oczywiście, oto jesteśmy, Netscape już dawno [nie ma]. Za 10 lat nie mam wątpliwości że technologia blockchain będzie bardzo poważną siłą w naszym życiu. Mam dużo, dużo mniejsze przekonanie lub wiarę w to, czy bitcoin będzie istniał tak długo.”

Stąd wniosek, że należy przyglądać się nowym kryptowalutom, póki są tanie i dostępne dla wszystkich, którzy śledzą aktualności z tego rynku. Warto nadmienić też, że plotki o zakazaniu krypto, są znacznie przesadzone, bo dotychczas niewiele krajów zdecydowało się na ograniczenie do ich dostępu, choć wiele rządów wprowadziło pewne ograniczenia i opodatkowanie.

Czy Bitcoin jest przereklamowany?

W 2020 roku wiele banków centralnych zaczęło dostrzegać wartość i potencjał kryptowalut. Przykładowo Ludowy Bank Chin był zajęty przeprowadzaniem testów nowej waluty cyfrowej, e-RMB, a siedem największych banków centralnych, w tym Bank Anglii, Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna, określiło nowe warunki na jakich mogłyby funkcjonować waluty cyfrowe banku centralnego lub CBDC.

Krypto-społeczność od dawna jest podzielona na Bitcoin’a i Ethereum, argumentując, że ETH nie jest dobrym magazynem wartości, lub, że Bitcoin jego niezgrabną i przestarzałą technologią blockchain. Niektórzy, w tym współzałożyciel i prezes wykonawczy firmy kryptowalutowej Ripple, zaproponowali, aby BTC podążał za ETH w przejściu na bardziej ekologiczny model blockchain. Ponieważ cena Ethereum przewyższała cenę Bitcoinów o trzy do jednego w ciągu ostatniego roku, zwolennicy ETH zwiększyli swoje oczekiwania i prognozy, że przyszły zdecentralizowany Internet zostanie zbudowany na blockchainie Ethereum lub na innej kryptowalucie.

Na tle wielu pozytywnych zmian w branży, spróbujmy wskazać trzy mniej popularne kryptowaluty i zrobić z nich mały ranking na 2021 i 2022 rok.

Prognozy dla Cardano, Uniswap i Binance Coin

3. Uniswap (UNI)

Protokół Uniswap został stworzony przez Haydena Adamsa w 2018 roku, ale podstawową technologię, która zainspirowała jego wdrożenie, pierwszy opisał współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin. Uniswap rozwijał się wraz z branżą zdecentralizowanych finansów (DeFi) i stał się popularny w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Uproszczając, to zdecentralizowany protokół giełdy oparty na walucie Ethereum. UNI nie ma księgi zleceń żadnej scentralizowanej strony wymaganej do dokonywania transakcji. Umożliwia użytkownikom handel bez pośredników, z wysokim stopniem decentralizacji i odpornością na cenzurę.

Zobacz: Najlepsza giełda dla krypto?

Wspomniany rozkwit nastąpił we wrześniu 2020 roku, gdy twórca Uniswap przekazał 400 tokenów UNI do każdego portfela kryptowalut, który wchodził w interakcję z jego platformą. Darmowe tokeny są teraz warte 12 000 $, a ich wartość pomału, choć stale wzrasta.

Cena Uniswap w ciągu ostatnich dwóch tygodni stanęła, sygnalizując równowagę między kupującymi a sprzedającymi. Jak podaje FxStreet, to dopiero początek wzrostu, który powinien doprowadzić UNI do górnej linii trendu.

Ogólnie tokeny oparte na giełdzie, takie jak właśnie UNI, stały się ostatnio bardziej popularne. Na początku zeszłego tygodnia londyński bank Revolut dodał UNI do swojej platformy handlowej. Inwestorzy mają więc nadzieję, że zwiększona zdolność do handlu tymi tokenami spowoduje wzrost zainteresowania.

Na podstawie analizy technicznej, Fxstreet zidentyfikował dwa krótkoterminowe cele, które według niego może osiągnąć Uniswap. Zdaniem analityków kolejna cena docelowa to 41,14 USD, przy 123,6% poziomie Fibonacciego. Zaś LongForecast przewiduje, że UNI może osiągnąć 94,76 USD w ciągu jednego roku, utrzymując stabilny poziom na tym poziomie aż do 2024 roku. Również TradingBeasts stawia na UNI, bo analitycy przewidują cenę na 48,39 USD do końca tego roku.

wykres dla uniswap prognozy

Wykres kursu Uniswap (UNI) od października 2020.

2. Cardano (ADA)

Cardano to projekt blockchain, który został opracowany w 2015 roku i jest stosunkowo podobny do Ethereum, ponieważ pomaga programistom w tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji, znanych również jako DAPP. Ponadto ADA jest rodzimą walutą ekosystemu Cardano, a więc robi to, co Ether dla sieci Ethereum i co robi BNB dla sieci Binance.

ADA pozycjonuje się jako alternatywa dla Ethereum, gdyż obie platformy są używane do podobnych aplikacji, takich jak inteligentne kontrakty i mają na celu zbudowanie połączonego i zdecentralizowanego systemu. Cardano uważa się za zaktualizowaną wersję ETH i pomóc ma mu w tym platforma trzeciej generacji, by profezjonalnie świadczyć usługi bankowe.

Cena Cardano jest ostatnio nieco przewidywalna, bo kosztuje 1,3455 USD, czyli w tym samym przedziale, w jakim waluta znajdowała się w ciągu ostatnich kilkunastu dni. Według danych zebranych przez CoinMarketCap, jego kapitalizacja rynkowa wynosi 42,8 miliarda dolarów, a więc jest to siódma co do wielkości kryptowaluta na świecie.

Istotnew sieci Cardano było wydarzenie w Afryce, gdyż podczas Input Output, firma która opracowała Cardano, zawarła umowę z rządem Etiopii w sprawie decentralizacji sektora edukacji. Bowiem Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że wykorzysta technologię Cardano do zbudowania cyfrowej tożsamości dla 5 milionów uczniów. Jest to część ambicji Charlesa Hoskinsona, aby zdecentralizować Afrykę, kontynent, który został głęboko dotknięty pandemią koronawirusa.

Prognozy dla ADA są, jak zwykle bardzo dobre, bo jego cena była w trybie konsolidacji w ciągu ostatnich kilku tygodni. Na InvestingTube czytamy, że w najbliższym czasie mogliśmy zobaczyć duże przełamanie zwyżkowe, ponieważ inwestorzy celują w następny kluczowy opór na poziomie 1,50 USD. Jeśli ADA przekroczy górną linię trenduna poziomie 1,39 USD, zasygnalizuje to początek tendencji wzrostowej, który może popchnąć cenę Cardano o 11% do rekordowych poziomów 1,55 USD. I jak widać na poniższym wykresie, cena waluty stale rośnie, choć dzieje się to bardzo powoli.

Roczny wykres Cardano (ADA).

3. Binance Coin (BNB)

Podobnie jak Ethereum, Binance Coin to znacznie więcej niż kryptowaluta – w rzeczywistości BNB była pierwotnie hostowana na Ethereum, dopóki zdecentralizowana giełda Binance, czyli DEX pojawiła się online w 2017 roku. Binance DEX to zdecentralizowana platforma, na której użytkownicy mogą nie tylko kupować i sprzedawać krypto, ale także używać BNB do konwersji innych kryptowalut z jednej na drugą. Dzięki temu Binance DEX jest pod względem wielkości największą giełdą kryptowalut na świecie i pomogła zwiększyć popularność zasobu cyfrowego. Co najważniejsze, Binance DEX oferuje zniżkę użytkownikom, którzy uiszczają opłaty transakcyjne na giełdzie ich sztandarową walutą. Bez wątpienia to inteligentna strategia, która utrzymuje użytkowników na platformie i pomaga utrzymać rozwój Binance Coin.

Natywny token giełdy Binance, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie ma kapitalizację rynkową ponad 3,15 miliarda USD i dzienny wolumen obrotu przekraczający 203 miliony dolarów. Stabilne podstawy i rosnąca liczba przypadków użycia, zapewniły jej miejsce w pierwszej dziesiątce na Coinmarketcap.

To nasz numer jeden w rankingu, bo wielu analityków przewiduje, że Binance Coin będzie stale rosnąć. Rozważając prawdopodobieństwo zysku na BNB, nie można ignorować sukcesu giełdy Binance. Zapewniają wymianę z szeroką gamą kryptowalut, a nowe są stale dodawane. Transakcje są najczęściej dokonywane w zamian za BTC, ETH, USDT lub właśnie za BNB. Dzięki świetnemu produktowi i przywództwu, Binance jest jedną z najbardziej zaufanych giełd kryptowalut wśród społeczności. Ich dyrektor generalny, Changpeng Zhao jest po prostu legendą. Ma oddanych obserwatorów na Twitterze, gdzie sumiennie informuje o rozwoju Binance i angażuje się w społeczność.

Wracając do prognozy, Binance Coin osiągnęła rekord wszechczasów w zeszłym tygodniu, gdy entuzjazm związany z notowaniem Coinbase wzrósł. Gdy ten szum zanikł, waluta zniwelowała niektóre zyski, które osiągnęła w zeszłym tygodniu. To zepchnęło walutę w dół o 25% w stosunku do ATH. Inne waluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i Ripple, również nieco się wycofały.

Cena BNB wynosi 502 USD, czyli o 25% poniżej swojego rekordowego poziomu 635 USD. Jej kapitalizacja rynkowa spadła do ponad 77 miliardów dolarów, podczas gdy jej wolumen wzrósł o ponad 2% w ciągu ostatnich 24 godzin. Niemniej jednak trzecia co do wielkości kryptowaluta na świecie ma dobre prognozy, bo po sadkach zawsze się podnosi. W tym miesiącu cena wzrosła już o ponad 125%, co oznacza awans od początku roku do ponad 1380%. Najbardziej godną uwagi wiadomością dla BNB było to, że programiści spalili rekordowe 393 miliony dolarów tej waluty, by podnieść jej cenę i zwiększyć popyt.

Roczny wykres dla Binance Coin (BNB).

Czy bezpiecznie inwestować w kryptowaluty?

Czy inwestycja w popularnego Bitcoin’a, czy w inne krypto to dobry pomysł? Bitcoin znajduje się na „ryzykownym” końcu spektrum inwestycji. Mark Hipperson, dyrektor generalny platformy Crypto Ziglu, potwierdza, że „Coraz więcej dużych marek, takich jak Tesla i Starbucks, akceptuje kryptowaluty, obecnie nie ma wątpliwości, że pewnego dnia kryptowaluty będą akceptowane w tylu miejscach, co tradycyjne waluty”. Jednak ostrzega również, że “kryptowaluty mogą również pozostać niszowe, zniknąć bez śladu, zatem każdą inwestycję należy uznać za bardzo ryzykowną”.

Danny Cox z Hargreaves Lansdown doradza, by podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, należy zrobić należytą analizę nastrojów na rynku i nie można wiązać wszystkich nadziei z jedną firmą lub jedną kryptowalutą: “Przenalizuj swoje pieniądze, aby zbadać ryzyko i inwestować tylko tyle, ile możesz stracić.” – dodaje.

Z kolei według Gavina Browna, profesora nadzwyczajnego technologii finansowej na Uniwersytecie w Liverpoolu.„Stablecoins” mogą być mniej ryzykownym sposobem inwestowania w kryptowalutę, „Stablecoiny nadal się rozwijają i stanowią potencjalne rozwiązanie problemów zmienności i wiarygodności kryptowalut. W przeciwieństwie do znanych tokenów, stablecoiny mają za sobą rzeczywiste aktywa, takie jak zwykłe waluty”– mówi.

Stableciny, jak DAI i TUSD są zabezpieczone dolarem amerykańskim. Z kolei DAI jest hostowane na platformie Maker (MKR). Stąd wniosek, że platformy kryptograficzne mogą być również bezpieczniejsze w inwestowaniu niż w rzeczywistą walutę. „Ryzyko jest zatem niskie, ale zyski są również bardzo niskie lub zerowe”.– dodał Brown.

Zdaniem ekspertów, mniej ryzykowne mogłoby być też dokonywanie długoterminowych inwestycji w duże, znane firmy związane z kryptowalutami. Na przykład warto zwrócić uwagę na udziały w:

  • Facebook – planuje uruchomienie waluty Diem (dawniej Libra);
  • JPMorgan – który ma cyfrową monetę JPM o wartości równej dolarowi amerykańskiemu;
  • Wells Fargo – która rozwija stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim.

Czy BNB, ADA i UNI powtórzą sukces BTC?

Każdy chciałby, by mniej znane waluty powtórzyły sukces Bitcoina i po roku dały kilkuset procentowy zysk. Problem w tym, że BTC i ETH rosły w cenie, bo niewielu dawało im szansę na sukces. Teraz, gdy rynek jest przesycony przez ambicje nowych graczy, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana.

Waluty takie jak BNB, ADA i UNI stają się pomału popularne z wielu powodów, a jednym z nich jest fakt, że wiele osób liczy na powtórzenie sukcesu Bitcoina. Owszem, to może się zdarzyć i któraś z powyżej omówionych walut, nagle wzbudzi zainteresowanie i jej cena poszybuje w górę. Niestety nikt nie daje na to gwarancji, więc należy inwestować ostrożnie i nie wydawać wszystkich oszczędności na giełdzie.

Czy zainwestować w słabsze waluty?  Bitcoin jest stary?
Którą walutę kupić? Bezpieczeństwo jest ważne

Podmiot publikujący nie bierze odpowiedzialności za niekorzystne inwestycje. Powyższy artykuł ma charakter opinii i nie był tworzony przez specjalistów z branży finansowej. Handel kryptowalutami może być ryzykowny.